4. 6. 2009
Malacky sú na voľby pripravené

V súvislosti s blížiacimi sa voľbami poslancov do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú v sobotu 6. júna, sa vynárajú otázky o pripravenosti mesta. „Prípravy na voľby sú štandardné. Podľa volebných okrskov sú vytvorené volebné miestnosti, ktoré technicky vybavujeme v zmysle platnej legislatívy, aby splnili náležitosti volieb a tajného hlasovania,“ vyjadril sa prednosta mestského úradu Dušan Vavrinec.

„V Malackách je vytvorených 12 volebných okrskov, ktorých členovia a zapisovateľky sú delegovaní politickými stranami,“ pokračuje. Na to, aby volebná miestnosť mohla byť sprístupnená, musí byť vo volebnej komisii minimálne 5 členov. Len vtedy je komisia uznášaniaschopná. „V opačnom prípade pozve predseda komisie náhradníka, ktorý je delegovaný buď politickou stranou, alebo primátorom. Tieto prípady riešime operatívne priamo v deň volieb,“ vysvetlil D. Vavrinec.

V porovnaní s nedávnymi prezidentskými voľbami majú „eurovoľby“ isté špecifiká. „Počet hlasovacích lístkov v každom okrsku je po odstúpení Rómskej iniciatívy 16. Je to preto, lebo volič odovzdáva svoj hlas poslancovi na samostatnom hlasovacom lístku. Týchto lístkov je približne 16 000,“ vysvetlil prednosta MsÚ. V Malackách žije 15 178 oprávnených voličov, pričom 12 občanov vo voľbe europoslanca bránia zákonné prekážky a 9 sú pozbavení práva voliť. Traja voliči sú z iných členských štátov Európskej únie a voličských preukazov bolo vydaných 62.

Text: Simona Šípová

Foto: Stanislav Osuský

Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok