21. 8. 2013
Aký bol 21. august 1968 v Malackách?

Aký bol 21. august 1968 v Malackách? Podeľte sa s nami o svoje spomienky na deň, ktorý sa tak hlboko vryl do našej histórie.

————-

“Pred 45 rokmi som mala sladkých 15 – ani dieťa, ani dospelá, ale niekde na prahu dospelosti. Hoci som v tom veku nesledovala, a ani nechápala politickú situáciu, 21. august 1968 si dobre pamätám.

V auguste 1968 som prežívala bezstarostné prázdniny. Skončili sa v to hrôzostrašné ráno 21. augusta. Nadránom, o 3.50 h som sa zobudila na strašný rachot. Bol to rachot ruských tankov, čo som zistila o pár hodín neskôr. Ráno som sa od mamy a z rádia dozvedela, že k nám vtrhli vojská Varšavskej zmluvy.

Mama nás s bratom poslala do obchodu, kde už ľudia nakupovali všetko. Ryžu, múku, cukor…nakupovali všetko zo strachu z vojny. Pamätám si, že keď sme s bratom stáli v rade pred obchodom, nad hlavami nám preleteli sovietske vrtuľníky. Vtedy som si uvedomila, že sa deje niečo vážne. Mala som len 15, ale mala som pocit, že sa deje niečo, čo sa stať nemalo.

Na začiatku som povedala, že rachot ruských tankov prerušil môj spánok. Už onedlho som však pochopila, že to ani zďaleka nebol len prerušený spánok či pokazené letné prázdniny.  Bol to začiatok beznádeje a strachu zo straty rodiacej sa demokracie a slobody.”

Viera Janotová

—————


Svoje spomienky nám môžete posielať na media@malacky.sk

Ďalšie
Šport
23. 5. 2024
Boxer Niko Sivák má republikový bronz

Komárno, 204 boxerov z 51 oddielov zcelého Slovenska – to boli majstrovstvá Slovenska vboxe žiakov…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
23. 5. 2024
Okresný súd Malacky vyhlasuje výberové konanie na pozíciu vyšší súdny úradník

Okresný súd Malacky informuje o voľnom štátnozamestnaneckom mieste v dočasnej štátnej službe vo…

Zobraziť celý článok