14. 3. 2024
Nela Kronauerová v muzikáli Oliver! na Novej scéne v Bratislave

13-ročná žiačka 7. ročníka ZŠ v Spojenej škole sv. Františka Assiského v Malackách Nela Kronauerová je nevídaným talentom. Krásne spieva, tancuje a recituje. A to sú tie správne predpoklady, aby sa v budúcnosti mohla stať muzikálovou herečkou. Jej kariéra sa však začína už teraz. Nelka sa stala súčasťou najnovšieho muzikálu Divadla Nová scéna v Bratislave s názvom Oliver!

          Ide o muzikálové spracovanie slávneho románu Charlesa Dickensa Oliver Twist. Stať sa muzikálovou herečkou je Nelkiným snom, a preto si za ním ide. V októbri sa vybrala na konkurz, kde okrem hlavnej postavy Olivera Twista hľadali chlapcov a dievčatá, ktorí zvládnu tanec, herectvo a spev a budú hrať detský gang. Nelku vybrali na postavu Tornádo. „Keď som sa to dozvedela, začala som skákať od radosti,“ prezrádza nám srdečne mladučká umelkyňa.

          Nelka svoje umenie samozrejme ešte len zveľaďuje a naberá skúsenosti. Spevu sa venuje pod vedením pedagogičky spevu Janky Daňovej, známej aj z televíznych projektov. Pod vedením Rastislava Krála sa zase venuje hre na klavír. Zaujíma sa aj o prednes poézie a prózy. Každoročne prezentuje svoje recitačné zručnosti na rôznych súťažiach, kde sa umiestňuje na popredných miestach v rámci celého Slovenska. Jej doposiaľ najväčšími úspechmi bolo 2. miesto v celonárodnom kole Šaliansky Maťko za prednes slovenských povestí v roku 2022,  1. miesto v celoslovenskom kole recitačnej súťaže … a Slovo bolo u Boha… v roku 2022 a 2. miesto v celoslovenskom kole … a Slovo bolo u Boha… v roku 2023 za prednes poézie. V recitácii ju usmerňuje Viera Slezáková.

Najväčšie vzory má doma

          Azda najväčšie vzory, ale aj prípadných kritikov či radcov má Nelka priamo doma. Jej záujem o hudbu podnecuje jej otec Patrik Kronauer. Je profesionálnym hráčom na klarinet vo Vojenskej hudbe Ozbrojených síl Slovenskej republiky v Bratislave. Blízko k herectvu má aj vďaka staršej sestre Laure, ktorá vyštudovala Konzervatórium v Bratislave a momentálne študuje na univerzite v Holandsku. Často ju herecky usmerňuje a radí jej pred tým, než ide na konkurz.   

          Konkurz do muzikálu Oliver! sa uskutočnil minulý rok na začiatku októbra. Hneď potom sa začalo skúšať a premiéru mal práve v uplynulých dňoch 8. a 9. marca. Na Nelkin výkon sme sa boli pozrieť aj s fotoaparátom a môžeme zodpovedne vyhlásiť, že na ňu môžeme byť právom hrdí. Podala prakticky profesionálny výkon a v ničom nezaostávala za svojimi detskými hereckými kolegami, ktorých je počas predstavenia na pódiu dovedna 12, a navyše majú aj svojich alternantov. Ak by ste sa vybrali na predstavenie, Nelku ľahko spoznáte podľa jej bohatých kučeravých vlasov. S rodičmi žije v neďalekom Kostolišti a študuje, ako sme už spomínali, v Malackách.

