24. 11. 2016
Konvália - príbeh osudovej lásky z Malaciek

Slovenskú premiéru mala na nedávnom knižnom veľtrhu Bibliotéka v Bratislave a pár dní nato sme ju privítali v Malackách. Nie je náhodou, že útla knižka s poetickým názvom Konvália a jej autorka, novinárka a spisovateľka Denisa Fulmeková, prišli práve k nám. Príbeh knihy totiž hovorí o veľkej láske, ktorá sa zrodila v Malackách. O láske medzi židovským dievčaťom Valériou Reiszovou a františkánskym mníchom Rudolfom Dilongom (mimochodom, jedným z popredných predstaviteľov slovenskej katolíckej moderny).

Osudové stretnutie
Písal sa rok 1936. V malackom hostinci Bersón bola beseda so známym spisovateľom, miestnym rodákom Ľudom Zúbkom. Prišla na ňu aj vtedy 19-ročná Valika a o 12 rokov starší Rudolf. Františkán sa jej pri odchode prihovoril otázkou, či má rada poéziu. A tak sa to všetko začalo: láska to bola veľká, vášnivá, zakázaná, čiastočne naplnená a predovšetkým nešťastná.

Po niekoľkých rokoch vzťahu sa mladým zaľúbencom narodila dcéra Dagmar. Bola však vojna a štát posielal vlastných obyvateľov židovského pôvodu na istú smrť. Dilong mal dobré kontakty na najvyššie kruhy vtedajšieho Slovenského štátu, a vďaka tomu uchránil Valiku pred deportáciou do koncentračného tábora. „Až pri písaní Konválie som si uvedomila, ako sú naše životy ovplyvňované dejinami krajiny, v ktorej žijeme. Ako nám často krát tie „veľké dejiny“ komplikujú vzťahy a neumožňujú žiť tak, ako si my predstavujeme,“ povedala pri prezentácii svojej knihy v Malackách autorka.

„To bylo v Malackách veliké haló“  
A prečo sa práve ona pustila do napísania tohto príbehu? Nuž preto, lebo sama je jeho pokračovateľkou. Tá maličká Dagmar, ktorá sa narodila z veľkej lásky Valiky a Rudolfa, je jej mama. Znamená to, že Denisa Fulmeková je vnučkou Rudolfa Dilonga. „Deduškom“ však celý život nazývala iného muža; toho, za ktorého sa jej babička Valika, v tom čase slobodná matka so 6-ročnou dcérkou Dagmarkou, vydala. Autorka sa ešte ako dievčatko dozvedela celú pravdu o zložitých rodinných vzťahoch. Babička jej často rozprávala o svojej mladosti. Aj o tom, ako si dokázala obhájiť svoju lásku a ustáť aj tehotenstvo, hoci v tom čase byť slobodnou matkou a mať dieťa s mníchom (to sa v Malackách vedelo), bolo niečo nemysliteľné. Po rokoch však pani Valika dokázala spomínať aj s úsmevom a svojej vnučke hovorila: „To bylo v Malackách veliké haló.“
    
Za všetkým je…
Emigráciou Dilonga v roku 1945 sa ich životné cesty rozdelili, avšak nie úplne. Dôkazom toho sú listy a fotografie z osobného stretnutia po rokoch. Každému vnímavému človeku sa prirodzene natíska otázka: ako je vôbec možné, že v čase nastupujúceho fašizmu a neskoršieho holokaustu vznikol a niekoľko rokov trval úprimný vzťah medzi židovským dievčaťom a františkánom, ktorý navyše netajil svoje sympatie k ideológii Slovenského štátu? Denisa Fulmeková má jednoznačnú odpoveď: za všetkým je láska.

Text: Ľ. Pilzová, foto: S. Osuský

Ďalšie
Šport
4. 2. 2025
Atletická premiéra na severnej Morave

Výprava žiakov atletických športových tried ZŠ Záhorácka sa zúčastnila na pretekoch v…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Spoločnosť
4. 2. 2025
Zber textilu po novom

Zber textilu má od tohto roka nové pravidlá. Skončil sa mobilný zber, ktorý sa konal 4x ročne a v…

Zobraziť celý článok