11. 5. 2016
Mamičky oslávili svoj sviatok míľovaním

V Malackách sa 7. mája konal už trinásty ročník celoslovenského pochodu vďaky všetkým mamičkám, starým mamám, krstným i budúcim mamám – Míľa pre mamu. Podporilo ho až 622 zaregistrovaných účastníkov.
Program na hlavnom pódiu otvorila štatutárka MC Vánok Lenka Straská dojímavým poďakovaním svojej mame. Celou akciou prítomných sprevádzala bláznivá Šada Jada. Prvým bodom programu bolo divadielko Divoška a Ramptantintanton v podaní divadla Jaja. Deti v hľadisku si spoločne s jeho hlavnou protagonistkou nacvičili pesničku Moja mamka niečo má a tú predviedli aj svojim mamičkám.

Veselú Šadu Jadu bolo vidieť medzi vystúpeniami aj pri tradičných, drevených, starobylých hrách – kolkoch, stole, ktorý sa podobal dnešnému biliardu, či pasovaní sa s drevenými tyčami na lávke, kde deti museli v prvom rade zvládnuť svoju rovnováhu. O kúsok ďalej sa mohli prejaviť kreatívne duše vymaľovaním si malackého kroja či pečiatkovaním. Umelkyňa Lenka Balleková vyrobila pre MC Vánok nádhernú fotostenu malackého kroja, s ktorou sa neváhala odfotiť ani Andy Timková, krstná mama Vánku, so Šadou Jadou a Lenkou Straskou.

Hneď, ako sa návštevníci po vstupe do areálu zaregistrovali, dostali darčekovú tašku plnú rôznych prekvapení od sponzorov a mohli začať míňať pár eur na ručné práce stánkarov, aby tak podporili ich ďalšiu tvorbu. V ponuke boli nádherné kvetované čelenky, patchwork a provensálske levanduľové doplnky na bývanie, veselé, ručne šité súpravy nákrčníkov, čapíc, teplákov a sukienok, háčkované oblečenie a hračky, anjelské sklené misky a sošky, ručne maľované obrazy, drevené doplnky do interiéru aj exteriéru a v neposlednom rade oči ťahajúce šperky. Areálom rozvoniavali domáce tradičné koláčiky z rúr dobrovoľníčok MC Vánok, kúpou ktorých návštevníci prispeli na nové hračky pre deti do „vánkovskej“ herne. Tohtoročnú Míľu pre mamu navštívili aj dva koníky z ranča u Slávky, ktoré boli pre mnohé deti najzaujímavejšou atrakciou. Najmä chlapci, ale aj mnohé dievčatá sa zastavili a dlhší čas strávili pri strieľaní z luku. Zároveň si mohli vychutnať rytiersky súboj a poťažkať meč rytierov.

Štart pochodu sa tento rok trocha posunul, ale to neprekážalo nikomu a s nadšením, s úsmevom a úctou sme si všetci prešli symbolickú míľu pre mamu. Tento rok viedli po prvý raz účastníkov vyznačenou trasou Andy Timková s primátorom Malaciek Jurajom ňíhom. Veríme, že sa tejto krásnej úlohy zhostia aj na budúci rok.
V ďalšom programe sa predstavil súbor Závodzan s úžasným dobovým vystúpením sprevádzaným živou hudbou, ktoré korešpondovalo s tohtoročnou témou Míle pre mamu Tradície v srdci. Neskôr sa predstavili nádherne vystrojené deti z Centra voľného času z krúžku Rytmika Chrobáčiky. Tomáš Kapryš zaspieval pieseň Išeu macek do Mauacek. Jakub Škápik tiež zaujal svojou ľudovou piesňou. Nechýbalo ani vystúpenie dievčat z krúžku moderného tanca. No a na záver rozdávala Šada Jada bohatú tombolu, ktorá obsahovala až 43 cien.

Text: L. Straská/-red-, foto: J. Zvěřina

Ďalšie
Šport
15. 4. 2024
Úspešná súťaž karate v Malackách

Karate klub TJ Strojár Malacky aj tento rok organizoval regionálnu súťaž spodporou Asociácie…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Oznamy
15. 4. 2024
Stavebný úrad je oddnes do stredy zatvorený

Oznamujeme verejnosti, že z dôvodu školenia je od pondelka 15. apríla do stredy 17. apríla…

Zobraziť celý článok