23. 4. 2015
Nová známka malackého výtvarníka
Výtvarník Róbert Makar z Malaciek je autorom výtvarného návrhu už druhej poštovej známky s motívom parného rušňa Albatros. Známka vyšla 17. apríla tohto roka a v tomto čase je dostupná aj v predaji. „Slovenská pošta ma oslovila už po druhý raz a mňa teší, že som mohol navrhnúť výtvarnú realizáciu známky, na ktorej je zobrazený jediný dodnes funkčný parný rušeň svojho typu nielen na Slovensku, ale na celom svete,“ hovorí výtvarník.

Poštová známka v hodnote 0,45 eura vznikla v autorskej spolupráci Róberta Makara, ktorý navrhol výtvarné a farebné zobrazenie parného rušňa aj typ písma na známke, a umeleckého rytca Ľubomíra Žáleca, ktorý je takisto Záhorák a pochádza z neďalekej obce Gajary. Obaja umelci v autorskom partnerstve spolupracovali aj pri príprave predchádzajúcej spoločnej známky s vyobrazením motocykla Jawa 50/550 Pionier.

Zaujímavosťou je, že Železnice SR pri príležitosti vydania známky organizujú jazdu historickým vlakom s parným rušňom Albatros. Účastníci i diváci budú môcť obdivovať pôvodnú krásu historického rušňa v jeho nádhernom tmavomodrom prevedení a červenými kolesami. Túto atrakciu si milovníci vláčikov budú môcť vychutnať 30. apríla na trase Bratislava – Prievidza a späť.

Text: T. Búbelová; Foto: -rm-

 
Ďalšie
Spoločnosť
30. 11. 2023
Nový podcast MALACKY NAHLAS - prvý diel

Milí Malačania, začíname s novým podcastom MALACKY NAHLAS. Budeme sa v ňom venovať dôležitým a…

Zobraziť celý článok
Doprava
Rozvoj
29. 11. 2023
Rekonštrukcia Ulice Martina Benku bude pokračovať na jar

Bratislavská vodárenská spoločnosť už skončila kompletnú rekonštrukciu vodovodu a kanalizácie na…

Zobraziť celý článok