10. 11. 2023
Karanténna stanica, to sú ťažké príbehy s dobrým koncom. Pred zimou sa zíde každá pomoc

Karanténna stanica v Malackách už roky pomáha strateným i túlavým psíkom. Jej snahou je nielen nájsť zvieratám nových či pôvodných majiteľov, ale snaží sa tiež dať šancu na nový domov zvieratám, ktoré by pre svoju povahu a nepekné zážitky už navždy zostali v útulkoch.

            Od začiatku tohto roka prijala karanténna stanica 45 psov. Časť z nich sa podarilo vrátiť pôvodnému majiteľovi, časť si našla nový domov v dočasnej opatere a viac ako 20 psíkov dostalo nový domov prostredníctvom úspešnej adopcie. Aktuálne je v stanici 7 psov. Najdlhšie je tam Ronko. Tmavo sfarbený vlčiak, ktorý má už odhadom 13 rokov, si nový domov už nehľadá. Na stanicu prišiel už v roku 2018, nikto ho odvtedy nechcel, a tak sa rozhodlo, že starý pán zostane v karanténnej stanici na dožitie.

            Ronko je však výnimka, obvykle sa to takto nekončí. Keď sa v meste nájde túlavý pes a podarí sa ho odchytiť, putuje do karanténnej stanice, kde sa najprv snažia vypátrať pôvodného majiteľa. Psíka ale nedajú hocikomu, kto bude tvrdiť, že je to jeho pes. Ak štvornohý tulák nemá čip, je to tak trochu detektívka. Často sa „majiteľ“ psa rýchlo vytratí, keď zistí, že pred vydaním psíka musí zaplatiť náklady za pobyt v karanténnej stanici a daň za psa. Keď sa skutočný majiteľ nenájde, prichádzajú na rad „dočasky“ a pri veľkom šťastí aj adopcie.

Starého psa novým kúskom naučíš

            Tak ako v iných podobných zariadeniach, aj tu platí, že najľahšie sa umiestňujú mladé psy. S vekom nižším než 1 rok je adopcia ľahká a obvykle úspešná najmä preto, lebo psík je ešte mláďa a rýchlo sa naučí novým pravidlám. Prispôsobí sa. Čím je starší, tým je adopcia ťažšia. Ľudia sa starších psov boja, vravia si, že ho už novým trikom nenaučia, no aj dospelý pes sa vie prispôsobiť.

            Niekedy ani nádejná adopcia mladého psíka nedopadne dobre. To sa stáva vtedy, keď človek väčšmi túži po pohybujúcom sa plyšovom zvieratku než po psovi s jeho potrebami a osobnosťou. Takým prípadom je aj Zojka. Vrátila sa do útulku po neúspešnej adopcii. V novom domove bola nielenže agresívna voči iným psom, agresívna bola aj voči ľuďom a snažila sa uhryznúť skoro každého, kto jej chcel pomôcť. Obvykle sú takéto psy beznádejné prípady a buď končia ako inventár v útulku, alebo ešte aj horšie. U nás v Malackách však aj takéto jedovité potvorky s nepeknými zážitkami majú šancu. Potrebujú čas a dobré zaobchádzanie, ktoré im dovolí zabudnúť na zlé spomienky. A to sa pošťastilo aj Zojke.

Aj tvrdohlavé psy sa dajú vychovať

            Správkyňa karanténnej stanice Denisa Podstavková sa už roky venuje náročnejším plemenám, doma má chovnú stanicu thajských ridgebackov, a to sú teda riadne tvrdé oriešky.

Tvrdohlavých psov sa veru nezľakne a dobre vie, ako na nich. Zojka tak aj v nej dostala dostatočne vytrvalého „súpera,“ aby sa aj so svojou tvrdou palicou postupne a pomaličky naučila móresom a začala sa správať ako správny pes. „Zojka má svojskú povahu, je temperamentná a aktívna. Potrebuje cítiť istotu skúseného psíčkara, potrebuje socializáciu, potom robí pokroky. V rukách jedného pána sa rýchlo odvďačí a dá mu veľa lásky,“ hovorí Denisa. Zojka nikdy nebude priateľská k cudzím psom a podozrievavá bude aj k cudzím ľuďom, no svojho pána nedá za žiadnu cenu.

            V karanténnej stanici sú však aj ľahšie prípady, ktoré napriek vyššiemu veku s povahou problém nemajú, a keď sa im človek bude venovať a dá im dostatok pohybu, za maškrty sa naučia aj abecedu. Presne o tom je karanténna stanica: o správnom prístupe. Akýkoľvek pes sa v nesprávnych rukách môže stať nedôverčivý, ba niekedy aj nebezpečný. Viac než len miesto na umiestnenie túlavých psov sa tak naša karanténna stanica snaží byť miestom, kde sa dá niečo naučiť. A nielen psov, ale najmä ľudí.

Ako sa dá pomôcť?

            Práve preto má karanténna stanica naplánované pred koncom roka ešte dve akcie. Kým Mikulášska akcia už má termín – 2. december – socializačná prechádzka zatiaľ nie, no to sa môže rýchlo zmeniť. Cieľom socializačnej prechádzky je zobrať všetkých psíkov zo stanice a pod dohľadom skúsenej výcvikárky sa naučiť s nimi pracovať tak, aby poslúchali a aby sa navzájom dobre znášali. Ako vravia všetci, ktorí cvičia psov: okrem psov cvičia aj ľudí. Aby sme my ľudia rozumeli tomu, čo nám psíci hovoria bez slov.

            Ak by psíkovia z karanténnej stanice mali jednu, či dve vety, ktoré by vám chceli povedať, dozaista by to boli prosby o pomoc. Všetko nevyhnutné síce majú, no nejaká maškrta, granulky či hračky potešia vždy. Pred zimou by sa všetci potešili aj zásobe drevitej vlny na podstielku, či starým dekám, nech im počas studených zimných nocí nie je zima.

Za akúkoľvek pomoc ďakujeme.

            Všetky informácie o karanténnej stanici, psoch, časoch venčenia a ďalších chystaných akciách nájdete na FB profile KS Malacky – Karanténna stanica.

-jh-/foto: -jh-, KS Malacky

KONTAKTY A INFORMÁCIE

Ďalšie
Šport
26. 7. 2024
Záhoráci poznajú plán prípravných zápasov. Súperi sú aj zo zahraničia

Záhoráci Stupava/Malacky už zarezávajú v príprave na novú extraligovú sezónu aj s novými posilami.…

Zobraziť celý článok
Šport
25. 7. 2024
Malačania začali prípravu. V troch stretnutiach jedna výhra

Futbalisti FC Žolík Malacky sa pripravujú na nový ročník, ktorý strávia v 3. lige Západ. V úvodnom…

Zobraziť celý článok