12. 4. 2024
Boli sme sa pozrieť na Enigmu z Malaciek

20. marca sa v Brne začala výstava, ktorej hlavnou hviezdou je stroj Enigma, pochádzajúci z leteckej základne pri Malackách. Je to vôbec prvýkrát, čo sa originálna Enigma vystavuje v Českej republike. Tejto výstave predchádzala výstava v Slovenskom technickom múzeu Košice s rovnakým zameraním. Práve košické múzeum výstavu i samotnú Enigmu do Brna zapožičalo.

            Nenápadná drevená skrinka skrýva fantastický šifrovací stroj a má za sebou pútavý príbeh. A nielen stroj ako taký, ale aj táto konkrétna Enigma vyrobená v roku 1942, ktorá sa ešte pred pár rokmi nepozorovane nachádzala v našom meste. Zabudnutá, odložená pod stolom v príbytku istého dlhoročného rádioamatéra a zberateľa.

Z rúk šifrovačov až do múzea

            Nemci na konci 2. svetovej vojny pod tlakom blížiacej sa Červenej armády opúšťali Malacky a odvážali ďalej na západ vybavenie z leteckej základne. Pravdepodobne pri nakladaní do vlaku prišlo ku krádeži šifrovacieho zariadenia v domnienke, že ide o nemecký písací stroj. Chlapec, ktorý stál za krádežou, sa vraj chcel naučiť písať na stroji. Tento plán ale pochopiteľne nemohol vyjsť, pretože to, čo ukradol, nebol len obyčajný písací stroj.      

Zariadenie sa teda dostalo do rúk zberateľa, keď mu ho za 100 korún československých predal otec jeho kamaráta. Vlastníctvo takéhoto stroja bolo v tom čase podozrivé, ba až trestné, preto zostal skrytý. Zostalo to tak až do roku 2020, keď sa majiteľ, v tom čase už vyše 90-ročný muž rozhodol, že vzhľadom na svoj vek zbierku postupne rozpredá. Takto k nemu prišli traja odborníci z Múzea letectva Košice s cieľom získať pre Slovenské technické múzeum (STM) zaujímavé predmety z oblasti letectva. „Počas zdvorilostného rozhovoru a spomienkach na minulosť v jeho bývalej detskej izbe, v ktorej sa nachádzalo aj niekoľko zaujímavých predmetov, jeden z kolegov zavadil nohou pod stolom o drevenú skrinku jemu známych tvarov. Na otázku, či je to to, čo si myslí, dostal od zberateľa odpoveď: ,,Áno, je to nemecký prenosný elektromechanický šifrovací stroj Enigma.“ Po obhliadke stroja a vzájomnej dohode so zberateľom sa rozbehli múzejné procedúry, ktorých výsledkom je, že uvedený šifrovací stroj sa stáva zbierkovým predmetom Slovenského technického múzea,“ približuje príbeh Enigmy kurátor zbierky elektrotechniky STM Peter Drozd.

Hádanka Enigma

            Enigma z Malaciek je stroj s označením M3, teda trojrotorový šifrovací stroj používaný nemeckým letectvom. Názov stroja Enigma je odvodený od novogréckeho slova a v preklade znamená záhada, hádanka. História stroja siaha ešte do roku 1919. Holanďan Hugo Alexander Koch si vtedy nechal patentovať šifrovací stroj založený na pohyblivých rotoroch. Stroj mal pomáhať bankárom a obchodníkom, no jeho sériová výroba sa nikdy nezačala. Patent na jeho stroj neskôr odkúpil nemecký inžinier Arhur Scherbius, ktorý vynašiel podobný stroj ako Koch. Šifrovací stroj upravil, a ten neskôr zaujal nemeckú armádu. Pred 2. svetovou vojnou i počas nej sa stal mimoriadne dôležitý v utajenej armádnej komunikácii. Enigma dokázala niečo, čo v danom čase žiaden iný stroj. Pomocou rotorov dokázala vytvoriť viac než 150 biliónov kombinácií, a to aj v základnej verzii. Nemci vďaka Enigme dokázali skrývať svoje vojenské plány i ciele. Nielen oni boli presvedčení, že šifrovanie Enigmy je neprelomiteľné.

