21. 11. 2012
Advent sa blíži, prípravy vrcholia, medovníky voňajú...
Advent sa blíži a prípravy na Adventné Malacky 2012 sú v plnom prúde. Mesto chystá výzdobu, má pripravené plagáty s programom, ktoré v nasledujúcich dňoch poputujú aj do okolitých obcí. Domáci si program nájdu v Malackom hlase a na letákoch, ktoré budú už čoskoro k dispozícii na MsÚ, v TIK Malacky, MCK a ostatných organizáciách mesta. Jedno z najväčších celomestských podujatí sa začne zapálením prvej sviece na mestskom adventnom venci už v prvú adventnú nedeľu 2. 12. vo františkánskom kostole. Slávnostnú náladu sa svojím koncertom pokúsi vyčariť domáci chrámový zbor Vox humana.

Členky Klubu dôchodcov a Jednoty dôchodcov v Malackách už majú napečených vyše 700 kusov medovníkov, ktoré práve zdobia sladkou bielkovou polevou. Sú medzi nimi tradičné tvary aj novinky – žirafy, sloníky či ježkovia. „Zabalené medovníčky budeme predávať počas adventu v Malackom kaštieli,“ hovorí predsedníčka klubu D. Malinová. Okrem týchto drobných medovníčkov sa seniorky vo svojom klube v budove MsÚ chystajú aj na výrobu náročnejších a väčších kúskov, napríklad svietnikov z medovníkového cesta, ktoré pôsobia na sviatočnom stole nielen dekoratívne, ale aj voňavo.  

V tomto čase už aj chránená dielňa Vstúpte, n. o., v malackom inkubátore žije predvianočnou náladou. Ich pracovný stôl je plný hlinených ručne vyrobených anjelikov. Čo s nimi bude ďalej sme sa spýtali koordinátorky Lenky Špaldovej. „Keď sa usušia, vypálime ich a potom dostanú farebnú glazúru. Chceme, aby naše výrobky boli iné, aby svojich majiteľov tešili. Neponúkame bežné darčekové či dekoračné predmety, ale vecičky s dušou,“ vysvetlila Lenka Špaldová.

Hlina je jeden z dominantných materiálov dielne, a teda pred Vianocami sa výroba orientuje aj na Betlehemy. Nechýbajú ani originálne ručne vyrábané papierové vianočné pozdravy a textilné vianočné ozdoby. „Na budúci týždeň začneme s výrobou adventných vencov a tešíme sa na Adventné Malacky, kde samozrejme nebudeme s našimi výrobkami chýbať,“ dopĺňa Lenka Špaldová. „Pri kaštieli nás nájdete každú nedeľu,“ pozýva nás všetkých.

Oddelenie marketingu v týchto dňoch finišuje s prípravou mestského nástenného kalendára, ktorý poteší oko všetkých, ktorí sú pyšní na to, že sú Záhoráci. Je výsledkom fotosúťaže Objav čaro Záhoria a ponúka nielen víťazné fotografie, ale súhrn toho najlepšieho, medzi čím Malačania a ostatní návštevníci kaštieľa vyberali. Na predaj kalendára sa môžete tešiť už počas prvých podujatí Adventných Malaciek.  

Text, foto: T. Búbelová  
Ďalšie
Šport
15. 4. 2024
Úspešná súťaž karate v Malackách

Karate klub TJ Strojár Malacky aj tento rok organizoval regionálnu súťaž spodporou Asociácie…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Oznamy
15. 4. 2024
Stavebný úrad je oddnes do stredy zatvorený

Oznamujeme verejnosti, že z dôvodu školenia je od pondelka 15. apríla do stredy 17. apríla…

Zobraziť celý článok