23. 1. 2015
Je suis Charlie

Sloboda prejavu je základným ľudským právom, spomínaným už v Deklarácii práv človeka a občana z čias Francúzskej revolúcie v 18. storočí. Sloboda prejavu sa spolu s ostatnými ľudskými právami dostala do ústav štátov a záväzných medzinárodných dokumentov. Sloboda prejavu je jedným z pilierov modernej spoločnosti. Alebo by mala byť?
Je isté, že smrť dvanástich novinárov pre slobodné vyjadrenie názoru, ale aj ďalšie vraždenie vo Francúzsku z úvodu roka 2015, sa pevne vryjú aj do dejín žurnalistiky. Satirický týždenník Charlie Hebdo, ktorý prostredníctvom karikatúr politikov či náboženských autorít pranieruje háklivé témy vo svete, sa stal terčom najväčšieho teroristického útoku vo Francúzsku od konca druhej svetovej vojny. Novinári zaplatili najvyššiu daň za to, čo bolo ich poslaním.

Za mestské médiá v Malackách vyjadrujeme solidaritu jednoduchým sloganom Je suis Charlie. Krátko po tragédii ho vytvoril žurnalista Joachim Roncin a umiestnil ho na sociálnu sieť. Bleskovo obletel svet a stal sa symbolom odmietnutia násilia ako odvety za slobodu slova a symbolom podpory satirickému magazínu. Podobnú situáciu a udalosti si nevieme v našich podmienkach ani len predstaviť. Ďakujeme za to, že sloboda prejavu existuje a umožňuje nám robiť prácu, ktorá nás napĺňa. Vážime si, že v mestských médiách v Malackách sme nikdy nepociťovali tlak vydavateľa na to, o čom písať a o čom nie.

Redaktorky mestských médií

 

Ďalšie
Šport
1. 3. 2024
Mladí stolní tenisti nám robia radosť

Naši talentovaní stolní tenisti majú vposlednom období viacero úspešných vystúpení. Najmladšie…

Zobraziť celý článok
Šport
1. 3. 2024
15 titulov majstrov kraja pre AC Malacky

Pred časom sme informovali oúspešnom vystúpení atlétov AC Malacky počas prvej časti majstrovstiev…

Zobraziť celý článok