14. 7. 2023
Duševné zdravie detí a mladých ľudí sa otriasa v základoch. Bratislavská župa a občianske združenie IPčko uisťujú, že pomoc existuje

Čoraz viac mladých ľudí bojuje s úzkosťou, stresom či depresiami. Výnimkou nie sú ani  sebapoškodzovanie a myšlienky na ukončenie života. Štatistiky duševného zdravia mladých ľudí sú alarmujúce: od roku 2021 počet spomínaných prípadov narástol o 300 percent. Pomoc však existuje, odkazujú Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a občianske združenie IPčko. V snahe pomôcť mladým ľuďom, ale aj učiteľom a rodičom, spustili projekt „JE OK, AK NIE SI OK.“

„Ak má mladý človek problém, najhoršie je nerobiť nič. Aby to neprepuklo do závažných duševných ťažkostí alebo nebodaj do extrémneho konania, je dôležité správne zareagovať a následne problém aktívne riešiť. Spojenie s IPčkom bolo preto logickým krokom v ceste za spoločným cieľom. Majú výsledky. Nepýtajú sa, ale konajú. Spoločne sme pripravili pomáhajúci projekt pre žiakov, ale aj pedagógov, psychológov a rodičov. Jeho súčasťou je vzdelávanie a podpora, internetové poradenstvo, vydávanie tlačovín, ako aj akútna krízová intervencia. Tie najdôležitejšie informácie sme sústredili na webe niesomok.sk, kde okrem návodov, ako riešiť rôzne krízové situácie, možno nájsť aj chatovú a e-mailovú poradňu. Chceme, aby mladí ľudia vedeli, že v tom nie sú sami a majú sa kam obrátiť. Cieľom tohto projektu je tiež predísť ďalšiemu nárastu duševných ťažkostí obyvateľov kraja, osobitne mladých ľudí,“ ozrejmil predseda BSK Juraj Droba.

            Nový projekt bratislavskej župy a občianskeho združenia IPčko sa zameriava na päť najrozšírenejších tém v oblasti duševného zdravia: úzkosť, stres, depresie, sebapoškodzovanie a myšlienky na ukončenie života. Ako problém identifikovať, čo sú spúšťače, ako sa prejavuje, ale aj techniky a cvičenia, ako s tým bojovať, je možné nájsť na webe www.niesomok.sk. Okrem užitočných odporúčaní sa tam nachádzajú aj kontakty na poradňu. Psychologická pomoc je k dispozícii nonstop, anonymne a bezplatne. Súčasťou projektu je aj vzdelávanie pre pedagógov a psychológov, supervízie pre školy, riešenie akútnych problémov, ako aj práca so študentmi.

            „Máme za sebou dlhé a náročné roky, v ktorých čelíme pandémii, vojne na Ukrajine, environmentálnym a energetickým krízam, ako aj silnej polarizácii spoločnosti. Práve tieto náročné a tragické udalosti sú výsledkom eskalácie dlhodobo neriešených ťažkostí a problémov, ktoré sa počas dvoch rokov nabaľovali a zintenzívnili,“ upozorňuje riaditeľ a psychológ z občianskeho združenia IPčko Marek Madro. Toto združenie od roku 2012 poskytuje anonymnú, bezplatnú a nonstop dostupnú psychologickú pomoc a podporu pre mladých ľudí, ktorí prežívajú vo svojich životoch náročné momenty, a to prostredníctvom linky pomoci IPčko.sk cez chat a e-mail, ako aj v ďalších pomáhajúcich projektoch a krízových službách. Za IPčkom stojí skupina psychológov, sociálnych pracovníkov a špeciálnych pedagógov, ktorých spája presvedčenie, že pomoc a podporu musí dostať každý, keď sa cíti zmätený, slabý, nešťastný, sklamaný alebo sám.

