14. 8. 2012
Mrazy v polovici augusta. Prečo na Záhorí?

Tretí augustový týždeň sa začal v znamení veľmi chladných ranných teplôt. V okrese Malacky sa v noci z nedele na pondelok 13. 8. objavili prízemné mrazy. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal dokonca výstrahu 1. stupňa medzi 2.00 až 6.00 h. Keďže na podobné teploty nie sme na Záhorí v letných mesiacoch zvyknutí, odborníkov zo SHMÚ sme sa opýtali, čo chladné teploty spôsobilo.

Klimatológ SHMÚ RNDr. Pavol Faško vysvetlil, že výskyt prízemných mrazov v tomto ročnom období je štandardný v kotlinách a v údoliach na severe a severovýchode Slovenska. Napríklad v  lokalitách Oravská Lesná, či Poprad, kde aj v takom typicky letnom období, ako je 7. august, v roku 1987 namerali mínus 2,0 °C. Práve v takýchto lokalitách sa v lete zaznamenávajú aj prízemné mrazy, ale v histórii sa stalo aj to, že v chladnom lete v roku 1980, zaznamenali 26. 8. prízemný mráz aj v Hurbanove. (- 0,3 °C).

Do 12. augusta v tomto roku nebol podľa slov P. Faška nikde na Slovensku zaznamenaný prízemný mráz . Ale ako je možné, že sa zavítal práve na Záhorie? „V pondelok 13. 8. ráno sa to mohlo stať na ojedinelých miestach na Záhorí, kde zemský povrch tvoria naviate piesky, bolo tam sucho a pri východe slnka, pri jasnej oblohe, vôbec nefúkal vietor. Takéto podmienky pripomínajú púštne oblasti, kde je rozdiel medzi minimálnou a maximálnou dennou teplotou vzduchu v letnom období veľmi výrazný,“ vysvetľuje klimatológ P. Faško.

„Inde na Záhorí boli teplotné podmienky úplne iné. Napríklad v Moravskom Svätom Jáne klesla minimálna teplota vzduchu toto ráno v meteorologickej búdke v úrovni 2 m nad zemským povrchom na plus 8 °C. A minimálna prízemná teplota vzduchu v úrovni 5 cm nad zemským povrchom, na plus 7 °C. Podobne to bolo aj v Holíči, kde príslušné hodnoty teploty vzduchu dosiahli plus 8,4 °C a plus 9,4 °C,“ dodáva Faško.

August vnímame ako typicky letný mesiac, no faktom zostáva, že počas neho sa výrazne kráti deň a predlžuje noc. „Už v známej pranostike, ktorá sa viaže k menu Anna, sa hovorí o chladných ránach. Takže pri poveternostných situáciách, kedy sa k nám dostane chladnejší vzduch a potom sa uplatní vplyv výbežku vyššieho tlaku vzduchu, pričom sa zmenší oblačnosť, môže vznikať ráno v tomto ročnom období pocit chladu,“ uviedol klimatológ SHMÚ. Cez deň sa však teploty šplhajú oveľa vyššie a preto ešte stále netreba odkladať plavky či letné oblečenie do skrine.


Text: N. Slobodová, foto: internet

Ďalšie
Šport
7. 6. 2023
Malačania si naďalej idú svoje, zdolali Rusovce i Jarovce

Malackí futbalisti v 27. kole IV. ligy BFZ vyhrali v Rusovciach 3:1 dvoma gólmi Jozefa Hermanna a…

Zobraziť celý článok
Šport
5. 6. 2023
Boris Bojanovský je tretíkrát majstrom SR 

Basketbalová extraliga má za sebou sezónu 2022/2023. Siedmy finálový zápas v pondelok 29. mája…

Zobraziť celý článok