          Skúšať muzikál na profesionálnej úrovni je časovo náročné. Gabika Kronauerová, Nelkina mamina, nám prezradila viac: Skúšky boli zo začiatku tri dni v týždni a potom pred blížiacou sa premiérou častejšie. My ako rodičia sa snažíme Nelku podporovať v tom, čo ju baví, a preto hľadáme spôsoby, ako to zladiť s našou prácou.“

Premiéra, priateľstvá a ďalšie úspechy

          Vráťme sa ešte k  premiére muzikálu. Nelka sa ocitla na jednom pódiu s ostrieľaným hercami, ako sú Peter Makranský, Dárius Koči, Csongor Kassai, či v prítomnosti hereckej legendy Karola Čálika a mnohých ďalších. Je obrovské nadšenie z tohto projektu je preto naozaj opodstatnené. Pýtali sme sa jej aké pre ňu boli posledné dni – generálka, predpremiéra a premiéry. „Tieto dni boli aj smutné aj plné radosti. Smutné preto, že s polovicou kamarátov, s ktorými sme sa dlho stretávali na skúškach, sa už nebudeme tak často vídať. Vznikli medzi nami priateľstvá, a o tie by som nerada prišla. Sme skvelý kolektív. Ale bolo to, samozrejme, aj zábavné, pretože hrať v muzikáli ma naozaj baví. Pracovali sme na tom päť mesiacov a teraz sme to mohli predviesť. Diváci nám tlieskali v stoji. Bol to krásny pocit hrdosti. Bolo to super,“ zhodnotila Nela.

          Pre zaujímavosť: herec Peter Makranský sa do muzikálového sveta dostal ako dieťa práve cez muzikál Oliver!, ktorý na slovenské javisko v roku 1997 dostal Jozef Bednárik. V Štátnom divadle Košice vtedy hral postavu malého Lišiaka. V súčasnosti v aktuálnom predstavení Oliver! stvárňuje postavu Bumble.

          Okrem aktuálnych úspechov spomenieme, že Nela sa ešte v roku 2021 zúčastnila na televíznej šou Tvoja mini tvár znie povedome. V rámci niekoľkých epizód sa pred televíznymi kamerami predstavila s piesňami a v prezlečení za rôzne speváčky ako napríklad Shakira či Kylie Minougue. Okrem toho má Nelka skúsenosti s nahrávaním piesní v hudobných štúdiách. V roku 2021 nahrala vianočný duet Vianočné perníčky a v roku 2023 pieseň Bábika. Autorom hudby a textov je jej otec.

          Ako sme už naznačili, Nelka by sa v budúcnosti chcela muzikálovému herectvu venovať profesionálne. A akú postavu by si rada zahrala? „Keby sa na Slovensku uvádzal muzikál Matilda, v ňom by som si rada zahrala hlavnú úlohu. Čítala som knihu, videla som muzikál aj film. Myslím si, že táto postava sa ku mne hodí, máme veľa spoločného, napríklad aj vzťah ku knihám. Mám ich veľmi rada,“ prezradila nádejná speváčka.

          Plány sú teda smelé. Ak k nim Nelka pridá svoju pracovitosť, talent a nepochybne aj pokoru, veríme, že ju čaká sľubná kariéra. Ktovie, možno z nej vyrastie ďalšia Mirka Partlová, ktorá okrem toho, že je z Malaciek, sa etablovala do hereckého sveta práve v Divadle Nová scéna v Bratislave.

Text: N. Jánošová, foto: -nj-, archív NK

O čom je muzikál Oliver!

Ide o príbeh chlapca menom Oliver Twist, ktorý túži po láske a prijatí. Zažije dobrodružnú cestu zo sirotinca cez pohrebníctvo až po pouličný gang malých zlodejov, aby napokon našiel domov u svojho nepoznaného starého otca. Ide o silný príbeh detí i dospelých, ktorým nebolo dopriate narodiť sa do šťastných a hostinných podmienok. Nesie v sebe mnoho dojemného, humorného i drsného. Pretože všetci túžime po láske a prijatí, nech sme sa narodili kdekoľvek. A ak aj v krutom svete vieme nájsť kúsok lásky a ľudskosti, je to to najkrajšie, čo sa nám môže stať a prečo sa oplatí žiť. V Divadle Nová scéna muzikál režíruje Stano Slovák, umelecký šéf činohry v Mestskom divadle Brno. Muzikál je uvádzaný v licencii Music Theatre International (Europe) Ltd.

Zdroj: Nová Scéna (www.novascena.sk)

Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok