27. 3. 2012
Kráľom detských čitateľov je Filip

Marec – mesiac knihy je udalosťou aj pre pracovníkov a čitateľov Knižnice MCK v Malackách, ktorá okrem množstva iných podujatí každoročne vyhodnocuje najaktívnejších čitateľov spomedzi detí. O tom, komu sa ujde titul kráľ detských čitateľov, rozhoduje počet prečítaných (požičaných) kníh za predchádzajúci rok. V Malackách už tretí rok vedie rebríček Filip Prášil (12 r.), ktorý si vlani vypožičal 138 kníh.

Pretože rozdiel bol minimálny, tento rok k sebe dostal aj kráľovnú. Stala sa ňou Karolína Sedláková (12 r.) s počtom 134 prečítaných kníh. Obaja členovia knižnice sú z Malaciek. „Spomedzi všetkých 351 detských čitateľov do 15 rokov je ich dosť aj z okolitých obcí,“ dozvedeli sme sa od pracovníčok knižnice. A čo čítajú? Filip požičiava veľa odbornej literatúry, ale inak sú naobľúbenejšie čarodejnice, Harry Potter atď. Odporúčané čítanie vraj len zriedkavo.

V marci sa viacerí zapojili aj do korešpondenčného kvízu o využití, výhodách a poslaní knižníc. Vytlačený si ho mohli vziať domov a potom priniesť vyplnený. Knižnica vyhodnotila troch najlepších. Sú nimi Adriana Hašková, Pavlína Šimunová a Andrea Dvoranová. V rámci Týždňa slovenských knižníc momentálne prebieha týždeň bez pokút, keď majú čitatelia možnosť vrátiť knihy po termíne bez pokuty. Inak platia 1 € za každú vypožičanú knihu, ak ju majú doma viac ako 1 mesiac.

K najobľúbenejším podujatiam mesiaca knihy v knižnici patrí bezpochyby Noc s Andersenom. Začne sa v piatok 30. 3. od 18.00 h a skončí v sobotu o 9.00 h, keď sa knihomoľská „partia“ rozlúči. Tento rok si akciu užije 20 detí, zaregistrovaných čitateľov  knižnice vo veku od 6 do 10 rokov, ktorí sa ešte na tomto podujatí nezúčastnili. Záujem totiž prevyšuje možnosti účasti na atraktívnom dobrodružstve plnom pohody a hier, ktoré je spestrené najmä čítaním.

Text: Tatiana Búbelová; Foto: -mck-

 

Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok