12. 5. 2016
Mladí divadelníci z DNH patria medzi najlepších na Slovensku

V uplynulých týždňoch sa mladí divadelníci z nášho ochotníckeho Divadla na hambálku zúčastnili na dvoch postupových divadelných prehliadkach: Malá Tália pre detské súbory a Divadelné konfrontácie pre mládežnícke súbory. Na divadelné súťaže vraj pritom často nechodia a radšej sa predstavujú domácemu publiku.

Malá Tália

Za poslednú divadelnú sezónu sa v Bratislavskom kraji urodilo tak veľa detského divadla, že krajská prehliadka detskej dramatickej tvorivosti Stretnutie s malou Táliou sa konalo celé tri dni od 16. do 18. marca v MsKS Senec. V detskej dramatickej tvorivosti bolo prihlásených 14 súborov. Na Tálii Malačania uviedli predstavenie na motívy knihy Dušana Dušeka Milosrdný čas. Dušekova poetika s úprimnosťou výpovede našim malým divadelníkom učarovala. Samotné naštudovanie si užívali, zo šiestich účinkujúcich sú totiž štyria aj skvelí recitátori s nejedným ocenením z najvyššej prehliadky umeleckého prednesu Hviezdoslavov Kubín. Ich dvaja kolegovia im zasa kontrovali javiskovou improvizáciou.

Porota napokon našich drobcov vychválila. „Priznám sa, že sme boli z toho v pomykove, pretože Patrik Lančarič, ktorý nás hodnotil za celú porotu, je úspešným filmovým i divadelným režisérom,“ hovorí vedúca súboru Beáta Reifová a ďalej hodnotí: „Prehliadka bola pre nás inšpirujúca a zábavná, videli sme pekné predstavenia a našli sme si nových kamarátov aj z iných súborov. Najviac nám učaroval súbor AGAPE z Modry pod vedením Martina Žiaka. Veríme, že nepotrvá dlho a predstavenie o slovenských drotároch, ktoré herci z Modry uviedli na malej Tálii, naši diváci ocenia dlhotrvajúcim potleskom ako v Senci.“
Celoštátne prehliadka Zlatá priadka, kam z Tálie divadelníci postúpili, bude 25. – 28. mája v Šali.

Divadelné konfrontácie

Toto podujatie sa už tradične uskutočnilo v Senci koncom apríla. Ide o prestížnu krajskú postupovú prehliadku mládežníckych divadiel a divadiel dospelých. Dvojdňové zápolenie naši mládežníci vo večerných hodinách zavŕšili predstavením N.U.D.A a vzápätí sa konalo vyhodnotenie predstavení. Jednotlivé vystúpenia sa zaoberali témami, ktoré sú dospievajúcim bytostne blízke: vlastná akceptácia, akceptácia spoločnosti a jej hodnotové princípy. „Pekné, kultivované predstavenie sme videli v podaní divadla Lano z Bratislavy a určite naše decká zaujal aj súbor Uložiť ako s predstavením Pojednávanie vo veci Genesis. Najvyššie hodnotenie i umiestnenie sa však dostalo nám, Divadlu na hambálku z Malaciek, a máme z toho nesmiernu radosť,“ neskrývala nadšenie vedúca súboru B. Reifová.

Počas prvého júnového víkendu súťažne opäť vystúpime na celoštátnej divadelnej prehliadke FEDIM v Tisovci.
B. Reifová: „Som na naše decká hrdá, je to vizitka nielen pre divadelníkov z DNH, ale aj podpora z jednotlivých rodín, porozumenie škôl a najmä sily oboch súborov: zomknúť sa a ísť. Naše decká sú určite talentované, čo je síce veľký dar, ale je to málo. Chodiť pravidelne na skúšky, robiť dychové, jazykové, pohybové cvičenia, tvorivé a improvizačné etudy, rytmizácie a iné – to je hra, ale aj kus roboty na sebe a za toto som vďačná. Divadelníctvo má svoje nároky ako napríklad šport či tanec. Som vďačná našim deckám, že sú to bežci na dlhú trať so všetkým, čo k tomu patrí.“

V Malackách si predstavenia môžete pozrieť v pondelok 23. mája o 18.00 h v Kultúrním domečku (kine).

Text: -ts/red-, foto: archív DNH

Ďalšie
Práca
Oznamy
22. 7. 2024
Okresný súd Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste

Okresný súd Malacky informuje o voľnom štátnozamestnaneckom mieste v dočasnej štátnej službe vo…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok