1. 10. 2012
Biely bicykel Petra Patscha

29. septembra uplynul rok odvtedy, čo na predmestí Sarajeva pri rušnej ceste vedúcej do mesta stojí pripútaný o stĺp pouličného osvetlenia na bielo natretý bicykel. Je jedným z mnohých, ktoré sa od roku 2003 začali objavovať pri cestách po celom svete. Sú pamätníkmi cyklistov, ktorých životy vyhasli pri dopravných nehodách. Ten na sarajevskom predmestí stojí na mieste tragédie z 29. septembra 2010, kde kolesá automobilu predčasne ukončili putovanie cykloturistu Petra Patscha pri návrate z expedície do Egypta.

Označuje miesto, ktoré sa nezmazeteľne vrylo do pamäti slovenskej cykloturistke Lenke, svedkyni nešťastnej udalosti. Cesty Petra a Lenky na Balkáne spojila náhoda len niekoľko hodín pred osudovým okamihom Petrovho života, no i za ten krátky čas vzniklo medzi nimi silné puto priateľstva. Lenku Petrova tragédia poznamenala tak hlboko, že po nešťastí už ďalej nedokázala pokračovať v ceste ďalej. Rok po tragédii sa Lenka do Sarajeva znova vrátila, aby spolu s priateľmi z cyklistického oddielu Giro di Sarajevo umiestnením pamätníka vzdali hold Petrovej pamiatke.

Nech je tento i všetky symboly tragédií v podobe bielych bicyklov na celom svete mementom pre nás všetkých pohybujúcich sa po cestách, že najcennejší dar je dar života a nesmie byť stratený kvôli neopatrnosti a nedbanlivosti kohokoľvek z nás.

– text, foto: SCK Záhorák Malacky –

Ďalšie
Životné prostredie
8. 6. 2023
Ošetrovanie stromov

V predchádzajúcich dňoch sa v centre mesta uskutočnili odborné arboristické práce, zamerané na…

Zobraziť celý článok
Šport
8. 6. 2023
Akvabely priniesli do Maliny medaily

Malacký klub synchronizovaného plávania zaznamenal v posledných súťažiach veľmi pekné umiestnenia.…

Zobraziť celý článok