18. 5. 2023
Káčko – centrum krízovej intervencie

V minulom vydaní Malackého hlasu (MH č. 8) sme vás informovali, že v centre Malaciek vzniklo centrum krízovej intervencie, takzvané Káčko. Ide o miesto, kde má dvere otvorené každý, kto hľadá pomoc v krízových životných situáciách, je mu ťažko prípadne potrebuje vypočutie, radu a odbornú pomoc. Káčko funguje pre všetkých anonymne a bezplatne.

V rozhovore s koordinátorkou projektu v Malackách PaedDr. Zuzanou Juránekovou, MBA, predstavíme Káčko bližšie.

Kto stojí za vznikom Káčka a ako konkrétne funguje?

Za Káčkom stoja psychológovia z občianskeho združenia IPčko a sú to práve tí, ktorí v ňom poskytujú krízovú intervenciu a pomoc v akútnych životných situáciách. Koncept vznikol u psychológa a riaditeľa IPčka Mareka Madra a jeho tímu. Neustále sa rozvíjame a reflektujeme potreby ľudí, ktorí sa na nás obracajú v náročných momentoch. Každé Káčko má svojho vedúceho a vedúcu a supervízorky celého projektu. Centrá krízovej intervencie sa nachádzajú v každom kraji po celom Slovensku. Aktuálne existuje 9 pobočiek. V najbližších dňoch vznikne aj Káčko Michalovce. Viac informácií, konkrétne adresy a e-mailové kontakty nájdete na stránke www.ipcko.sk/kacko

Vysvetlime si, čo je to IPčko.

IPčko je občianske združenie, ktoré od roku 2012 stojí pri ľuďoch, keď potrebujú pomoc a podporu. Cieľom je, aby ľudia v náročných a krízových situáciách mali nonstop dostupnú anonymnú a bezplatnú odbornú psychologickú pomoc a podporu. Na pomoc v IPčku vyvinuli komplexný systém pomoci v online aj offline priestore. Poradenskú a krízovú pomoc poskytujú na linkách pomoci IPčko.sk, Krízovej linke pomoci v slovenskom aj ukrajinskom jazyku a tiež v centrách krízovej intervencie Káčko v každom kraji, prostredníctvom výjazdových Krízových intervenčných tímov IPčko v každom kraji a v 4 nízkoprahových kluboch pre mladých ľudí. Psychologickú pomoc a podporu poskytujeme od vypuknutia vojny aj na hraniciach Slovenska s Ukrajinou v Michalovciacha v Košiciach. Pomoc poskytujeme aj priamo na sociálnych sieťach a streamovacích platformách cez web stalosato.sk, kde sa venujeme fenoménom internetu a aj prostredníctvom virtuálnej reality v Psychologickom laboratóriu virtuálnej reality.

„Pomoc existuje a požiadať o ňu je normálne.“

Káčko chce byť miestom pre pomoc najmä mladým ľuďom, ktorým sa všeobecne venuje málo pozornosti. V spoločnosti to vnímame ako hotovú vec, že mladí ľudia sú v poriadku. Pre koho je teda určené Káčko? Kto všetko môže prísť?

Káčko je určené pre všetky vekové kategórie, pre všetkých ľudí, ktorí potrebujú pomoc a podporu odborníkov na duševné zdravie. Pre mladých ľudí chceme vytvoriť v Káčku atraktívny priestor na zmysluplné trávenie voľného času po boku svojich rovesníkov a psychológov, ktorí im budú nablízku. 

Mladí ľudia sa cítia osamelo aj napriek tomu, že sú obklopení ľuďmi. Majú pocit, že sú pod obrovským tlakom, pretože je naša spoločnosť výrazne orientovaná na výkon. Výkon sa od nich vyžaduje v škole, doma, v zamestnaní, vo vzťahoch a aj medzi rovesníkmi. Boja sa zlyhať, boja sa sklamať, svoju hodnotu vnímajú cez výkon, pretože im to tak spoločnosť nastavuje a často sa uzatvárajú do seba. Majú pocit, že nemajú s kým a vlastne ani nemôžu hovoriť o tom, ako sa naozaj majú a čo ich trápi. Ak s týmito pocitmi ostávajú ľudia dlhodobo osamote a bez pomoci, môže to prerásť do rôznych duševných ťažkostí. Mladí ľudia sa z hľadiska vývinovej psychológie nachádzajú v náročnom životnom období, ktoré je sprevádzané mnohými zmenami, vývinovými úlohami a potrebami, ale nemajú ešte dostatok životných skúseností na zvládanie ťažkých situácií, preto sa u nich často objavuje tendencia k extrémnemu a radikálnemu riešeniu. Práve v tomto období mladí ľudia najviac potrebujú pomoc a najmenej ju u dospelých hľadajú. V tomto veku nemajú ešte dostatočne vyvinutú práve tú časť mozgu, ktorá je „zodpovedná“ za rozhodovanie a reguláciu a  taktiež nemajú dostatok životných skúseností, preto často konajú radikálne, extrémne, neuvážene a riskantne.

Našim cieľom bolo, aby všetky Káčka boli lokalizované v centre mesta, boli atraktívne, moderne a pohodlne zariadené a vybavené terapeutickými aj technologickými materiálmi, pretože v IPčku od začiatku prepájame psychológiu a moderné technológie. Aj takto chceme búrať mýty o duševnom zdraví, odborníkoch na duševné zdravie a ľuďoch s duševnými ťažkosťami. Chceme poukázať na to, že pomoc existuje a požiadať o ňu je normálne. 

V akom čase nájdeme psychológov v Káčku v Malackách? Ako sa na Káčko nakontaktovať?

Psychológovia a psychologičky pôsobia v Káčko Malacky denne počas pracovných dní (cca od 9.00 do 17.00 h) a pohotovostne v noci, cez víkendy a počas sviatkov. Nájdete ich priamo v priestoroch Káčka, kde poskytujú individuálne poradenstvo a krízovú intervenciu alebo pracujú v teréne. Chodia do škôl, kde realizujú triednické hodiny o duševnom zdraví a online svete alebo chodia priamo za ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc. Podporný a rozvojový program pre mladých ľudí pripravujú v čase od 15.00 do 18.00. Taktiež sa v Káčko Malacky organizujú workshopy a diskusie pre rodičov aj odborníkov. Odporúčame kontaktovať odborníkov z Káčko Malacky cez e-mail kackoma@ipcko.sk, kde sa dohodnete na konkrétnom čase alebo cez Krízovú linku pomoci 0800 500 333. 

Zhovárala sa N. Jánošová, foto: -nj-/ipečko

kackoma@ipcko.sk

0800 500 333

Ďalšie
Životné prostredie
Rozvoj
27. 3. 2024
Novinky vo verejnom priestore II.

Čo nové pribudlo vuliciach nášho mesta? Čo sa zmenilo? Všimli ste si? Vpokračovaní článku…

Zobraziť celý článok
Šport
27. 3. 2024
Šimon Jung je najlepším juniorom na svete

Vodný motorista Šimon Jung z klubu SJ Sport Malacky získal ocenenie pre najlepšieho junior jazdca…

Zobraziť celý článok