14. 7. 2023
Beseda s etnologičkou: od mágie až k dovolenkám

Horúci júlový podvečer sa dá tráviť viacerými spôsobmi. Jedným z nich je napríklad účasť na besede v príjemne vychladenom kine v spoločnosti múdrych ľudí pri zaujímavých témach. Tak to bolo aj v stredu 12. júla. V rámci cyklu Literárna kuchyňa sa uskutočnila beseda známej etnologičky Kataríny Nádaskej s moderátorom Dadom Nagyom.

            Stretnutie sa začalo úsmevnou spomienkou na vlaňajšiu letnú besedu na nádvorí kaštieľa, keď obaja hostia k nám meškali asi hodinu. Sediac vo vlaku z Bratislavy sa totiž tak zarozprávali, že zabudli vystúpiť v Malackách a previezli sa až do Kútov. „Tentoraz sme sa poistili. Pricestovali sme vlakom, ktorý končí v Malackách,“ so smiechom povedal D. Nagy.

            Vlani sa hovorilo o folklóre a slovenských zvykoch, tentoraz to boli témy od mágie cez liečiteľstvo po dovolenky.

Každodenná mágia

            Životy našich predkov sprevádzali rôzne magické rituály. „Ak napríklad  z večera do rána ochorela krava, hovorilo sa, že bola počarovaná. Dobytok bol pre ľudí životne dôležitý, a tak sa krava musela odčarovať. Určená žena z dediny preto chodila na svitaní po orosenej lúke s plachtou, tzv. trakovnicou, a odriekala magické zaklínadlá. Potom tú plachtu priviazala pomocou tzv. trakov – odtiaľ je aj názov trakovnica – okolo kravy a podojila ju,“ hovorí K. Nádaská.

            Veľa magických zvykov sa viazalo na obdobie pred Vianocami – okolo Kataríny, Ondreja, Barbory či Lucie. Známy je napríklad Luciin stolček. „Začal sa vyrábať 13. decembra, na Luciu, iba z dreva bez akéhokoľvek klinca. Ak gazda, čo ho vyrobil, na ňom sedel na Štedrý večer v kostole, mal schopnosť vidieť bosorky – tie boli otočené chrbtom k oltáru. Gazda sa potom musel so stolčekom ponáhľať domov a aby ho bosorky nechytili, za sebou sypal na zem mak. Bosorky ho museli zbierať, a tak sa zdržali.“

Ozdravovne a pionierske tábory, dovolenky a prázdniny

            Cez zastavenie pri Harrym Potterovi a tradičných afrických maskách, ktoré si občas niekto prinesie ako dovolenkový suvenír, sa debata plynulo presunula k oblasti, ktorá nesiaha až tak ďaleko do minulosti ako staré magické rituály – k téme dovoleniek. Za účelom oddychu a liečby vznikali zotavovne, ozdravovne či sanatóriá. Začiatkom minulého storočia boli určené najmä pre spoločenskú elitu, neskôr – približne v 50. rokoch – sa v nich rekreovali baníci či pracujúci v železiarňach. Pre deti tu za socializmu boli pionierske tábory.  

            Pani Nádaská sa priznala, že nikdy nebola v pionierskom tábore, ale o to radšej spomína na prázdniny u starých rodičov v Starej Ľubovni a v Sekuliach. Práve leto na Záhorí malo pre ňu aj dobrodružný nádych, pretože jej sekulská starenka chovala rôzne hospodárske zvieratá. „Záhorie je šťavnaté, farebné a úžasné,“ skonštatovala K. Nádaská.

Katarína Nádaská a Dado Nagy prídu do Malaciek počas tohto leta ešte raz. V stredu 16. augusta o 18. hodine na terase kina sa bude hovoriť o ľúbostnej mágii a detských hrách v minulosti.

Literárnu kuchyňu usporiadalo Mestské centrum kultúry a knižnica v rámci Malackého kultúrneho leta. Podujatie podporil Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia (FPU) - logo

Text a foto: Ľ. Pilzová  

Ďalšie
Kultúra
13. 12. 2024
Čím žila knižnica v roku 2024?

Knižnici Mestského centra kultúry Malacky sa tento rok podarilo získať finančné prostriedky v…

Zobraziť celý článok
Samospráva
12. 12. 2024
Rokovanie MsZ

Vo štvrtok 12. decembra bude posledné tohtoročné zasadnutie mestského zastupiteľstva. Rokovať sa…

Zobraziť celý článok