8. 8. 2013
Horúčavy vystriedajú búrky so silným vetrom!

Vysoké teploty sa v priebehu stredy 7. augusta podpísali pod kolapsy 135 ľudí na celom Slovensku. V porovnaní s predošlým dňom ich bolo o 40 viac. Najčastejšie pritom zdravotníci pomáhali ľuďom v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Vo štvrtok po 16.00 h v Malackách padla predpovedaná štyridsiatka a zakrátko mestský teplomer v parku na Kláštornom námestí ukazoval neuveriteľných 41 stupňov Celzia.

Podľa predpovedí však už zajtra (v piatok 9. 8.) horúčavy vystriedajú búrky spojené so silným vetrom a krúpami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozornil, že by sa mali vyskytnúť v piatok 9. augusta od obeda do večerných hodín a z tohto dôvodu vydal výstrahu 2. stupňa pre niektoré časti západného, severného a stredného Slovenska, pre ďalšie územia platí výstraha 1. stupňa. Búrkam by sa mal vyhnúť východ a juh krajiny.

“S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30-50 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 23-28 m/s,” informoval ústav o územiach, kde platí výstraha 2. stupňa. Pri varovaniach 1. stupňa SHMÚ uvádza, že s búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 15-30 mm a nárazy vetra rýchlosť 18-23 m/s. Ústav zároveň upozornil, že počas búrok môžu vystúpiť hladiny na malých vodných tokoch a môžu sa vyskytnúť povodňové úkazy ako stekanie vody zo svahov, bahnotok a zatopené pivnice, a teda môže dôjsť k škodám na majetku.

SHMÚ vydal na piatok aj výstrahy pred vysokými teplotami. Najteplejšie by malo byť na juhu stredného a východného Slovenska. Maximálne teploty by tam mali vystúpiť na 36 až 37 stupňov Celzia.

-tasr/red-; Foto: -tabu-

Ďalšie
Šport
23. 5. 2024
Boxer Niko Sivák má republikový bronz

Komárno, 204 boxerov z 51 oddielov zcelého Slovenska – to boli majstrovstvá Slovenska vboxe žiakov…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
23. 5. 2024
Okresný súd Malacky vyhlasuje výberové konanie na pozíciu vyšší súdny úradník

Okresný súd Malacky informuje o voľnom štátnozamestnaneckom mieste v dočasnej štátnej službe vo…

Zobraziť celý článok