15. 7. 2011
Kúsok leta so štetcom

V týždni od 11. 7. do 15. 7. sa v Spoločenskom dome MCK pravidelne stretávali nadšenci výtvarného umenia. V rámci Kultúrneho leta sa tu uskutočnil výtvarný kurz pre dospelých, ktorého sa zúčastnilo 11 ľudí rôznych vekových kategórií. Vo veľkej väčšine to boli absolventi, prípadne ešte stále žiaci ZUŠ-ky, ktorí bez maľovania nevydržia ani cez leto. Kurz viedli Ružena Habová a Eva Režná, ktoré pôsobia v ZUŠ ako pedagogičky výtvarného odboru.

Cena kurzu bola stanovená na 32 € pre dospelých a 25 € pre študentov s tým, že im bol zabezpečený materiál na všetky výtvarné techniky, s ktorými pracovali. Každý rok sa účastníci kurzu sústredia na inú tému. Tento raz výtvarníčky zvolili apel na detail. Mohol to byť výrez kvetu, výrez štruktúry stromu, jednoducho čohokoľvek, čo môžeme vidieť v našom okolí. Techniky, s ktorými sa popasovali, boli maľba na hodváb, maľba akrylom so špachtľami, olejomaľba a suchý pastel. Každý zúčastnený vytvoril dva až tri obrazy.

Akcia, ktorá sa konala po záštitou MCK v Malackách, sa každý rok teší veľkej obľube. „ Mám pocit, že kurz z roka na rok kvalitou rastie,“ povedala spokojne R. Habová. E. Režná vidí pokrok aj v tom, že vytvorené diela sú vlastnou tvorbou účastníkov kurzu, nesnažili sa obkresľovať, ale čerpať z vlastnej fantázie. „Existuje viac techník,  s ktorými by sme radi pracovali ako je napríklad enkaustika, alebo maľovanie na hodváb akvarelovým spôsobom,  z finančného hľadiska je to však veľmi náročné,“ povedala E. Režná. 

Vernisáž diel pochádzajúcich zo spomínaného kurzu sa plánuje na druhý augustový víkend. Bude spojená s dielami z ďalšieho kurzu, zameraného na maľbu na hodváb, ktorý má pod svojimi krídlami Centrum voľného času. Viesť ho budú opäť tieto skúsené  výtvarníčky. Trojdňový kurz by sa  mal uskutočniť v prvom augustovom týždni.

Text, foto: N. Slobodová

Ďalšie
Samospráva
Spoločnosť
26. 1. 2023
Špeciálna prokuratúra zastavila stíhanie primátora

 „Je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie,“ píše sa v…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Kultúra
25. 1. 2023
Múzeum vydalo nový zborník

MCK Malacky - Múzeum Michala Tillnera vydalo nový zborník Malacky a okolie 15, zameraný na…

Zobraziť celý článok