18. 10. 2017
Malacky mali zastúpenie na majstrovstvách sveta amatérov v cestnej cyklistike
Malačianka Ivana Prokopová nám napísala, ako absolvovala majstrovstvá sveta amatérov v cestnej cyklistike. Jej precítené zážitky sú zároveň výzvou, aby sa budúci rok postavilo na štart viac cyklistov zo Slovenska.

Keď som 4. júna stála na štarte svojich prvých cestných pretekov, Tour of Cambridgeshire v anglickom Peterborough, ešte som netušila, čo všetko bude nasledovať. V náročných
127-kilometrových pretekoch som prešla cieľom v čase 3 hodiny 35 minút a umiestnila sa na 10. mieste zo 102 účastníčok v kategórii, čím som sa kvalifikovala na majstrovstvá sveta Masters vo francúzskom Albi. Dlho som zvažovala, či ísť alebo nie. Či mi za to všetky tie náklady na štartovné, leteckú dopravu aj s bicyklom a ubytovanie stoja. Napokon som si povedala, že takúto šancu už nemusím dostať, tak som sa rozhodla ísť do toho.

V deň majstrovstiev to pri príchode do centra Albi vyzeralo ako na festivale britských cyklistov, keďže ich tam bola drvivá väčšina. Slovensko sme na cestných pretekoch reprezentovali len štyria, ja som bola jediná žena. Štartovala som spolu s dvoma kamarátkami z anglického klubu, ktorého som členkou. Každá sme však boli z inej krajiny – Rakúsko, Británia a Slovensko. Pred štartom vládol mierny chaos a bol trochu problém dostať sa na štart pomedzi stovky pretekárov, no napokon sme to stihli načas. Štartovali sme naraz dve vekové kategórie, spolu 130 cyklistiek.

Trať pretekov bola dlhá takmer 100 km. Prvého dva a pol kilometra bolo neutralizovaných kvôli bezpečnosti pri výjazde z mesta, no už tam sa tempo rýchlo zvyšovalo. Terén bol členitý, väčšinou s krátkymi stúpaniami, ale boli aj serióznejšie kopce. Jedno stúpanie bolo dlhé až desať kilometrov a taktiež jeden 11-kilometrový, nie však veľmi prudký zjazd. Ráno bolo ešte pod mrakom, za čo sme boli vďační, keďže podľa predpovede malo byť až 36 °C. Po čase sa však mraky rozplynuli a náročné preteky nám ešte viac sťažili horúčavy. Bolo pre mňa veľmi obtiažne niečo zjesť a vypiť. To zrejme spôsobilo dve menšie krízy v druhej polovici pretekov. No podarilo sa mi do seba niečo dostať a po doplnení kalórií sa mi vrátili sily a vrátila som sa do tempa. Cieľom som prešla v čase  2 hodiny a 51 minút. Umiestnila som sa na 34. priečke zo 62 pretekárok v mojej vekovej kategórii. Bola som úplne prehriata a vyčerpaná, no aj šťastná, že som to zvládla.

Tieto majstrovstvá sveta boli pre mňa obrovským zážitkom a aj veľkou skúsenosťou. Pokúsim sa zopakovať si to znova o rok. Bolo by úžasné, keby nás na budúcoročných majstrovstvách reprezentovalo viac cyklistov zo Slovenska.

Text a foto: I. Prokopová
26. 7. 2024
Záhoráci poznajú plán prípravných zápasov. Súperi sú aj zo zahraničia

Záhoráci Stupava/Malacky už zarezávajú v príprave na novú extraligovú sezónu aj s novými posilami.…