30. 8. 2017
Futbalisti Žolíka navštívili poľské mesto Žnin

Každoročne koncom augusta organizuje poľské mesto Žnin stretnutie partnerských miest. Toto podujatie už dlhodobo zastrešuje pán Jurek Krynicki, ktorý vždy pre deti pripraví bohatý kultúrny a športový program.

Naši malí futbalisti z prípravky zavítali do Žninu v dňoch 24. až 28. augusta. Deti počas pobytu spoznali novú krajinu, kultúru, videli peknú prírodu, dozvedeli sa aj niečo z histórie a v neposlednom rade si našli nových kamarátov. Pozvanie okrem Malaciek prijalo aj Veselí nad Moravou.

Žnin je veľkosťou a počtom obyvateľov podobný Malackám. V okolí mesta sa nachádza až 40 jazier a prekrásne borovicové lesy. Počas prvého dňa si chlapci prešli historické centrum mesta.  Prezreli si kostol a navštívili múzeum – baštu, kde v minulosti zasadali miestni panovníci. Popoludní sa odohral turnaj vo futbale medzi partnerskými mestami, z ktorého si každé družstvo odnieslo pohár a individuálne ceny pre dvoch najlepších hráčov z každého tímu.

Na druhý deň chlapcov čakala vyhliadková jazda historickým vláčikom do železničného múzea vo Weneciji. Nasledovala prehliadka ruín zámku, odkiaľ sa pokračovalo do archeologického skanzenu v Biskupine. Tu bolo možné vidieť, aké obydlia si ľudia v minulosti stavali a ako sa žilo pred 4500 rokmi. Poobede bol pre chlapcov pripravený ďalší futbalový turnaj. Bol zaujímavý tým, že sa vytvorilo päť zmiešaných družstiev z hráčov zo všetkých troch krajín. Malí futbalisti sa však veľmi rýchlo zoznámili, prekonali rečovú bariéru, sami sa dohodli, kde, kto, na akom poste bude hrať a snažili sa zvoliť tú správnu taktiku, aby vyhralo práve ich družstvo. Po vzájomnej dohode si chlapci zvolili aj fiktívny názov mužstva. A tak sme v akcii mohli vidieť Žilinu, Sláviu Praha, Plzeň, Poznaň a Varšavu.

Návštevu Žninu sme ukončili večernou prehliadkou centra mesta spojenou s nákupom suvenírov. Počas celého pobytu sa nám venoval pán Jurek Krynicki, ktorý odborným výkladom a znalosťami histórie mal deťom čo povedať. Poliaci nám ukázali, že sú milý a pohostinný národ. 

Pán Krynicky spolu s Antonom Paštekom organizujú dlhodobo aj spoločné stretnutia partnerských miest v mesiaci jún, kedy Poliaci navštívia naše mesto. Malí futbalisti zo Žninu chodia do Malaciek pravidelne a popri hraní zápasov proti družstvám zo Žolíka spoznávajú miestnu históriu.

Naše deti sa veľmi potešili, keď v škole, kde sme boli ubytovaní, objavili tabuľu, ktorá bola venovaná mestu Malacky. Našli tiež prospekty, letáčiky, články a fotografie, ktoré aj takto na diaľku propagujú naše mesto.  Už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu, ktorá sa uskutoční budúci rok v Malackách.

Text a foto: ŠK Žolík, -rb-   

Ďalšie
Šport
1. 3. 2024
Mladí stolní tenisti nám robia radosť

Naši talentovaní stolní tenisti majú vposlednom období viacero úspešných vystúpení. Najmladšie…

Zobraziť celý článok
Šport
1. 3. 2024
15 titulov majstrov kraja pre AC Malacky

Pred časom sme informovali oúspešnom vystúpení atlétov AC Malacky počas prvej časti majstrovstiev…

Zobraziť celý článok