17. 3. 2014
Archeologické výkopy pri kaštieli

Podľa historických prameňov je aj Malacký kaštieľ budovou, okolo ktorej mohla existovať priekopa slúžiaca na odvodňovanie.

Podzemné priestory Malackého kaštieľa trpia značnou vlhkosťou. Odstránenie vlhkosti muriva je v rámci rekonštrukcie kaštieľa zásadnou nutnosťou. Samotná sanácia však podľa projektu nemusí byť účinná. Jej vykonanie je navyše veľmi drahou záležitosťou. Stojí približne 1 milión eur. Preto sa v súčasnosti zisťujú ďalšie možnosti odstránenia vlhkosti z kaštieľa a hľadajú sa odpovede na to, ako riešili vlhkosť v minulosti Pálfiovci.

V pondelok 17. marca sa uskutočnil archeologický výskum pozostávajúci z dvoch výkopov. Cieľom je zistiť, či sa okolo kaštieľa v minulosti nachádzala priekopa, ktorá odvetrávala podzemné priestory, a či by ju bolo možné opätovne vybudovať. Všetko sa realizovalo pod odborným dohľadom krajského pamiatkového úradu. Celý archeologický výskum vykonali zúčastnení sponzorsky. Po odbornej stránke dohliadal uvedený KPÚ, výkopové práce zabezpečila firma pána M. Longauera a geodetické práce M. Zapletal.

Archeológ na základe zistených skutočností a fotodokumentácie vyhodnotí stav a mestu podá záverečnú správu. Na jej základe sa určí ďalší postup.

Text, foto: N. Slobodová

 

Ďalšie
Životné prostredie
Služby
Oznamy
28. 11. 2023
Západoslovenská distribučná vyzýva vlastníkov na orez drevín

Spoločnosť Západoslovenská distribučná a.s. (ZSDis) vyzýva vlastníkov, nájomcov a správcov…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
28. 11. 2023
Mesto Malacky hľadá zamestnanca na pozíciu: referent personálnej a mzdovej…

Mesto Malacky hľadá zamestnankyňu/zamestnanca na pozíciu Samostatný odborný referent personálnej a…

Zobraziť celý článok