Má dĺžku 47 km a pramení v Malých Karpatoch na severozápadnom svahu Krížnice v nadmorskej výške 450 metrov. Od prameňa tečie najskôr na severozápad, kde vstupuje do Borskej nížiny a stáča sa na západ. Za vojenským letiskom Kuchyňa vstupuje do Vojenského výcvikového priestoru Záhorie, kde napája Rakárenské rybníky, kedysi nazývané i pálfyovské. Tieto rybníky vznikli v prvej polovici 18. storočia nielen kvôli chovu rýb, ale slúžili aj ako protipovodňová ochrana Malaciek. Zaujímavá je práve časť toku riečky Malina v okolí Rakárenských rybníkov. Môžeme tu vidieť, ako vyzerali naše toky v minulosti – meandre (meander – odchýlka vodného toku od priameho smeru vo forme oblúka) i neupravený breh. Zachovali sa tu i pôvodné brehové porasty. Pri vode rastú najmä jelše, na suchších miestach nájdeme nádherné duby, bresty a jasene.
Na Rakárenských rybníkoch je i bohatý výskyt vodného vtáctva. Je tu možnosť pozorovať napríklad volavku popolavú i bielu alebo nádherné potápky chocholaté. Vyskytuje sa i rybárik riečny, ktorý tu má vhodné možnosti na hniezdenie. Nájdeme tu i niektoré druhy vážok, napríklad vážku ploskú a šidlo obrovské. V blízkosti vody je taktiež možnosť vidieť skokany zelené a štíhle alebo známeho predátora – užovku obojkovú. V borovicových porastoch nad riečkou Malinou je možnosť spozorovať jaštericu zelenú aj krátkohlavú.
Riečka Malina tiekla v minulosti i cez Malacky, kde poháňala tri vodné mlyny, z ktorých sa dodnes zachoval iba mlyn na Dolnom konci. Začiatkom 70. rokov 20. storočia však potok odviedli do kanála pod mestom, čo vzhľad Malaciek, žiaľ, veľmi zmenilo.
Text a foto: M. Mráz
Ocenenie pre L. Ballu
Náš kolega zMestského úradu Malacky, referent pre civilné núdzové plánovanie Ladislav Balla dostal…
S barinou pri Tescu by sa mala porátať drenáž
Intenzívne zrážky či lejaky sa vyskytovali vždy, no v ostatných rokoch sa množstvo vody, ktoré…