17. 7. 2014
Jogou k radosti a optimizmu
Už veľakrát ste si vraveli, že by ste si skúsili zacvičiť jogu, ale napokon sa vám nikdy večer nechce? Možno vás zláka letná joga pod holým nebom. Počas celého leta sa s cvičiteľkou Ľudmilou Oreskou priaznivci tohto povznášajúceho cvičenia tela i duše stretávajú v Zámockom parku vždy v pondelok o 19.00 h. Aktivita nie je nová a osvedčila sa už aj v minulých rokoch počas Kultúrneho leta, no kedysi bývala v sobotu ráno. Prečo teda až večer a v pondelok?

„V sobotu chcú mať ľudia program s rodinou a často vyrážajú na výlety, plánujú si víkendový program. Pre mnohých vrátane mňa je teda príjemnejšie nerušiť rodinný program víkendu, zacvičiť si po ukončenom pracovnom dni a tak sa zrelaxovať,“ hovorí dlhoročná cvičiteľka jogy. „Kto sa napriek únave premôže a príde, býva príjemne prekvapený osviežením, ktoré mu cvičenie poskytne,“ zasväcuje nás do pôsobenia jogy Ľ. Oreská, ktorá sa tejto aktivite venuje už od roku 1987 a stala sa jej životným štýlom. Podľa nej joga je filozofia, ktorá človeku umožní spoznať samého seba, reakcie tela a mysle na konkrétne pozície. Učí nás práci s pocitmi a dychom a postupne v nás prehlbuje harmóniu a pokoj. Vnútorne sa upokojíme, získavame rovnováhu a cítime sa energeticky silnejší. Skúsenosti ukazujú, že po cvičení sa ľuďom zrazu nechce ukončiť deň, sú svieži a plní energie.

Možno niekoho odrádza, že v skupine je dosť stálych cvičencov, ktorých už pokladajú za pokročilých a preto sa ostýchajú k nim pripojiť. V skutočnosti však môže prísť naozaj každý. „Niekedy ani netreba hneď cvičiť. Prínosné je už aj to, že sa pozeráte, akým spôsobom cvičia ostatní, že vnímate pohyb, jeho intenzitu, premeny, tempo… a pritom nasávate príjemnú atmosféru v prostredí Zámockého parku,“ vysvetľuje Ľ. Oreská. „Je úplne jedno, či je niekto začiatočník, alebo pokročilý. Vždy sa cvičí len po prah bolestivosti a každá poloha (ásana) sa dá zacvičiť tak, aby to bolo pre daného jednotlivca bezpečné. Najdôležitejšie je, že joga poskytuj radosť, iný uhol pohľadu na seba a život okolo nás. Dáva nám nadhľad nad vecou, poskytuje optimizmus, pružné telo a myseľ, aby človek vedel zvládať životné výzvy. Je istým spôsobom psychoterapie, ktorá zasahuje celého človeka a mení jeho pohľad od základu. Vnímanie pocitov a reakcií tela dáva priestor na zamyslenie nad filozofickými témami bez predsudkov.“

Ľudmila Oreská sa venuje joge od roku 1987. Ako študentka katedry geológie a mineralógie na Baníckej fakulte Vysokej školy technickej v Košiciach sa dostala do spoločnosti viacerých jogínov. Jej učiteľom na škole a zároveň aj prvým lektorom jogy bol vynikajúci vedec a súčasný prezident Slovenskej asociácie jogy Gejza Timčák, ktorý bol už v tých časoch jedným zo zakladateľov cvičenia jogy v Československu. Viedol kurzy a založil systém jogového vzdelávania, ktoré začala navštevovať a ukončila ho cvičiteľským kurzom jogy. Od roku 1989 pôsobí v Malackách ako cvičiteľka jogy.

Text: Tatiana Búbelová; Foto: archív Ľ. Oreskej   

Ďalšie
Šport
25. 6. 2024
Judisti už dosúťažili

Dvoma súťažami vLeviciach sa skončilo zápolenie vjude mladších vekových kategórií v tomto školskom…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Rozvoj
Cykloturistika
25. 6. 2024
Cyklotrasy – otázky verejnosti (2)

Kto má prednosť? Dve križovatky, rovnaká odpoveď V nadväznosti na naše predchádzajúce články o…

Zobraziť celý článok