24. 10. 2011
K politickej situácii v krajine

V priebehu niekoľkých dní sa v našej krajine zmenilo veľmi veľa, hoci si to možno bežní ľudia neuvedomujú. Vláda Ivety Radičovej padla, pri hlasovaní o zvýšení záruk v eurovale sa jej nepodarilo získať dôveru poslancov Národnej rady SR. Na druhý deň sme sa zobudili do celkom inej situácie, krajina má iné starosti, iné priority, iné renomé v zahraničí. Poznáme už termín budúcich predčasných volieb. K volebným urnám pôjdeme10. marca 2012. Ako keby „veľkých“ informácií nestačilo, politici sa postarali o zmenu zákona o miestnych daniach a poplatkoch. Zákon o štátnom rozpočte je ešte stále na stole a parlament sa zatiaľ na novom systéme financovania samospráv nedohodol. Vo štvrtok 20. 10. poslanci odsúhlasili novelu, podľa ktorej by sa mal zmierniť rozdiel medzi zdaňovaním občanov a podnikateľov s tým, aby sa odstránilo súčasné nerovnomerné zdaňovanie nehnuteľností. Na budúci rok sa obyvatelia slovenských miest a obcí musia pripraviť na zvyšovanie miestnych poplatkov. Mestá a obce nevylučujú, že dane môžu vzrásť až štvornásobne. Čo na to všetko hovorí primátor mesta Jozef Ondrejka či niektorí z volených zástupcov mesta?

Primátor mesta Jozef Ondrejka:
“Po ostatných voľbách som odhadoval, že táto vláda vydrží maximálne jeden a pol roka. Už predvolebná kampaň všetkých politických strán bola ukážkou neschopnosti riadiť štát. Bola postavená najmä na odmietaní predošlého a ponúkala reformy pre reformy. Prinášala len málo nových zmysluplných nápadov. Predčasné voľby môžu znamenať, že politické strany nebudú pripravené na to, aby občanom ponúkli dostatočné riešenia.
Budú pre nás znamenať aj záťaž pri ich organizácii, ale na to sme zvyknutí. Ich financovanie nezaťaží náš, ale štátny rozpočet. Pripravovaný návrh štátneho rozpočtu a už prijatá novela zákona o miestnych daniach sú v predloženej podobe pre mestá a obce likvidačné. Čo sa týka eurovalu, som rád, že sme ho nakoniec schválili aj my. Na druhej strane toto riešenie tiež nie je dostatočné. Je to len malý krôčik, lebo doteraz nikto neprišiel s ničím lepším.“
 

Jozef Bulla, poslanec MsZ, podpredseda komisie pre kultúru a cestovný ruch a predseda komisie na ochranu verejného záujmu
 „To, čo sa udialo na slovenskej politickej scéne zhruba v polovici októbra považujem, za logické vyústenie toho, čo sa tu dialo prakticky od parlamentných volieb v roku 2010. Už samotné ‘preberanie moci’ po voľbách 2010 ukazovalo na ‘piesok v ložiskách’. Teraz to poriadne zadrelo a nasledoval pád vlády, ktorý je krutou daňou za požičiavanie si hlasov opozície. Tá týmto krokom dostala do rúk palicu diktátora. Euroval je podľa môjho názoru len prikrývkou veľkých prešľapov, ktoré treba nejako zakryť. Sulíkovcami deklarovaná možná úspora pri inej podobe eurovalu vyzerá ináč, keď sa z nej odčítajú náklady na predčasné voľby a ďalšie súvisiace výdavky. Predvídanie následkov svojich činov je zrejme výsadou veľkých politikov,“ povedal J. Bulla.
Udalosti budú mať jednoznačne dopad aj na našu samosprávu. Návrh štátneho rozpočtu prezrádza veľa o tom, kto dostane menej. Samospráva je medzi nimi. A recesia, či lepšie povedané, kríza morálky sa ani zďaleka neskončila, pokračuje a ešte sa aj rozmáha. Začať s nápravou od seba je asi veľmi ťažké, najmä ak človeka ovláda pýcha,“ dodal poslanec MsZ.

Pavol Tedla, poslanec MsÚ, predseda komisie pre vzdelávanie, mládež a šport
„Z pohľadu Slovenska a jeho smerovania v súčasnej veľmi zložitej finančnej a ekonomickej situácii v Európe a vo svete vnímam súčasný politický vývoj ako veľmi nešťastný a doslova ako hazard s obyvateľmi Slovenska. Netrúfam si pomenovať jednoznačného vinníka, ale je fakt, že to prišlo asi v najnevhodnejšiu chvíľu. Chcem veriť v absolútnu zodpovednosť kompetentných, v to, že urobia všetko pre to, aby obyvatelia SR boli čo najmenej postihnutí touto krízou,“ dodáva P. Tedla. „Situácia bude mať nesporne dopad aj na našu samosprávu. Po schválení rozpočtu NR SR, ktorého súčasťou je daňový mix, nastane zrejme situácia prezentovaná primátorom na poslednom MsZ.“

Milan Ondrovič, poslanec MsZ a predseda komisie pre územný rozvoj, dopravu a životné prostredie
„Mali by sme si uvedomiť, že na Malacky, ale aj na každého z nás, má politika istú mieru vplyvu napriek tomu, že si to neradi pripúšťame. Nie je predsa jedno, či budeme mať kanalizáciu alebo nie, či prejde zákon o mestských daniach alebo nie, či bude v Malackách obchvat alebo nie. O tom všetkom, ale i o mnohých iných veciach rozhodujú volení zástupcovia. Ja sa snažím venovať takým veciam, ktoré sa dajú dotiahnuť aj bez ‘veľkej’ politiky. Myslím si však, že udalosti posledných dní budú mať vplyv nielen na samosprávu Malaciek, ale  na každého z nás,“ vyjadril sa M. Ondrovič.

-naty/tabu-
foto: webnoviny.sk; malacky.sk

Ďalšie
Šport
4. 10. 2024
Malacká desiatka a Malacký kilometer - propozície

Malacká X – propozície 41. ročníka Zaradená do seriálu GRAND PRIX ZÁHORIA aMORAVSKO-SLOVENSKÉHO…

Zobraziť celý článok
Šport
3. 10. 2024
Veľká cena Malaciek v jude

Sobota 21. septembra patrila v meste judu. JUDO-club TJ Strojár v spolupráci s mestom a Centrom…

Zobraziť celý článok