25. 6. 2024
Cyklotrasy – otázky verejnosti (2)

Kto má prednosť? Dve križovatky, rovnaká odpoveď

V nadväznosti na naše predchádzajúce články o cyklotrasách pokračujeme vo vysvetľovaní pravidiel, ktoré by si mali osvojiť všetci účastníci cestnej premávky.  Často sa na nás obraciate s otázkami ku konkrétnym miestam a situáciám na cyklotrasách, keď si – aj vzhľadom na správanie ostatných účastníkov premávky – nie ste istí tým, čo je správne a kto má vlastne prednosť.

            Zameriame sa na dve konkrétne križovania cyklotrás na Záhoráckej ulici, kde vznikajú nepríjemné a niekedy aj kolízne situácie. Ak môžete, prosíme vás, aby ste tieto informácie posunuli aj svojmu okoliu.

Záhorácka pri zmrzline Roma: ako mám dať prednosť cyklistovi, keď ho nevidím?

            Stav na frekventovanom križovaní Záhoráckej, Pribinovej a sídliska na Záhoráckej nespôsobilo nové značenie ani nová cyklotrasa, ktorá týmto križovaním prechádza. Naopak, tieto úpravy vznikli preto, aby lepšie chránili najslabších účastníkov cestnej premávky a aby umožnili plynulý prejazd centrom mesta nielen autám, ale aj cyklistom.

            Práve tu sa však stretáva veľa faktorov, a to môže pre nepozorných znamenať problém. Okrem križovania dvoch frekventovaných ulíc s vjazdom na sídlisko je v tejto lokalite zmrzlináreň a autobusová zastávka. Práve zastávka trápi nášho čitateľa, ktorý ju považuje za prekážku vo výhľade pri odbočovaní vpravo zo Záhoráckej (smer od Kostolišťa do centra) na sídlisko. Zastávka však má dve steny z priehľadného skla, navyše auto, ktoré odbočuje vpravo zo Záhoráckej, ide vyše 100 metrov súbežne s cyklotrasou.  I keď prístrešok na zastávke môže krátkodobo obmedziť výhľad, vodič na cyklotrasu dobre vidí dávno pred križovatkou. Zároveň je vodič na ceste odbočujúci vpravo zo zákona povinný dať prednosť v jazde cyklistovi na cyklotrase aj chodcovi, ktorý už vstúpil na priechod pre chodcov. Na tomto frekventovanom mieste je vyslovene nevyhnutné pred odbočením vpravo spomaliť a presvedčiť sa, že svojim manévrom nikoho neohrozím.

            Zároveň platí, že cyklista je aj vďaka šikovne vymyslenej „šikane“ (zákrute cyklotrasy) tesne pred jej vyústením do križovatky nútený spomaliť. To zvyšuje jeho bezpečnosť tak, aby nezabudol, že sa blíži na veľkú križovatku a má si dávať pozor.       

Cyklotrasa je vyznačená červenou farbou, to znamená, že cyklista pred križovatkou nemusí zastaviť ani zísť z bicykla a môže plynulo pokračovať ďalej. Žiaden vodič by ho nemal obmedziť ani ohroziť. Je však nevyhnutné, aby cyklista svojou predvídavosťou chránil sám seba. Ak doňho vrazí odbočujúce auto, vinníkom bude možno vodič vozidla, no zranenia bude mať v prvom rade cyklista.

            Problémom môže byť aj to, že hneď za križovatkou je obľúbená zmrzlináreň, pri ktorej sa občas tvoria dlhé rady. Apelujeme na návštevníkov tejto prevádzky, aby nestáli v rade na ceste, teda aby chránili seba aj svoje deti. Pripomíname tiež, že zákon zakazuje zastaviť a stáť s vozidlom hneď za priechodom pre chodcov.  

Záhorácka pri MCK: išiel som po cyklotrase a skoro ma zrazilo auto. Kto tam vlastne má prednosť?

            V tomto prípade ide opäť o cyklotrasu na Záhoráckej ulici v blízkosti MCK. Cyklotrasa tu pretína spojnicu medzi cestou a parkoviskom. Prednosť pre cyklistu a zároveň i pre chodcov po chodníku, ktorý je súbežný s cyklotrasou, je nepochybná. Spojnica pre autá je totiž súčasťou parkoviska a celé parkovisko je miestom mimo cesty.

            Čo je ešte dôležitejšie: spojnica medzi parkoviskom a cestou pretína samostatnú cyklotrasu značenú červenou farbou. Práve táto farba má vodičov vchádzajúcich na parkovisko, resp. vychádzajúcich z parkoviska, informovať o prednosti pre cyklistov. I keď zákon od cyklistov ani kolobežkárov nevyžaduje, aby na danom mieste spomalili či zastali a rozhliadli sa, opatrnosť je nevyhnutná.

            Vodič krátko po odbočení z hlavnej cesty môže mať cyklistu v slepom uhle. I keď by bol vinníkom kolízie on, horšie by dopadol cyklista. Riskovať zdravie len preto, lebo „som v práve“, nie je múdre. Odporúčame teda cyklistom myslieť aj za ostatných účastníkov premávky a aj v tejto lokalite radšej spomaliť a zvýšiť opatrnosť. 

Cyklistom odporúčame myslieť aj za ostatných, radšej spomaliť a zvýšiť opatrnosť.  

DÔLEŽITÉ: cyklista má prednosť na celej cyklotrase na Radlinského

  • Vodičov o prednosti pre cyklistov informujú tzv. žraločie zuby – vodorovné značenie „Daj prednosť v jazde“.
  • Cyklista má prednosť aj pri budove Slovenskej sporiteľne, kadiaľ vchádzajú a vychádzajú autá do/z areálu cirkevnej školy.
  • Cyklista má prednosť aj na križovatke Radlinského – Ľuda Zúbka (pri železiarstve Vrablec).
  • Cyklista má prednosť aj na križovatke Radlinského – Nádražná (pri lekárni).

Text a foto: Ján Hargaš

Ďalšie
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Klub vodných športov Ocean s kvalifikáciami na majstrovstvá SR

Jarnú časť sezóny ukončil Klub vodných športov Ocean úspešnou kvalifikáciou na majstrovstvá SR…

Zobraziť celý článok