Ak sledujete vývoj parkouru na Slovensku, alebo ste úplný neznalec, určite práve čítate o najväčšom úspechu v tejto disciplíne z hľadiska vrcholového športu, aký sa doposiaľ podaril. V septembri 2024 sa v portugalskej Coimbre konal svetový pohár v parkoure pod zastrešením Medzinárodnej gymnastickej federácie (FIG). Na udalosti sa stretlo viac ako 100 vrcholových atlétov z celého sveta, súťažiacich v disciplínach speedrun a freestyle. Estebanovi Malagovi z malackej Pohybovne sa podarilo získať krásne 6. miesto. Prečítajte si o jeho úžasnej ceste, ktorú nám opísal jeho tréner Stanislav Pálka.
Po dvoch skúsenostiach na svetových pohároch (Sofia 2023, Montpellier 2024) a po poctivej príprave sa Esteban dokázal prvýkrát prebojovať do semifinále (top 12), kde pre postup rozhodoval čas (z celkového počtu 44 pretekárov). Nasledujúci deň sme vedeli, že sme tak ďaleko, ako sme ešte neboli, a je potenciál dostať sa ešte ďalej. Semifinále funguje špecificky – trochu nespravodlivým, no divácky atraktívnym systémom „vyraďovania“. Znamená to, že na dvoch zrkadlových prekážkových dráhach proti sebe štartujú súperi jeden proti jednému (rýchlejší postupuje, pomalší končí – hra o nervy). Najrýchlejší pretekár zo semifinále štartuje proti poslednému dvanástemu, druhý najrýchlejší štartuje proti jedenástemu a tak ďalej, až sa postupne dostaneme k 6. pretekárovi proti 7. pretekárovi (tým bol Esteban). Tento súboj je predpokladaný ako divácky najatraktívnejší a najnapínavejší. My sme však už vopred vedeli, že Esteban má výhodu, pretože predchádzajúci run nezabehol naplno a spravil množstvo chýb, ktoré neskôr doladil pri doplnkových tréningoch. Bolo len otázkou istoty, či sa všetko podarí spraviť na 100 %. A stalo sa…Už v prvých sekundách získal náskok, ktorý si udržal až do konca. Podarilo sa mu vyradiť súpera z Mexika a postúpiť do finále. Mňa ako reprezentačného trénera tento moment najviac dojal a potešil, pretože som Estebana videl tam, kde viem, že patrí, odkedy som ho videl štartovať na prvom svetovom pohári… a to je top 10.
Vo finále, kde je takmer nemožné predpokladať, ako sa všetko skončí, rozhodujú detaily a nervy… Práve tu sa ukáže, ako je atlét pripravený, mentálne odolný, s kúskom šťastia vo vrecku. Víťazstvo vám vie zobrať stotinové zaváhanie, napríklad pri pohľade na vášho súpera alebo drobné pošmyknutie (ako sme už videli v minulosti). Finálový systém je spravodlivá verzia, pretože nezáleží na tom, či vás súper predbehne, ale rozhoduje čas. Estebanovým súperom bol Švajčiar Caryl Cordt-Moller – atlét s veľmi čistou technikou a aktuálny zaslúžený víťaz celej série svetových pohárov. Pre Estebana bolo cťou pretekať práve s ním. Štart bol veľmi vyrovnaný a prvých 10 sekúnd ukážkovo simultánnych u oboch, no neskôr sa ukázalo, ako Carylova technika pri náročných úsekoch dostáva výhodu. V posledných sekundách behu, keď už takmer nič nepočujete a vidíte hmlu, sa Esteban pošmykol na poslednej prekážke a Caryl s náskokom vyhral. Esteban sa tak umiestnil na krásnom 6. mieste.
Úctyhodný výkon sa podaril aj Robertovi Košarkovi z Košíc, ktorý sa dokázal umiestniť v hornej tretine tabuľky v oboch disciplínach – freestyle 16. miesto a speedrun 17. miesto (čo je nesmierne náročné). Mladý, len 17-ročný Marko Spusta – odchovanec Pohybovne – skončil na svojom premiérovom svetovom pohári na peknom 30. mieste v disciplíne speedrun.
Estebanov úspech v Coimbre sa podobá prísloviu „Do tretice všetko dobré“. V poradí tretí štart na svetovom pohári bol preňho šťastný, pretože mu predchádzali dve náročnejšie skúšky. Rok dozadu na prvom svetovom pohári v Sofii sa tesne pred štartom zranil a pretekal s bolesťami, a na svojom druhom svetovom pohári v Montpellier mal veľkú smolu. Práve počas Estebanovho štartu sa pokazilo časové zariadenie, a on ako jediný pretekár v histórii dostal nepresný „záložný čas“, ktorý bol takmer o sekundu a pol horší ako skutočnosť. Táto obrovská chyba organizátora ho stála postup do semifinále (namiesto skutočného umiestnenia na 11. mieste tak skončil neprávom na 16. mieste). S nespravodlivosťou sme sa ale museli zmieriť. Pozitívom je aspoň fakt, že organizátori práve kvôli tomuto momentu zaviedli poctivejšie kontroly a technológie pre časomieru na nasledujúcich pretekoch. Koniec-koncov, bol to cenný moment pre naše sebavedomie a uvedomenie si, ako na tom Esteban reálne je. Preto bola Coimbra do tretice potvrdením jeho odhodlanosti a poctivej prípravy.
Cesta na MS do Japonska
Estebanove kroky smerujú v najbližších dňoch na majstrovstvá sveta v Japonsku (17. november 2024). Obrovskú radosť z predošlého úspechu rýchlo vystriedala jedna podstatná otázka – ako sa nám podarí zohnať financie. Tento problém sa však rýchlo vyriešil vďaka Slovenskej Gymnastickej Federácii, ktorej ďakujeme za pokrytie veľkej časti nákladov na letenky a ubytovanie.
Náklady na takúto cestu a celoročnú prípravu sú však omnoho vyššie – strava, príprava regenerácia a okrem iného fakt, že tréner a atlét pracujú v podstate bez finančného ohodnotenia – teda pre potešenie. Finančná podpora jednotlivých športov je na Slovensku dlhodobo nevyrovnaná (to je fakt)…a my, žiaľ, nehráme futbal ani hokej, (čo znamená že naše výplaty z vrcholového športu sú prakticky nulové) a naše príjmy musia nutne pochádzať z aktivít ako komerčné tréningy, komerčná telocvičňa, písanie grantov, grantové projekty alebo oslovovanie dobrých ľudí so žiadosťou o pomoc a iné aktivity, ktorým sa musíme pomimo venovať, aby sme vedeli zabezpečiť naše súťaženie.
Ak nás chcete podporiť a pomôcť nám na náročnej, ale krásnej ceste vrcholového športovca, môžete nás podporiť finančným darom. Prostriedky budú použité na výdavky spojené s cestou do Japonska. Ak darujete vyššiu sumu, radi vás odmeníme darčekom ako poďakovanie.
Pre bližšie informácie o možnosti pomôcť kontaktujte Pohybovňu cez mobilné telefónne číslo 0917 245 748.
Text: S. Pálka/-red-, foto: Pohybovňa
Začínajú sa Vianočné Malacky 2024
Vnedeľu 1. decembra sa začína tohtoročný advent. Odštartuje aj jedno znajväčších celomestských…
Pozvánka na stolnotenisovú sobotu 30. novembra
Vážení športoví nadšenci, milovníci stolného tenisu a fanúšikovia, už túto sobotu 30. novembra sa…