Kód armádnej verzie sa však podarilo prelomiť už v roku 1932 poľským kryptológom a v roku 1941 za veľkého prispenia Alana Turinga a jeho tímu Spojenci dokázali prelomiť aj námornú verziu. Armády víťazných mocností informáciu o prelomení kódu skrývali aj po vojne, takže niektoré rozvojové krajiny ju používali aj v 50. rokoch 20. storočia. Na základe Enigmy vznikol aj sovietsky šifrovací stroj Fialka, ktorý sa používal ešte počas studenej vojny.

Enigma ako inšpirácia

            Enigma inšpirovala aj umelcov a filmových tvorcov. Vznikol aj celovečerný film s názvom Kód Enigmy z roku 2014, v ktorom si hlavnú postavu Alana Turinga zahral britský herec Benedict Cumberbatch.

            Napriek tomu, že pred vojnou i počas nej Nemci vyrobili približne 100-tisíc týchto strojov v rôznych verziách, do dnešného dňa sa ich zachovalo iba približne 300. Ich hodnota je z historického hľadiska nevyčísliteľná, no odborníci odhadujú najvyššiu hodnotu najlepších kusov niekde medzi 250 až 400-tisíc dolármi v závislosti od stavu a ďalších detailov konkrétnych strojov. Všetko však závisí od toho, koľko je kupec ochotný zaplatiť. Oveľa lacnejšie sú rôzne napodobeniny či makety, no aj ich existencia hovorí jasne: šifrovací stroj z Malaciek je skutočne výnimočný, a to nielen svojou funkčnosťou, ale aj celkovým stavom.

Výstava v Brne

            V  Technickom múzeu Brno nájdete veľa ďalšieho a jeho návšteva sa oplatí aj bez ohľadu na Enigmu z Malaciek. Enigme je venovaná pekná výstava na jednom z poschodí, kde sa prezentujú ľudské vynálezy od úplne prvých nástrojov až po komplikované mechanické stroje, medzi ktoré Enigma určite patrí. Podstatou výstavy o šifrách sú repliky pracovísk určených obsluhe Enigmy a telegrafistom. Nad nimi stojí nápis Flughafen Malacky. Okrem Enigmy sa v nich nachádzajú ďalšie technické zariadenia, vrátane dobového telefónu či telegrafu i klasického stroja, či ďalšie vybavenie priestorov na obsluhu komunikačného oddelenia na leteckej základni.

            Nepotrebujete veľa fantázie, aby ste si predstavili prácu vojakov pri šifrovaní a dešifrovaní správ podľa konkrétnych kľúčov. Dotknúť sa tohto zariadenia ani Enigmy samotnej samozrejme nie je možné. Okrem týchto artefaktov výstava vysvetľuje detaily fungovania a obsluhy stroja, objasňuje jeho činnosť a ukazuje i kryptografov, ktorí sa podpísali pod prelomenie šifry.

            Pred pár dňami uplynulo 79 rokov od oslobodenia nášho mesta. Obyvatelia mohli mať nepochybne zmiešané pocity – radosť, že Nemci odišli, avšak veľké obavy z toho, čo práve žili a z toho, čo ich ešte len čaká.

            Aj taká nenápadná vec so zvláštnym menom, ktorá bola roky skrytá pod stolom v detskej izbe, má moc vtiahnuť do minulosti a pripomenúť nám udalosti, na ktoré sa pamätáme čoraz menej.

Text a foto: J. Hargaš

 Technické muzeum Brno

  • Purkyňova 2950, Brno – Královo pole
  • www.tmbrno.cz
  • výstava ENIGMA – TAJNÝ SVET ŠIFIER potrvá do 29. decembra 2024
Ďalšie
Služby
Oznamy
30. 4. 2024
Sviatky posunú vývoz komunálneho odpadu o jeden deň

Nadchádzajúce štátne sviatky 1. mája (Sviatok práce) a 8. mája (Deň víťazstva nad fašizmom) tento…

Zobraziť celý článok
Šport
30. 4. 2024
Záhoráci v Bratislave stratili sľubný náskok

Hádzanári Stupavy a Malaciek Záhoráci v 2. kole nadstavby o 5. až 8. miesto opäť prehrali, keď…

Zobraziť celý článok