5. 2. 2020
Nemá trieda na pôde cirkevného gymnázia

Z divadla odchádzame spokojní, pobavení, rozhorčení, nadšení, posmutnelí, zamyslení. Záleží na predstavení, na hereckých výkonoch, na príbehu. Z divadla môžeme aj neodísť, lebo ono príde k vám. Tak tomu bolo, keď do cirkevnej školy v Malackách prišlo za gymnazistami Divadlo Jána Palárika z Trnavy s predstavením Nemá trieda.

Nemá trieda nehovorí. Mlčí nie preto, že nevie, čo povedať, ale preto, že povedať nemôže. V prípade vyjadrenia jasného stanoviska, ktoré nie je v súlade s ideológiou režimu, nasleduje trest. Ticho v triede je preto jedným z obranných i ochranných životných mechanizmov. Prežijem vtedy, keď budem ticho, keď sa nevyjadrím.

Ťaživá atmosféra strachu, ktorú sa podarilo pri niektorých scénach predstavenia vytvoriť, mi pripomenula dobu, keď som i ja bola študentkou. Aj keď som vtedy všetkému nerozumela, tá atmosféra strachu bola chytľavá, tej som rozumela, tú som cítila. Presne tak, ako pri scéne, keď študentovi našli v školskej taške letáky s protištátnym obsahom. Normálne ma vtedy rozbolelo brucho. Viete si to predstaviť? Môžete sa o to iba pokúsiť. Logicky – ste mladí. Vyrastáte v slobodnej krajine. Slobodu ste dostali už do vienka. Slobodu povedať vlastný názor, slobodu cestovať, slobodu vierovyznania. Samozrejmé veci, o ktorých bola reč v  besede s hercami a pani režisérkou Adrianou Totikovou.

Pri predstavení s  hereckými protagonistami Silviou Soldanovou, Martinom Kochanom a Michalom Jánošom (bývalým študentom nášho gymnázia), mi napadla ešte iná, rovnako dôležitá, ak i nie dôležitejšia forma slobody. Sloboda vnútorná. Možno i vďaka nej človek často zvládal aj v našej minulosti ťažký údel doby.

Keď má človek niečoho veľa, prestáva si to vážiť. Je to tenký ľad. Z predstavenia som odchádzala zamyslená.

Text: A. Stanová, foto: Gymnázium sv. Františka Assiského, Malacky

Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok