24. 1. 2022
Plastové fľaše a plechovky sa zálohujú
Na začiatku roka nastala dôležitá zmena v odpadoch a recyklácii. Jednorazové plechovky a plastové fľaše sa po novom zálohujú. Každý z nás, ktorý si v nich kúpi nápoj, si priplatí 15 centov, a keď ich naspäť prinesie do obchodu, zálohu dostane späť. Rovnaký systém už poznáme pri sklenených sirupových alebo pivových fľašiach. 
Zálohovateľné obaly na nápoje sú označené  logom recyklácie (šípky tvoriace kruh) a písmenom Z (zálohovanie). Výrobcovia nápojov ich môžu ešte do konca januára 2022 plniť do starých obalov, pričom obchody ich môžu predávať do konca júna 2022. Po tomto dátume si kúpite už len zálohované plastové fľaše a plechovky na nápoje.
Fľaše a plechovky bez loga treba – tak ako doteraz – separovať do žltých kontajnerov na plasty. 

TASR/-red-


Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek – otázky a odpovede 

Aké obaly sa zálohujú? 
Zálohovanie sa týka takmer všetkých nápojov v plastových fľašiach či plechovkách s objemom 0,1 až 3 litre. Medzi výnimky, ktorých sa zálohovanie zatiaľ netýka, sú obaly od mlieka a mliečnych nápojov, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15 %. Tieto obaly budeme naďalej vhadzovať do žltých kontajnerov určených na zber plastov.

Ako rozpoznám obaly, určené na zálohovanie?
Zálohujú sa iba tie obaly, ktoré sú označené veľkým písmenom Z vsadeným do recyklačných šípok. Symbol umiestnený v blízkosti čiarového kódu a dopĺňa ho text „ZÁLOHOVANÉ“. 

Môžem odovzdať aj pokrčenú fľašu?
Fľaše a plechovky sa majú odovzdávať neskrčené a s čitateľným čiarovým kódom. Len tak ich vie zálohomat overiť a vyplatiť naspäť zálohu. 

Čo sa stane, ak zálohovaný obal nevrátim naspäť do obchodu?
Záloha 15 centov vám prepadne. 

Čo ak obal vyhodím do žltej nádoby na plasty?
Ak zálohovaný obal vyhodíte do separovaného odpadu, prídete o zálohu. Z hľadiska triedenia odpadu to nie je chyba.

Čo ak si zakúpim starý obal bez označenia „Z“?
Tento obal je potrebné stlačiť a vyhodiť do žltej nádoby na plasty.

Môže zákazník vrátiť starý obal bez „Z“ predajcovi v obchode?
Staré nezálohované obaly bez „Z“, obaly zo zahraničia, obaly s poškodenou etiketou a obaly nespadajúce pod zálohový systém sa nezálohujú. Zálohomat alebo ručný skener ich neprevezme a nevyplatí sa záloh. Takéto obaly patria do žltého kontajnera na triedený zber. 

Koľko dostaneme späť za jednu fľašu či plechovku?
Výška zálohy je pre všetky druhy jednorazových nápojových obalov jednotná – 15 centov. 

Môžem zálohu minúť v ľubovoľnom obchode?
Nie. Fľaše a plechovky síce môžeme zálohovať v ktoromkoľvek obchode na Slovensku, bez ohľadu na to, kde sme ich predtým kúpili, avšak vrátenú zálohu môžeme následne minúť len v predajni, kde sme dané obaly odovzdali.

Ako získame zálohu za nápojový obal späť? 
Pre zákazníkov je celý systém nastavený prakticky a jednoducho. Prázdne obaly prinesieme do obchodu, vložíme ich do zálohomatov, alebo odovzdáme pri pokladniach a počkáme si na potvrdenie o zálohu. Zálohu môžeme minúť pri ďalšom nákupe, alebo nám jeho výšku vyplatia pri pokladni.

Kde sa bude zálohovať? 
Prázdne plastové fľaše či plechovky sa po novom nosia späť do obchodov. Prevádzky, ktoré majú rozlohu nad 300 m², sú povinné zálohované obaly odoberať. Pre menšie obchody je zálohovanie dobrovoľné. Obaly vraciame do zálohomatov, prípadne osobne pri pokladni, kde ich pracovník odoberie a overí pomocou ručného skenera.

Čo sa stane s vrátenými zálohovanými obalmi?
Pôjdu do triediaceho centra a odtiaľ na recykláciu. Vyrobia sa z nich nové fľaše a plechovky. 

Je zálohovanie povinné?
Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek je povinné pre všetkých výrobcov nápojov, ktorí ich uvádzajú na trh v Slovenskej republike. Povinne sú zapojené aj predajne, ktoré majú predajnú plochu väčšiu ako 300 m² – tie musia brať zálohované obaly bez ohľadu na to, kde si ich zákazník kúpil. 


Ďalšie
Práca
Oznamy
27. 2. 2024
Voľné pracovné miesta na UPSVR Malacky

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny informuje o voľných pracovných miestach vo verejnom záujme na…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
26. 2. 2024
Skvelý úvod Záhorákov v Modre základom ďalšieho víťazstva

Hádzanárom klubu HC Záhoráci Stupava/Malacky vyšiel skvele úvod stretnutia v Modre (23. februára),…

Zobraziť celý článok