16. 9. 2016
Malackí prváci začali školský rok veselo a s darčekmi
V predvečer 5. septembra to asi vo všetkých malackých domácnostiach, kde majú školáka, vyzeralo rovnako. Posledná prázdninová noc vždy prináša trochu napätia, najmä pre budúcich prváčikov, no i rodičov a pedagógov.
 
Dobrý štart
Je skvelé konštatovať, že školský rok sa v malackých základných školách začal bez problémov. Do lavíc zasadlo vyše 250 prvákov a po prázdninách sa v zdraví vrátili aj žiaci z vyšších ročníkov. 
5. september sa ešte niesol v znamení spomienok, zážitkov  či fotografií z leta a štipky školských formalít. V tento deň prišli žiakov i pedagógov pozdraviť aj zástupcovia samosprávy na čele s primátorom Jurajom ňíhom. No potom sa na každej škole už naplno začala výučba aj bohatá krúžková činnosť. 

Divadielko ako bonus
Vo štvrtok 8. septembra mesto spríjemnilo najmenším žiakom školskú premiéru divadelnou rozprávkou, po ktorej každý prvák dostal darček v podobe maľovanky, farbičiek a záložky do knihy s logom Malaciek. Hlavnými a jedinými protagonistami príbehu s  názvom Farbičková princezná boli Vlado Zetek, v úlohe kráľa a Jána zároveň, a jeho dcéra Sabína, ktorá stvárnila všetečnú, šikovnú a múdru princeznú Moniku.
 
Divadlo Žihadlo v hre ako na mieru šitej pre najmladších školákov predstavilo aj trojhlavého draka a trocha uštipačného, no pohodového havrana Haryho. Rozprávka plná farbičiek, pesničiek a dobrej nálady rozosmiala nielen prvákov, ale aj ich učiteľky. No predovšetkým ukázala šikovnosť detí, ktoré sa bez zaváhania nechali vtiahnuť do príbehu a stali sa jeho súčasťou.
 
„Robiť pre deti je to najlepšie na svete, čo ma mohlo stretnúť. Nedá sa to v skratke povedať, ale ide o tie obligátne veci: detský divák je úprimný a spontánny, dá úplne presne najavo, čo sa mu páči a čo nie. Dospelý divák je diplomatický,“ povedal V. Zetek. A čo preňho znamenalo stáť na javisku spoločne s dcérou? „Je to úžasná záležitosť a človek si to vychutnáva, lebo ktohovie, ako dlho to vydrží, kým sa mi zase stratí do sveta. Mám z toho veľkú radosť,“ vyznal sa hrdý otec. 
 
Než sa leto vráti späť
Veselým príkladom na zákon relativity je, že dva mesiace prázdnin trvajú relatívne kratšie než dva mesiace školského roka. Približne takto nám to vysvetlili žiaci aj pedagógovia. Želáme im všetkým veľa síl a úspechov v novom školskom roku. Keď sa leto vráti späť, nech odchádzajú oddychovať šťastní a spokojní.   
 
Text: I. Sochorová, foto: S. Osuský, M. Petrivalská

Ďalšie
Šport
19. 6. 2024
Zo stolnotenisového Pezinka prišla dobrá správa

Naši mladší žiaci Martin Sloboda a Róbert Žáček vybojovali na majstrovstvách kraja v družstvách 2.…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 6. 2024
Fantastický úspech ZŠ Štúrova

Na školských športových majstrovstvách Slovenska v Šamoríne vystúpili dievčatá vo vybíjanej aj…

Zobraziť celý článok