5. 6. 2015
Partnerské vzťahy Malaciek s maďarskými mestami Albertirša a Sarvaš dostanú novú náplň

Primátor Malaciek Juraj Říha navštívil partnerské mestá v Maďarsku Albertirša a Sarvaš. Napriek tomu, že išlo o prvú, takpovediac „zoznamovaciu“ návštevu, hovorilo sa o konkrétnych projektoch.  „Mojou predstavou je, že partnerstvo nemá byť iba na papieri, ale má byť užitočné pre všetkých obyvateľov našich miest. To, že sme prišli do našich partnerských miest, je signálom dobrej vôle hľadať nové spôsoby a formy spolupráce,“  povedal J.ňíha.

Kým ešte pred pár rokmi fungovali medzi našimi mestami aktívne vzťahy (napríklad kultúrne či športové), v posledných rokoch sú skôr v útlme. Onedlho uplynie 15 rokov od podpisu vzájomnej zmluvy medzi Albertiršou a Malackami a práve toto výročie je dobrou príležitosťou na „reštart“ a vdýchnutie vzťahom nový, praktický rozmer. Primátor J.ňíha preto navrhol niekoľko spôsobov praktickej spolupráce:
– aktívna vzájomná účasť na kultúrnych podujatiach (súbory, kapely atď.),
– autobus zadarmo pre Malačanov na výlety do partnerských miest (napr. pri príležitosti Dní Albertirše alebo Slivkových dní v Sarvaši),
– informovanie prostredníctvom mestských médií o podujatiach v partnerských mestách.

Pozvanie na spoluprácu prišlo aj od slovenskej základnej školy v Sarvaši, ktorá by chcela nadviazať kontakty s našimi školákmi. Primátor Malaciek zasa pozval zástupcov Albertirše a Sarvaša na návštevu k nám, pravdepodobne prídu na podujatie Adventné Malacky.

História oboch našich partnerských miest je úzko spätá so Slovenskom. V Albertirši sa narodil agrárny reformátor Uhorska a zakladateľ prvej poľnohospodárskej školy v Európe Samuel Tešedík a v Sarvaši zmaturoval Milan Rastislav Štefánik.

text, foto: -lup-

Ďalšie
Voľný čas
Spoločnosť
Celomestské podujatia
Kultúra
6. 12. 2023
Horí prvá sviečka na adventnom venci

Kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Malackách sa vnedeľu 3. decembra niesli tóny…

Zobraziť celý článok
Bezpečnosť
Oznamy
4. 12. 2023
Plán činnosti vo vojenskom obvode na mesiac december 2023

ilustr. foto: www.mod.gov.sk Kompletné info na www.mosr.sk

Zobraziť celý článok