10. 6. 2009
Malackým brkám to píše...

Počas horúceho júnového popoludnia boli 9. júna boli ocenené mladé talenty 8. ročníka literárnej súťaže malackých gymnazistov Malacké brko 2009. O víťazstvo v autorskej súťaži,  ktorú každoročne vyhlasuje primátor mesta Jozef Ondrejka,  bojovalo celkovo 75 prác. Odborná porota v zložení Marek Kopča (spisovateľ a literárny kritik), Anna Beňková (malacká poetka) a Zuzana Ferusová (rozhlasová redaktorka) určila troch víťazov v dvoch kategóriách, osobitne pre oblasť poézie a prózy.

Na vyhlásení výsledkov v Spoločenskom dome Mestského centra kultúry sa zúčastnili študenti i pedagógovia malackých gymnázií a predstavitelia mesta. Prítomným sa prihovoril primátor Jozef Ondrejka. Poďakovanie adresoval hlavne študentom, ktorí aj v tejto počítačovej dobe dali prednosť kreativite a tvorivosti v oblasti písaného slova a zapojili sa do súťaže. “Talent je dar, ale k úspechu treba veľa práce. A talent dozrieva postupne – ako čerešne na strome. Tiež nie sú všetky hneď červené…” prihovoril sa ich s chápavým povzbudením a výzvou na pokračovanie v začatej tvorbe. Vyzdvihol aj prácu pedagógov, ktorí motivujú a vedú mládež k ustavičnému zdokonaľovaniu.

Keď práce 8. ročníka súťaže zhodnotila porotkyňa Anna Beňková, hudobná skupina žiakov ZUŠ s názvom Tonic pod vedením ich učiteľa Petra Bartoníka naplnila sálu tónmi saxofónov. Nasledovalo slávnostné odovzdanie cien a zápis víťazov do Pamätnej knihy mesta. Okrem keramických bŕk z dielne výtvarníčok Rozálie Hábovej a Evy Režnej, získali tí najúspešnejší aj finačné ocenenie v hodnote 50 € (za 1. miesto), 35 € (za 2. miesto) a 20 € (za 3. miesto).

Úryvky z víťazných prác v podaní herca Štúdia mladých Divadla na hambálku Davida Elšíka opäť vystriedali saxofóny a záver patril vyhláseniu tém nasledujúceho 9. ročníka. Slova sa ujal primátor mesta Jozef Ondrejka a oznámil prínosnú zmenu: “Prijali sme štatút súťaže a podľa neho v budúcich ročníkoch dostanú priestor nielen študenti malackých gymnázií, ale aj nádejní literáti z Malaciek, ktorý navštevujú iné školy mimo mesta. Do súťaže sa môžu prihlásiť sami a jediným obmedzením je veková hradica od 15 do 20 rokov.” A čo témy? Pre oblasť poézie už takmer tradične zostala voľná téma; pre prozaické práce téma výsostne aktuálna – Kríza. Jej poňatie závisí od vnímania autorov, no isto sa nemyslí iba tá hospodárska.

Literárna súžaž Malacké brko sa dlhoročne uskutočňuje s finančnou podporou Tatrabanky, pobočka Malacky. Tento rok však kríza núti prehodnocovať sponzorské príspevky aj bankové domy, preto sa tomuto ročníku dostalo finančnej podpory od riaditeľ pobočky Tatrabanky v Malackách Branislava Šebestu, avšak len ako od fyzickej osoby. Sám sa k veci vyjadril takto: “Tatrabanka je spoločnosťou, ktorej je podpora umenia a kultúry veľmi blízka, za čo hovorí i množstvo projektov, ktoré sme od začiatku svojho pôsobenia podporili. Zároveň by sme chceli zdôrazniť, že literárnu súťaž Malacké brko považujeme za veľmi zaujímavý a kvalitný projekt, o čom svedčí aj to, že sme ho dlhodobo podporovali. Súčasná situácia však napriek tomu vyžaduje racionalizáciu výdavkov. Aj preto sme v tomto roku museli prehodnotiť podporu niektorých partnerstiev, medzi nimi aj dlhodobých partnerstiev, na ktorých Tatrabanka participovala.” Podľa jeho vyjadrenia projekt je navrhnutý na dlhodobú podporu z Nadácie Tatrabanky.   

Text: Silvia Rajnová, Tatiana Búbelová

Foto: Simona Šípová

Výsledky literárnej súťaže Malacké brko 2009:

POÉZIA
   
1. kategória
  2. kategória
1. miesto – Lucia Krnáčová (Gymnázium sv. Františka z Assisi)
  1. miesto – Ivana Knapová (Gymnázium sv. Františka z Assisi)
2. miesto – Kristína Opoltzerová  (Gymnázium sv. Františka z Assisi)

  2. miesto – Simona Prachárová (Gymnázium sv. Františka z Assisi)
3. miesto – Simona Slobodová (Gymnázium sv. Františka z Assisi)
  3. miesto – Anna Laceková (Gymnázium sv. Františka z Assisi)
čestné uznanie získali Petra Ifková a Peter Janotka, obaja z Gymnázia sv. Františka z Assisi

PRÓZA
   
1. kategória  2. kategória
1. miesto – Katarína Tedlová (Gymnázium, Ul. 1. mája)

  1. miesto – Ľubomír Kocourek (Gymnázium, Ul. 1. mája)
2. miesto – Kristína Bačová (Gymnázium, Ul. 1. mája)
  2. miesto – Ivana Knapová (Gymnázium sv. Františka z Assisi)
3. miesto – Lucia Krnáčová (Gymnázium sv. Františka z Assisi)

  3. miesto – Marián Žáček (Gymnázium sv. Františka z Assisi)
Čestné uznania získali Sára Čermáková (Gymnázium, Ul. 1. mája) a Lenka Kalinová (Gymnázium sv. Františka z Assisi
Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok