26. 9. 2012
Gymnázium oslávilo narodeniny

Spomienky na školské radosti aj povinnosti, na prvý deň v škole, na písomky, ťaháky, školské lásky, prestávkové zábavy… Spomienky staré 10, 20, ale aj 85 rokov zaplnili hlavy všetkých, ktorí sa 25. septembra zúčastnili na oslavách 85. výročia založenia Gymnázia Malacky.

Narodeninová oslava sa začala slávnostným koncertom vo františkánskom kostole. Školská kapela tam ukázala, koľko talentu má dnešná mládež a pán doktor Ivan Budinský zase prítomným rozpovedal, ako to v gymnáziu vyzeralo v jeho začiatkoch. Je totiž jedným z prvých maturantov tejto školy. Skúšku dospelosti skladal v školskom roku 1943-44.

V hľadisku ho počúvali nielen bývalí a súčasní študenti školy, ale aj primátor mesta, zástupkyňa Bratislavského samosprávneho kraja ako zriaďovateľa gymnázia a zástupcovia malackých škôl. Riaditeľka oslávenca – Gymnázia Malacky, povedala, že oslávencom nie je gymnázium ako budova, ale tí, ktorí budovu napĺňajú životom, čiže žiaci, pedagógovia a všetci pracovníci. Poďakovala sa celému svojmu tímu, ktorý je podľa nej skvelý.

V podobnom duchu hovorila aj Gabriela Németh z BSK. Škola je podľa nej jedna z mála inštitúcií, ktoré nestarnú: „Starnú budovy, ale duch školy je stále mladý, plný energie, vďaka mladým ľuďom, ktorí tam študujú.“ V Gymnáziu Malacky študoval aj primátor mesta Jozef Ondrejka, ktorý tam potom navyše aj vyučoval. V príhovore si nielen zaspomínal, ale vyzdvihol aj silu malackých gymnázií: „Po založení gymnázia františkánmi postihla školstvo v Malackách doba, ktorá ho priškrtila. Ono sa však nedalo a po vojne vyrástli dokonca dve vetvy, dve gymnáziá.“ Oslávencovi zaželal, aby tam študenti radi chodili, lebo to je pre školu to najdôležitejšie.

To, že študenti tam naozaj radi chodia, dokázali sami. Po slávnostnom koncerte v kostole odviedli prítomných do školy a s hrdosťou im ukazovali svoje nové učebne vybavené modernými zariadeniami a vyučovacími pomôckami. Od času, keď som do Gymnázia Malacky chodila ja, sa tam zmenilo, hádam všetko. Staré lavice zmizli, po tabuliach s kriedami niet ani stopy. Žiaci využívajú interaktívne tabule, moderné počítače a jazykové učebne so všetkým, čo k poriadnej  výučbe jazyka patrí. Keby som sa tak mohla do školských lavíc vrátiť!

– text: Michaela Janotová, foto: Stanislav Osuský –  

Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok