10. 5. 2018
Malacké bežkyne sa rozbehli zostra
Až tri preteky využili malackí atléti na testovanie výkonnosti na prahu hlavnej atletickej sezóny 2018. S drvivou väčšinou dosiahnutých časov a výkonov panovala spokojnosť. Najviac zrejme rezonuje výsledok mladšej žiačky Michaely Salayovej v behu na 600 m.

V treťom rozbehu mladších žiačok na 600 m v Nových Zámkoch na lige mladšieho žiactva západoslovenskej oblasti potvrdila Michaela Salayová gradujúcu formu. Ani fakt, že jej žiadna súperka nesekundovala, jej nebránil v tom, aby časomieru zastavila na cifre 1:41,83 min. “Šla skvele, v závere Miška ešte bez problémov vystupňovala svoje úsilie. Čas pod 1:42 som nečakal. Vzhľadom na to, že sa sezóna iba rozbieha a Miška bežala sama, nepochybujem, že táto pretekárka môže bežať aj pod hranicu 1:40. Rozhodne sa však na túto métu nebudeme zameriavať, podstatné totiž je, aby Miška podobne skvele bežala aj v budúcnosti, nielen tento rok,” podotkol jej tréner J. Valachovič. Štatisticky je Salayovej čas jasne najlepší v tabuľkách najmladších žiačok. Druhá v poradí je tohtoročná halová šampiónka na tejto trati Vanesa Pomajbová (1:46,08).

Výborne si počína aj Salayovej tréningová partnerka zo skupiny Malacká bežecká ekipa. Staršia žiačka Timea Morávková si v priebehu piatich dní vylepšila na troch pretekoch päť osobných rekordov. Najzásadnejší čas dosiahla na svojej majstrovskej trati 300 m, keď dobehla jasne prvá v novom osobnom rekorde 43,52 s. “Necítila som sa počas behu ideálne, svoje robil najmä silný vietor na záverečnej rovinke,” referovala Morávková krátko po dobehnutí. V Trnave Timea obsadila druhú priečku a v priebežných slovenských tabuľkách zastáva rolu štvrtej žiačky v poradí. “Timea má hendikep v prítomnosti starších a vyspelejších dievčat, ktoré sú s ňou v kategórii,” povedal Valachovič. Polepšila si už aj na osemstovke. V Nových Zámkoch v ľahkom tempe zbehla čas 2:34,51 min. “Timea zatiaľ osemstovky behá veľmi ustráchane, zďaleka to nie je ideál. Ale na tejto trati by sa mala začať presadzovať až v juniorskom veku, zatiaľ si osemstovku iba skúša a najmä pracuje na rýchlostných parametroch.”

Vo zvláštnom rozpoložení zastihol začiatok sezóny dorastenku Zuzanu Švejdovú. Úradujúca majsterka Slovenska z cezpoľného behu sa bežecky neuveriteľne prepadla na osemstovke v Nových Zámkoch. Podľa Valachoviča ide zrejme o psychologické zlyhanie, keďže Malačanka dominuje vo všetkých oblastiach v porovnaní s minulým rokom. “Zlepšila sa v šprintoch, stovku zbehla v Nových Zámkoch za 13,77 s, čo hodnotím na budúcu bežkyňu kladne. A výborne behá aj prekážky a skáče trojskok. Aj vytrvalostne napreduje, takže si myslím, že keď nabudúce nastúpi na preteky, bude to fajn,” nádeja sa Valachovič. Zuzana je aktuálne tabuľkovou jednotkou v trojskoku, jej výkon 10,69 m v Nových Zámkoch ju radí k hlavným favoritkám na titul slovenskej trojskokanskej šampiónky. “Trojskok mám rada, ale netrénujem ho, spolieham sa iba na tréningy odrazov, ktoré robíme všetci. Svoju budúcnosť napriek tomu, že som v hale dobre bežala štvorstovku i to, že skáčem dobre trojskok, vidím v behoch,” skromne tvrdí Švejdová.
Ku kvalitným pretekom má dievčatám z AC Malacky pomôcť aj hosťovanie v českých súťažiach. Tradične azylovým klubom pre Malačanky bude Lokomotíva Břeclav.

-tkac-/-red-
Ďalšie
Spoločnosť
Kultúra
Podujatia
7. 12. 2023
Benefičný koncert Vstúpte pohladil dušu

Nezisková organizácia Vstúpte, ktorá sa venuje ľuďom s mentálnym postihnutím v našom meste,…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Spoločnosť
7. 12. 2023
Máme dve klziská

Kzime neodmysliteľne patrí aj korčuľovanie. Tento rok máme vmeste dve klziská – jedno tradičné…

Zobraziť celý článok