25. 7. 2014
Aktívny oddych s TIK Malacky

Turisticko-informačná kancelária Malacky rozšírila ponuku svojich služieb. V spolupráci s partnermi poskytuje zaujímavé služby pre milovníkov športu a aktívneho relaxu. Okolie Malaciek je ideálne na cyklistiku, turistiku i vodné športy. A práve toto môžete teraz prostredníctvom TIK Malacky absolvovať v sprievode profesionálov.

Záhorie je ideálnym regiónom pre nadšencov cyklistiky všetkých kategórií. Nádherné trasy si tu nájdu aj cestní aj horskí cyklisti, možností je veľa. Pozdĺž rieky Morava vedie malebná cyklotrasa, ktorá je súčasťou transeurópskej cyklotrasy Eurovelo 13. Ponúka krásy nivy našej hraničnej rieky, a tiež pekné výhľady na Malé Karpaty. Práve tam sú ďalšie možnosti na cyklistiku, hlavne pre tých, ktorí pred rovinou dajú prednosť kopcovitému terénu. Horskí cyklisti môžu jazdiť priamo v horách, cestní majú k dispozícii krásnu trasu vinúcu sa popod hory.

Za zmienku stojí aj územie medzi Moravou a Malými Karpatmi. Voňavé borovicové lesy určite netreba vynechať. Na všetky tieto miesta, ale aj trošku ďalej za hranice do Rakúska či na Moravu, sa môžete vybrať aj v skupine, ktoré je určite zárukou dobrej nálady. Organizované cyklovýlety podniká Slovenský cykloklub Záhorák Malacky. Najbližšie vás pozývajú na letné potulky Moravskou cyklodiaľnicou.

Ak dávate pred bicyklom prednosť vlastným nohám, neprichádzate o nič. Záhorie je rovnako vhodné pre peších výletníkov ako pre cyklistov. Niva rieky Morava, borovicové lesy a jazerá a napokon Malé Karpaty, všetko sa to dá absolvovať aj pešo. Turistických trás je množstvo, stačí si len vybrať. V Turisticko-informačnej kancelárii Malacky si teraz môžete objednať aj služby profesionálneho turistického sprievodcu, ktorý vás bezpečne a zaručene zavedie na vybraný kopec či hrad. Za zmienku stoja aj výlety organizované lokálnymi turistickými oddielmi. Srdečne vás pozývame napríklad na VII. ročník Záhoráckeho výstupu na Vysokú, Memoriál Zuzky Krajčírikovej.

V horúcich letných dňoch je však určite najlepšie vybrať si tretiu možnosť, ktorá je spojená s osviežujúcou vodou. Rieka Morava tečúca celým územím regiónu bola síce v minulosti najstráženejšou riekou v krajine, ale dnes je obľúbeným cieľom výletníkov a vodákov. Splav Moravy je nenáročný, rieka je pre svoj pokojný tok vhodná na splavovanie aj pre menej skúsených vodákov a rodiny s deťmi. Možné sú jednodňové aj dvojdňové splavy, počas ktorých môžete obdivovať krásne zákutia rieky a pri troche šťastia sa vám predstavia aj miestne bobry.

Najzaujímavejším je úsek od hraničného prechodu Moravský Sv. Ján až po sútok s Dunajom pri Devíne. Scenériu celej trasy na oboch stranách dopĺňajú rybárske stavania, pri kompe Záhorská Ves – Angern an der March absolvujete prechod najzápadnejším bodom Slovenska. Za Devínskou Novou Vsou sa vám zase naskytnú pohľady na majestátne bralo hradu Devín, pod ktorým sa rieka vlieva do Dunaja. Splavy Moravy organizuje TIK Malacky v spolupráci s profesionálmi z vodáckej agentúry Eurorafting.     

Viac informácií o jednotlivých ponukách a možnostiach výletov v okolí Malaciek vám s radosťou poskytnú pracovníci Turisticko-informačnej kancelárie Malacky.

– text: M. H. Janotová, foto, grafika: S. Osuský –

cyklo

vodne

karpaty

Ďalšie
Šport
19. 6. 2024
Zo stolnotenisového Pezinka prišla dobrá správa

Naši mladší žiaci Martin Sloboda a Róbert Žáček vybojovali na majstrovstvách kraja v družstvách 2.…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 6. 2024
Fantastický úspech ZŠ Štúrova

Na školských športových majstrovstvách Slovenska v Šamoríne vystúpili dievčatá vo vybíjanej aj…

Zobraziť celý článok