17. 12. 2021
Bratislavský kraj je bohatý iba na papieri
Dopravné kolóny, nedostatok miest v škôlkach a školách, starnúca populácia, vysoký vek lekárov, ale aj zhoršujúca sa kvalita životného prostredia či vysoká energetická náročnosť – to sú niektoré z  problémov Bratislavského kraja. Zástupcovia 89 samospráv – župy, miest a obcí – sa zhodli na tom, že kraj potrebuje viac európskych peňazí. Apelujú na európske inštitúcie, aby schválili ich presun na projekty v Bratislavskom kraji. K iniciatíve sa pridali aj Malacky.

Najväčšími výzvami a zároveň prioritami kraja sú doprava, životné prostredie, regionálne vzdelávanie, zdravotníctvo a sociálne veci.  Primátor Malaciek Juraj Říha pripomína, že viac ako dve programové obdobia eurofondov samosprávy dokázali pracovať aj s obmedzenými zdrojmi. „Zvýšili sme dane, investovali sme mestské peniaze, ale teraz si musíme povedať, z čoho budeme financovať ďalšie roky. Potrebujeme sa venovať prioritám, ako je  zdravotná starostlivosť, potreby seniorov či detí s poruchami autistického spektra, vodozádržné opatrenia alebo spracovanie odpadu – za čo ich realizovať?“ 
Do regiónu Bratislavy denne cestuje, alebo ním prechádza 140 000 ľudí z iných regiónov, v kraji ročne pribudne 8-tisíc obyvateľov „Závažné systémové zmeny nie je možné riešiť bez externých finančných zdrojov,“ vyhlásil predseda BSK Juraj Droba.. Ako pripomenul primátor Bratislavy Matúš Vallo,  Európska komisia vníma Bratislavský kraj ako tzv. viac rozvinutý región. Nezohľadňuje pritom reálnu kvalitu života, nezarátava stovky tisíc ľudí, ktorí do hlavného mesta a regiónu dochádzajú, alebo tu žijú bez trvalého pobytu. 
V kraji napríklad chýba 360 tried základných škôl a 2500 miest v materských školách. V okresoch Malacky a Senec je obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti. Zároveň je Bratislavský kraj najrýchlejšie starnúcim regiónom s najvyšším podielom všeobecných lekárov v dôchodkom veku v SR.

BSK/-red-


Ďalšie
Mestská polícia
Práca
Oznamy
3. 2. 2023
Mestská polícia Malacky prijme príslušníka

Mesto Malacky vyhlasuje prijímacie konanie na obsadenie miesta – príslušník Mestskej polície…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Spoločnosť
2. 2. 2023
Karnevalová paráda v Cvečku

Novučičké priestory Komunitného centra pri Cvč privítali v piatok 27. januára všetky…

Zobraziť celý článok