            Nárast duševných ťažkostí v porovnaní s rokom 2021 predstavuje alarmujúcich 297 %. Svedčia o tom čísla, ktoré evidujú linky pomoci a krízové služby IPčka. Stres a tlak na výkon stúpol o 246 %, pocity osamelosti a strachu o 180 %, myšlienky na ukončenie života o 122 %, depresie a symptómy depresie narástli o 131 %, snahy o sebapoškodzovanie o 47 % a pokusy o samovraždy narástli o 25 %.

            V roku 2022 v rámci liniek pomoci a krízových služieb zaznamenalo IPčko 178 234 pomáhajúcich a krízových komunikácií. Až 71% z nich sa týkalo mladých ľudí do 30 rokov. Najčastejšie témy, s ktorými sa obracajú ľudia s prosbou o pomoc, sú: pocit osamelosti a strach (21,7 %), duševné problémy (9,6 %), stres a tlak na výkon (9,1 %), myšlienky na ukončenie života (9 %), depresia a symptómy depresie (7,3 %), rovesnícke vzťahy (7,2 %), partnerské vzťahy (5,8 %), konflikty (5,7 %), sebapoškodzovanie (5,3 %), škola a vzdelávacie ťažkosti (3,3 %), pokus o samovraždu (1,6 %).

            V roku 2022 uskutočnilo IPčko v Bratislavskom kraji takmer 700 krízových intervencií. O pomoc žiadala predovšetkým mládež vo veku od 15 do 18 rokov, potom 10 až 14-ročné deti a na treťom mieste boli ľudia vo veku od 19 do 24 rokov. Čo sa týka pohlavia, na linky pomoci sa viac obracali ženy (64 %) ako muži (33 %).

            Podpredseda BSK Michal Sabo vysvetľuje, že termín spustenia projektu v júni nie je náhodný: „Blížia sa letné prázdniny, ktoré sú pre časť študentstva obdobím nestability bez režimu či denného kontaktu s partiou, keď môže prevážiť pocit osamelosti. Aby neprepukol do závažných duševných ťažkostí, doručíme im preventívnu prvú pomoc. S koncoročným vysvedčením dostane 22 000 našich študentov a študentiek pomáhajúci materiál, ako zvládnuť leto. V ňom sa dozvedia, ako prípadný problém identifikovať, čo sú spúšťače, či ako sa prejavujú. Nájdu tam tiež zvládajúce techniky a cvičenia. Obdobie prázdnin využijeme aj na ďalšiu prácu s pedagogickým personálom našich škôl, pretože ten rovnako potrebuje a zaslúži si našu pomoc.”

            „Veľa problémov sa začína v rodine,” pripomína lekár a podpredseda BSK Juraj Štekláč: „Deti majú často pocit, že ich rodičia nechápu, alebo dokonca majú strach a boja sa s nimi rozprávať. Rodičia síce predstierajú, že dokážu takéto situácie zvládať lepšie, v skutočnosti sa môžu trápiť rovnako alebo aj viac. Z trápenia však vzniká frustrácia, z frustrácie hnev a z hnevu krivdy, na ktoré sa ťažko zabúda. Preto nikdy nie je neskoro začať tieto problémy aktívne riešiť.“

            „Treba si uvedomiť, že za každým číslom je skutočný človek, a ten potrebuje pomôcť. Preto verím, že sa do projektu zapoja aj ďalší dôležití aktéri – samosprávy, médiá a napokon aj štát. Prosím, buďme k sebe vnímavejší a ľudskejší. Takto môžeme spoločne zachrániť nejeden mladý život,“ uzavrel Juraj Droba.

BSK

www.niesomok.sk

www.krizovalinkapomoci.sk

0800 500 333 – bezplatná nonstop telefónna linka

kackoma@ipcko.sk – mailová adresa na pobočku v Malackách

Ďalšie
Šport
Voľný čas
6. 11. 2024
Nela a Viliam medzi najlepšími

Členovia AC Malacky Nela Stašková a Viliam Straský sú vicemajstrami SR v päťboji mladšieho žiactva…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
30. 10. 2024
Ocenenie pre L. Ballu

Náš kolega zMestského úradu Malacky, referent pre civilné núdzové plánovanie Ladislav Balla dostal…

Zobraziť celý článok