21. 11. 2012
Advent sa blíži, prípravy vrcholia, medovníky voňajú...
Advent sa blíži a prípravy na Adventné Malacky 2012 sú v plnom prúde. Mesto chystá výzdobu, má pripravené plagáty s programom, ktoré v nasledujúcich dňoch poputujú aj do okolitých obcí. Domáci si program nájdu v Malackom hlase a na letákoch, ktoré budú už čoskoro k dispozícii na MsÚ, v TIK Malacky, MCK a ostatných organizáciách mesta. Jedno z najväčších celomestských podujatí sa začne zapálením prvej sviece na mestskom adventnom venci už v prvú adventnú nedeľu 2. 12. vo františkánskom kostole. Slávnostnú náladu sa svojím koncertom pokúsi vyčariť domáci chrámový zbor Vox humana.

Členky Klubu dôchodcov a Jednoty dôchodcov v Malackách už majú napečených vyše 700 kusov medovníkov, ktoré práve zdobia sladkou bielkovou polevou. Sú medzi nimi tradičné tvary aj novinky – žirafy, sloníky či ježkovia. „Zabalené medovníčky budeme predávať počas adventu v Malackom kaštieli,“ hovorí predsedníčka klubu D. Malinová. Okrem týchto drobných medovníčkov sa seniorky vo svojom klube v budove MsÚ chystajú aj na výrobu náročnejších a väčších kúskov, napríklad svietnikov z medovníkového cesta, ktoré pôsobia na sviatočnom stole nielen dekoratívne, ale aj voňavo.  

V tomto čase už aj chránená dielňa Vstúpte, n. o., v malackom inkubátore žije predvianočnou náladou. Ich pracovný stôl je plný hlinených ručne vyrobených anjelikov. Čo s nimi bude ďalej sme sa spýtali koordinátorky Lenky Špaldovej. „Keď sa usušia, vypálime ich a potom dostanú farebnú glazúru. Chceme, aby naše výrobky boli iné, aby svojich majiteľov tešili. Neponúkame bežné darčekové či dekoračné predmety, ale vecičky s dušou,“ vysvetlila Lenka Špaldová.

Hlina je jeden z dominantných materiálov dielne, a teda pred Vianocami sa výroba orientuje aj na Betlehemy. Nechýbajú ani originálne ručne vyrábané papierové vianočné pozdravy a textilné vianočné ozdoby. „Na budúci týždeň začneme s výrobou adventných vencov a tešíme sa na Adventné Malacky, kde samozrejme nebudeme s našimi výrobkami chýbať,“ dopĺňa Lenka Špaldová. „Pri kaštieli nás nájdete každú nedeľu,“ pozýva nás všetkých.

Oddelenie marketingu v týchto dňoch finišuje s prípravou mestského nástenného kalendára, ktorý poteší oko všetkých, ktorí sú pyšní na to, že sú Záhoráci. Je výsledkom fotosúťaže Objav čaro Záhoria a ponúka nielen víťazné fotografie, ale súhrn toho najlepšieho, medzi čím Malačania a ostatní návštevníci kaštieľa vyberali. Na predaj kalendára sa môžete tešiť už počas prvých podujatí Adventných Malaciek.  

Text, foto: T. Búbelová  
Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok