25. 2. 2013
FREŠO: Mestá a obce v Bratislavskom kraji sa majú rozvíjať rovnomerne

Všetky mestá a obce v Bratislavskom kraji by sa podľa župana Pavla Freša mali rozvíjať rovnako. Povedal to na piatkovom stretnutí so starostami a primátormi malackého okresu v Stupave, kde ich informoval aj o príprave nového programovacieho obdobia pre eurofondy na obdobie 2014-2020. Ako tiež uviedol, v čerpaní eurofondov by malo mať Záhorie rovnaké príležitosti ako Bratislava, Pezinok či Senec.

 „Hovorili sme aj o príprave ďalšieho programového obdobia. Tie vyhliadky pre Bratislavskú župu sú podstatne lepšie, ako bolo minule programové obdobie,“ poznamenal Pavol Frešo. Kým v programovom období 2007-2013 mohli mestá a obce v BSK čerpať 100 miliónov €, v rokoch 2014 až 2020 by to malo byť dva krát viac, pričom existujú aj dve flexibility. Prvou je možnosť presunúť zdroje medzi kategóriami regiónov až do výšky 3 percent celkovej alokácie SR. Rovnako významnou je pre rozvoj Bratislavskej župy možnosť získať finančné prostriedky aj na aktivity spojené s investíciami do aplikovaného výskumu a inovácií, informačno-komunikačných technológií, ako aj sociálnej inklúzie zamestnanosti. V tomto prípade to môže byť až do výšky 15 percent prioritnej osi.
 
Finančné prostriedky z fondov EÚ bude môcť kraj čerpať aj na investičné aktivity do základnej infraštruktúry v oblasti školstva, sociálnych vecí a zdravotníctva, integrovanej dopravy, energetiky a životného prostredia. Dôležité však bude, aby obce vytvorili projekty integrovaného charakteru, napríklad na úrovni mikroregiónu, ktoré budú prorastové a podporovať región. Dôležité pri rozhodovaní bude aj miera pripravenosti a preukázanie potreby. „Ide o to, aby sme spolu držali, mali jasno v tom, čo chceme a potom sa nám to podarí úspešne presadiť,“ zdôraznil župan Pavol Frešo.

– BSK –

Ďalšie
Spoločnosť
1. 6. 2023
Verejnosť proti humanitárnemu centru

Na rokovanie mestského zastupiteľstva 30. mája prišli obyvatelia mesta vo vyššom počte než obvykle…

Zobraziť celý článok
Zdravotníctvo
31. 5. 2023
Urgentný príjem v Nemocnici Malacky pokračuje

Nemocnica Malacky predlžuje činnosť urgentného príjmu. Na spoločnom postupe sa dohodlo vedenie…

Zobraziť celý článok