19. 7. 2019
Malacká šachistka Silvia Fajtáková bronzová v celoslovenskom finále
Celoslovenský seriál náborových turnajov mládeže GPX Slovenského šachového zväzu má za sebou 12. ročník. Projekt má masový charakter. Hrá sa v troch kategóriách – do 8, 11 a do 14 rokov, samostatne chlapci a dievčatá. Základná časť prebieha v troch skupinách – západ, stred, východ. V každej skupine postupuje do semifinále 10 najlepších v jednotlivých kategóriách a do celoslovenského finále postúpia traja najlepší zo semifinálových skupín.

Záhorácky šachový klub reprezentovala v kategórii dievčat do 14 rokov Silvia Fajtáková, ktorá si v celom seriály GPX počínala úspešne a 2. miestom v semifinálovej skupine si vybojovala účasť v celoslovenskom finále, na ktorom sa zúčastnilo 10 najlepších šachistiek.

V areáli Holíčskeho zámku, v krásnych zrekonštruovaných priestoroch bývalej tabačiarne, sa  zišlo 58 finalistov GPX, aby zabojovali o finálové trofeje. Napriek letným horúčavám čakala účastníkov v hracej miestnosti veľmi príjemná teplota. Finálový turnaj otvoril primátor Holíča a po organizačných informáciách a turnajových pravidlách pre rapid šach sa rozohralo prvé z celkovo deviatich kôl turnaja.

S. Fajtáková hrala finálový turnaj ako svoj posledný v rámci seriálu GPX, nakoľko budúci ročník  presiahne vekový limit. Turnaj rozohrala veľmi dobre, prvé štyri partie vyhrala, potom však ďalšie dve prehrala. No v závere turnaja pridala ešte dve výhry a v poslednom kole si remízou poistila celkové 3. miesto a zisk bronzovej medaily. Získala 6,5 bodu z 9 partií. Ako jediná v turnaji dokázala poraziť suverénnu víťazku semifinálového aj finálového turnaja, úradujúcu majsterku SR Simonu Bochničkovú z klubu KŠN Bratislava. Silvii ďakujeme za úspešnú reprezentáciu mesta, Záhoráckeho šachového klubu a želáme veľa ďalších úspešných turnajov.

Text a foto: R. Fajták