20. 10. 2023
Po cestách nejazdí, preteky vyhráva. Talentovaný motorkár Mário Zajac

            Mário Zajac má 19 rokov a pochádza z Rohožníka. Patrí medzi najvýraznejšie slovenské motocyklové talenty. Hoci je niekoľkonásobným majstrom Slovenska, po bežných cestách na motorke nejazdí, a ani ho to neláka. Keď dupne na plyn, je v bezpečí na okruhu. A tam veru pridať rýchlosť vie.

            Túto sezónu pretekal v prestížnom talianskom seriáli CNV (federácia MOTOASI), ktorý aj vyhral. Stal sa prvým víťazom šampionátu z bývalého Česko-Slovenska. Obzvlášť v Taliansku, motocyklovej Mekke, je takéto víťazstvo pre cudzinca naozaj nevšedné.

            Mário počas sezóny pretekal aj na Slovensku a v Česku, no Taliansko bolo absolútnou prioritou, a jeho tím tomu podriadil úplne všetko. „Na začiatku sezóny sa nám vôbec nedarilo, mali sme veľa technických problémov. Avšak druhá polovica sezóny nám vyšla. Počas leta v Ottobiane som vyhral jedny rýchle preteky a dva hlavné preteky. To nás posunulo hore v celkovom hodnotení a pred posledným podujatím som vedel, že mám šancu bojovať o titul šampióna,“ vysvetľuje Mário.

            Sezóna pozostávala z piatich víkendov, počas ktorých bolo na programe niekoľko pretekov. Počas posledného víkendu, na prelome septembra a októbra na okruhu Cremona, sa rozhodovalo o víťazovi celej sezóny.  „Bolo to psychicky veľmi náročné. Komplikácie nastali ešte pred samotnými pretekmi, keď sa nám vibráciami motora predrala plomba na motore, a ja som musel štartovať z posledného miesta. Bol som jedným z najrýchlejších a vybojoval som 2. miesto v mojej kategórii. Hlavné preteky som dokončil na 2. a 3. mieste.“ V Cremone síce nevyhral, no podstatnejšie boli body, ktoré získal za jednotlivé umiestnenia. Vďaka nim sa stal víťazom celkového poradia.

            Počas sezóny sa Mário zúčastnil aj  na medzinárodných majstrovstvách SR a ČR. Oba šampionáty však boli skôr tréningom na kľúčové Taliansko. Treba ale zdôrazniť, že dobrým tréningom. „Na Slovensku som absolvoval len dva víkendy, kde som všetky preteky vyhral. V Česku som bol niekoľkokrát v TOP 3.“ 

            Mário jazdí na motorkách prakticky od narodenia. Prvým pretekárskym strojom bol minibike, na ktorom sa jazdí od 3-4 rokov veku. Postupne prechádzal na stále väčšie a silnejšie stroje. Vyhrával a napredoval, a tak skúšal čoraz väčšie výzvy. Majstrovské tituly na Slovensku nestačili, a tak sa pozrel aj za hranice. Medzi jeho najcennejšie umiestnenia v náročnej konkurencii patrí 7. miesto na majstrovstvách Európy v kategórii Ohvale 160 v roku 2020. Minulý rok obsadil 4. miesto na talianskom šampionáte CIV Junior, kde si zmeral sily s jazdcami z majstrovstiev sveta Moto3.

            Čo ďalej? „Na budúcu sezónu ešte nemáme stanovený cieľ. Všetku energiu sme venovali tejto sezóne, aby dopadla tak, ako sme si ju predstavovali,“ Neistota a motošport na Slovensku patria k sebe. Nájsť peniaze nie je ľahké, no ufinancovať štarty v zahraničí i celoročnú prípravu z vlastných zdrojov je prakticky nemožné. Aj preto je Mário veľmi vďačný svojim sponzorom a všetkým, ktorí mu pomáhali. Ak sa ale má naďalej posúvať vpred, bez ďalšej pomoci to určite nepôjde.

            Máriovi držíme palce!

Text: -jh-, foto: CNV a archív M. Zajaca

Ďalšie
Oznamy
Voľby
29. 5. 2024
Hlasovanie do prenosnej volebnej schránky -Voľby do Európskeho parlamentu 2024

Volič, ktorý sa v deň konania volieb nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä…

Zobraziť celý článok
Šport
Spoločnosť
Školstvo
28. 5. 2024
Športové hry malackej mládeže 2024 - propozície

Vpiatok 31. mája sa vmalackých školách uskutoční tradičné podujatie Športové hry malackej mládeže.…

Zobraziť celý článok