19. 4. 2021
Deň Zeme: čistenie, výzva a cirkulárna mapa
Blížiaci sa Deň zeme (22. apríl) je dôležitým dátumom pre lokálnu ekologickú skupinu dobrovoľníkov, Malackých zberačov. Pri tejto príležitosti pripravujú nové projekty – výzvu pre školy a čistenie s výsadbou na dolnom konci. Súčasťou ich aktivít je aj cirkulárna mapa. Tá bude postupne zahŕňať rôzne lokality v meste, ktoré prispievajú k udržateľnosti, ochrane životného prostredia a zníženiu tvorby odpadu.

Cieľom výzvy pre školy a iné vzdelávacie inštitúcie v Malackách je rozširovanie zelených plôch a biodiverzity (prírodnej rozmanitosti) v ich areáloch. „Ide o budovanie vzťahu ľudí k prírode už od detstva. Myslíme si, že práve toto je správna cesta,“ hovorí v mene Malackých zberačov ich člen Ján Kunštek. V areáli Spojenej školy sv. Františka Assiského v Malackách už pribudli ovocné stromy. Naši Zberači ponúkajú túto možnosť aj ostatným školám. „Ak prejavia záujem, spolu niečo vymyslíme. Môžu prísť aj s konkrétnym nápadom,“ upresňuje J. Kunštek.
Ďalším projektom je čistenie, revitalizácia a výsadba okrasných drevín pri dolnom mlyne. Ak to pandemická situácia umožní, išlo by o verejnú akciu. Pri príležitosti Dňa zeme je v pláne aj spustenie prvej časti cirkulárnej mapy Malaciek, ktorú Zberači pripravujú v spolupráci s klimatickou skupinou. Bude zobrazovať rozmiestnenie kontajnerov na kuchynský odpad. „Týmto spôsobom chceme znížiť tvorbu odpadu a zvýšiť jeho separáciu. Aj naďalej budeme hľadať možné riešenia a približovať ich verejnosti,“ vraví Peter Medrický.
Zberači plánujú rozšíriť aktivity najmä v oblasti vzdelávania. „Chceme organizovať aj turistické výlety a poznávacie expedície v našom regióne či v rámci Slovenska,“ povedal o predstavách Malackých zberačov do budúcnosti Boris Pálka. 
Informácie o aktivitách Malackých zberačov nájdete na Facebooku a Instagrame, prípadne im môžete napísať mail na adresu ma.zberaci@gmail.com.

Text: P. Arpášová, foto: Malackí zberači

Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok