25. 5. 2016
Nadežda Tučková jubiluje

Nadežda Tučková, ktorá pôsobila v Základnej umeleckej škole v Malackách viac ako 30 rokov ako učiteľka literárno-dramatického odboru, dnes (25. mája) oslavuje okrúhle jubileum – 70 rokov.

Pani Nadežda sa narodila v roku 1946 do rodiny krajčírov. „Otecko bol vychyteným krajčírom a čas od času pripravoval aj kostýmy filmovým hercom, napríklad Pavlovi Bielikovi do filmu Jánošík,“ prezrádza oslávenkyňa a ďalej spomína: „K literatúre a láske k slovenskému jazyku ma priviedla maminka, ktorá rada čítala. Čítala mi veľa, a tým ovplyvnila celý môj život a profesionálne smerovanie.“ Jej o 5 rokov staršia sestra Dagmar žije v Bratislave a je geologičkou.

Prvé skúsenosti v prednese poézie a prózy zbierala pani Nadežda v Základnej škole Dr. J. Dérera, ktorú navštevovala od tretej triedy. „Mala som tam výborné vyučujúce, ktoré ma v podstate naučili recitovať,“ hovorí s vďakou. Od žiackeho veku vyhrávala prestížne súťaže v prednese poézie a prózy a viackrát sa umiestnila na popredných priečkach aj na celoslovenskej úrovni. „Zúčastňovala som sa najmä na súťažiach Hviezdoslavov Kubín a Puškinov pamätník. Vďaka Puškinovmu pamätníku som sa ako víťazka celoslovenského kola dokonca dvakrát dostala do Sovietskeho zväzu, čo bolo pre dievča z Malaciek niečo úžasné,“ opisuje. „V rámci recitácií sme si často merali sily s neskôr uznávanou slovenskou herečkou Soničkou Valentovou. Boli sme súperky, ale i priateľky,“ dodáva. Svoj recitátorský talent často predvádzala aj na rôznych spoločenských podujatiach v Malackách a okolí.

Neskôr jej kroky smerovali na malacké gymnázium. Po maturite zvažovala štúdium herectva na vysokej škole múzických umení. Napokon sa však rozhodla študovať na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity odbor slovenčina – španielčina, ktorý ukončila v roku 1968 štátnymi skúškami. Prvá práca učiteľky sa jej naskytla v ZŠ v Moravskom Svätom Jáne, kde učila 9 rokov. Potom prišla učiť literárno-dramatický odbor do ZUŠ v Malackách a strávila tu viac ako 30 rokov, počas ktorých bola 4 roky aj riaditeľkou. Svoje skúsenosti v oblasti recitácie a divadla, ktoré v mladosti ochotnícky hrávala, odovzdávala desiatkam mladých ľudí. Jej žiačkami boli aj všetky súčasné učiteľky literárno-dramatického odboru v ZUŠ Katarína Trenčanská, Diana Kamenistá i Adriana Vallová, ale aj principál Divadla na hambálku Vlado Zetek či Beáta Reifová, ktorá vedie Divadlo mladých DNH. Na prednesy pripravovala aj herca Stana Krála, Braňa Baču a mnohých ďalších. Divadelné začiatky zažívala aj so sestrami Zuzanou a Soňou Norisovými, Michaelou Badínkovou či s Michalom Režným, ktorý dnes hráva aj v Slovenskom národnom divadle. Po tom, ako pani Nadežda odišla na dôchodok, na svoje lásky nezanevrela. Aj dnes pomáha mládežníkom pri nácvikoch recitácií či prípravách na skúšky na VŠMÚ.

Do ďalších rokov jej želáme najmä pevné zdravie a veľa dôvodov na úsmev.

Text: N. Jánošová, foto: -naty-/archív N. T.

Ďalšie
Práca
Oznamy
17. 5. 2024
Voľné pracovné miesto na MsÚ: samostatný odborný referent územného plánovania

Mesto Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste na Mestskom úrade Malacky s názvom: Samostatný…

Zobraziť celý článok
Školstvo
Práca
Oznamy
16. 5. 2024
Štyri voľné pracovné miesta v materskej škole

Materská škola, Jána Kollára 896, 901 01 Malacky, informuje o štyroch voľných pracovných miestach.…

Zobraziť celý článok