22. apríl je Medzinárodným dňom Zeme. V modernom poňatí ide o ekologicky orientovaný sviatok, ktorý upozorňuje na negatívne vplyvy nášho správania sa voči našej planéte. Školy a inštitúcie z Malaciek pripravili pri tejto príležitosti program, vďaka ktorému deti, študenti i dospelí skrášľovali a čistili svoje okolie. Všetkým patrí úprimné poďakovanie.
ZŠ Záhorácka sa na Deň Zeme pripravovala dlhodobo: „Už v decembri sme sa zapojili do projektu Ekofondu SPP Greenfluenceri a energia. V prvej fáze sme tvorili hry zamerané na zlepšenie vedomostí o opeľovačoch, o ich význame pre biodiverzitu, o príčinách a dôsledkoch ich úbytku.“ V druhej fáze na Deň Zeme žiaci ZŠ Záhorácka – greenfluenceri v spolupráci s občianskym združením Protect Work a s podporou mesta zorganizovali pre širokú verejnosť na Námestí u Severínka Beh pre opeľovače. Zúčastnilo sa na ňom 110 bežcov, ktorí podľa orientačnej mapy hľadali 18 kartičiek s otázkami zameranými na biodiverzitu, lúštili kódy a zo získaných písmen skladali heslo. „Treťou časťou bol hackathon na tému Ako zvýšiť biodiverzitu na našom školskom dvore. Cieľom bolo pomôcť žiakom pochopiť, ako efektívne spolupracovať, vzájomne sa podporovať, komunikovať a zdieľať nápady, pracovať tímovo, kriticky myslieť, pracovať s rôznymi generáciami a zrealizovať svoj nápad,“ dodáva vedenie školy.
Deň Zeme si pripomenuli aj najmenšie deti v elokovaných pracoviskách (EP) našej Materskej školy. V EP Štúrova mali spoločnú brigádu plnú aktivít a dobrej nálady. Do skrášľovania školského areálu sa zapojili deti, rodičia, učiteľky aj upratovačky. Spoločne sadili kvietky, hrášok, paradajky, natierali záhony a lavičky, čistili školský dvor. V EP Hviezdoslavova sa venovali s deťmi téme separovania odpadu, v EP Záhorácka spoločne vysádzali záhony a v EP Bernolákova zbierali odpadky v okolí škôlky, vysádzali rastliny do záhonov a učili sa o separovaní odpadu či význame vody.
Deň Zeme v cirkevnej škole začali enviroprednáškou, žiaci sa venovali aj pracovným listom k tejto téme. Zbierali odpadky: prvý stupeň v rámci kláštornej záhrady a druhý stupeň sa vydal do vybraných malackých častí Šťuvik, Tri duby a smer Kostolište v okolí čističky. Deti tiež vysadili rastliny do nových vyvýšených záhonov v areáli školy.
Gymnázium Malacky oslávilo Deň Zeme aktivitami pre prírodu aj komunitu. „Začali sme tým, že si každý žiak vypočítal svoju uhlíkovú stopu. Diskutovali sme o tom, koľko plastov a mäsa bežne spotrebujeme a ako môžeme svojimi rozhodnutiami – napríklad vedomým nakupovaním – prispieť k zníženiu ekologickej záťaže. V areáli školy sme sadili stromy a pripravili sme informačné tabuľky k jednotlivým drevinám v našom školskom parku, čím sme nielen skrášlili prostredie, ale aj vytvorili priestor pre budúce vzdelávanie. Venovali sme sa aj praktickým a tvorivým činnostiam: vznikol hmyzí hotel, ktorý poskytne útočisko užitočnému drobnému hmyzu. Zo starých tričiek sme vyrobili nové triedne tričká technikou batikovania, a zároveň aj originálne tašky, ktoré sú nielen štýlové, ale aj ekologické,“ prezradila nám jedna z vyučujúcich na gymnáziu. Nakoniec gymnazisti spojili sily a vyčistili Zámocký park od odpadkov.
V sobotu 26. apríla sa uskutočnilo podujatie Deň Zeme na Námestí u Severínka určené pre širokú verejnosť. Mestské centrum kultúry prvýkrát zorganizovalo popri nej aj Ekorínek a burzu, ktorá bola doplnená o ďalší zaujímavý program. Deti mali príležitosť vyrobiť si vlastné ekologické obrúsky s použitím včelieho vosku. Účastníci mohli absolvovať špeciálnu prednášku Alexandry Madrovej zo združenia Planet Lover v interiéri eMklubu, kde sa okrem toho premietali filmy. Prítomní sa dozvedeli množstvo praktických tipov, ktoré môžu okamžite využiť vo svojom živote.
Kde môžeme byť šetrní, aj keď si neuvedomujeme následky:
- Digitálny svet – Digitálna komunikácia je neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných životov, ale aj táto činnosť má dopad na tvorbu emisií. Každý e-mail, fotografia, video alebo otázka na ChatGPT prispieva k zvyšovaniu digitálnej stopy. Je dôležité si uvedomiť, že na každú správu nemusíme odpovedať slovom „ďakujem“ a podobne. Týmto spôsobom môžeme ušetriť servery, ktoré ukladajú dáta, a tým znižovať svoju digitálnu záťaž.
- Potravinový odpad – Je to jedna z najväčších ekologických výziev, ktorú si ľudia často neuvedomujú. Potravinový odpad predstavuje približne 10% celkových emisií, pričom vyhadzujeme až jednu tretinu vyrobeného jedla. Zároveň na svete hladuje približne 900 miliónov ľudí. Mnoho ľudí si myslí, že potraviny, ktoré končia v odpade, pochádzajú prevažne z reštaurácií alebo supermarketov. Pravda je však taká, že viac než 60% vyhodených potravín pochádza z domácností. Vždy, keď vyhodíme jedlo, v podstate vyhadzujeme aj energiu, vodu a pôdu, ktoré boli použité na jeho výrobu. Tieto prírodné zdroje sú nenahraditeľné a nevyhnutné pre náš život. Aby sme tomu zabránili, môžeme začať plánovaním nákupov, správnym uskladnením potravín a ak je to možné, kompostovaním.
- Celkové využitie zdrojov – Ochrana prírodných zdrojov je kľúčová pre udržateľnú budúcnosť. Každý z nás môže prispieť k šetreniu vody či energie. Mnoho ľudí si neuvedomuje, aké vysoké nároky na prírodné zdroje majú produkty, ktoré denne používame. Napríklad: vodná stopa niektorých produktov môže byť oveľa vyššia, než si myslíme. Aby sme sa stali udržateľnými, musíme rozumieť systému, ktorý stojí za výrobou vecí, a vedieť, ako naše rozhodnutia ovplyvňujú prírodu. Na toto by sa mali ľudia zamerať, aby sme mohli prispieť k lepšiemu spravovaniu našich zdrojov a ochrániť našu planétu pre budúce generácie.
FB: Planet Lover
Web: planetlover.org
Text: -red-, foto: ZŠ Záhorácka, MŠ, Gymnázium MA, MCK, -nj-
Malacky vyhrali aj u Hamšíkovcov
Malačania si po rozkolísaných výsledkoch vapríli zapísali začiatkom mája vdvoch zápasoch dve výhry…
Úspešný Hviezdoslavov Kubín
Krajské kolo Hviezdoslavovho Kubína bolo pre malackých účastníkov úspešné. Štyri dievčatá sa…