19. 4. 2021
Deň Zeme: čistenie, výzva a cirkulárna mapa
Blížiaci sa Deň zeme (22. apríl) je dôležitým dátumom pre lokálnu ekologickú skupinu dobrovoľníkov, Malackých zberačov. Pri tejto príležitosti pripravujú nové projekty – výzvu pre školy a čistenie s výsadbou na dolnom konci. Súčasťou ich aktivít je aj cirkulárna mapa. Tá bude postupne zahŕňať rôzne lokality v meste, ktoré prispievajú k udržateľnosti, ochrane životného prostredia a zníženiu tvorby odpadu.

Cieľom výzvy pre školy a iné vzdelávacie inštitúcie v Malackách je rozširovanie zelených plôch a biodiverzity (prírodnej rozmanitosti) v ich areáloch. „Ide o budovanie vzťahu ľudí k prírode už od detstva. Myslíme si, že práve toto je správna cesta,“ hovorí v mene Malackých zberačov ich člen Ján Kunštek. V areáli Spojenej školy sv. Františka Assiského v Malackách už pribudli ovocné stromy. Naši Zberači ponúkajú túto možnosť aj ostatným školám. „Ak prejavia záujem, spolu niečo vymyslíme. Môžu prísť aj s konkrétnym nápadom,“ upresňuje J. Kunštek.
Ďalším projektom je čistenie, revitalizácia a výsadba okrasných drevín pri dolnom mlyne. Ak to pandemická situácia umožní, išlo by o verejnú akciu. Pri príležitosti Dňa zeme je v pláne aj spustenie prvej časti cirkulárnej mapy Malaciek, ktorú Zberači pripravujú v spolupráci s klimatickou skupinou. Bude zobrazovať rozmiestnenie kontajnerov na kuchynský odpad. „Týmto spôsobom chceme znížiť tvorbu odpadu a zvýšiť jeho separáciu. Aj naďalej budeme hľadať možné riešenia a približovať ich verejnosti,“ vraví Peter Medrický.
Zberači plánujú rozšíriť aktivity najmä v oblasti vzdelávania. „Chceme organizovať aj turistické výlety a poznávacie expedície v našom regióne či v rámci Slovenska,“ povedal o predstavách Malackých zberačov do budúcnosti Boris Pálka. 
Informácie o aktivitách Malackých zberačov nájdete na Facebooku a Instagrame, prípadne im môžete napísať mail na adresu ma.zberaci@gmail.com.

Text: P. Arpášová, foto: Malackí zberači

Ďalšie
Šport
29. 5. 2023
Atléti sa presadzujú aj vonku

Atletická halová sezóna je za nami. Pretekári z AC Malacky úspešne odštartovali preteky na…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Kultúra
Školstvo
29. 5. 2023
Navštívte výstavu ZUŠ v kaštieli

Počas Prvomájových Malaciek otvoril Pálffyovský kaštieľ letnú návštevnícku sezónu. …

Zobraziť celý článok