10. 7. 2018
Marek Havlík reprezentoval Slovensko na majstrovstvách Európy v atletike

Pretekár atletického klubu AC Malacky a bývalý žiak športových tried na Záhoráckej ulici v Malackách Marek Havlík sa predstavil na Majstrovstvách Európy v atletike do 18 rokov (5. – 8. júla 2018, Györ).
Marek sa na vrcholné mládežnícke podujatie kvalifikoval splnením výkonnostného limitu EA (European athletics), ktorý mal hodnotu 49,75 sek. Túto hranicu v aktuálnej sezóne pokoril dovedna 4-krát, pričom 1-krát prekonal aj prísnejší limit SAZ (Slovenský atletický zväz) 49,25 sek.
Pred odchodom do dejiska šampionátu absolvoval spoločne s oficiálnou výpravou slovenskej republiky krátke sústredenie v olympijskom športovom komplexe X-Bionic Sphere v Šamoríne a od stredy sa už pripravoval priamo v dejisku šampionátu.
Na svoj úvodný štart nastúpil v piatok večer v semifinálovom behu na 400 m. Cieľom mal byť útok na osobný rekord (49,09 sek.), postup do finále by bol veľkým prekvapením. Do najlepšej „osmičky“ postúpili prví dvaja bežci z každého z troch rozbehov a na zvyšné dve miesta čakali dvaja najrýchlejší pretekári s časom. Marek skončil nakoniec v semifinálovom kole na šiestom mieste s časom 49,74 sek.
Ďalší štart ho čakal v sobotu v rámci štafety na 400 metrov, kedy sa ako finišman snažil priviesť slovenské kvarteto z rozbehov do nedeľňajšieho finále. Slovenskej štafete sa podarilo prekĺznuť s časom 1 minúta a 57,53 sekundy z ôsmeho mieste do finálovej osmičky. Slováci sa vo finálovom behu umiestnili na skvelom piatom mieste.
Najlepší európski atléti a atlétky do 18 rokov sú ako prví športovci v histórii zahrnutí do projektu EA „I run clean“. Na šampionáte starého kontinentu sa predstavilo dovedna 24 mladých Slovákov, ktorí zabojovali o čo najlepšie umiestnenia.

Text a foto: P. Filip