28. 12. 2016
Sme najbohatší

Máme vodu. Jednoduchý prístup k chutnej pitnej vode. Naši Rómovia v osadách sú považovaní za chudobnú časť obyvateľstva. Ale majú vodu. A ak splnia nejaké veci, tak dokonca aj prípojku na elektrickú energiu. Ale oni toto nemajú. Nemajú prístup k vode, na území menšom ako naša Petržalka sa ich tlačí nejakých 800 000, možno milión. To nikto presne nespočíta. Žijú v búdach z vlnitého plechu a udupanej hliny rozmerov asi 3×4 metre po 7 aj 10 ľudí. Žiadna kanalizácia. Voda je drahocenná vec, ktorej je stále nedostatok…

Keď hovoril pán profesor Ladislav Bučko, dekan Fakulty misijnej práce a tropického zdravotníctva VŠZSP sv. Alžbety o tom, ako študoval za bývalého režimu a ako zacítil v svojom živote akési obrátenie, naši gymnazisti pozorne počúvali. Hovoril o svojom vlastnom príbehu, svojich vlastných skúsenostiach. To zaujme stále. Pobavil aj rečami o tom, ako všetci kamaráti mali a on „frajerku“ nemal. Vraj bol plachý a nesmelý…

Potom padol režim a jemu niečo vnútri hovorilo, že má ísť do Ruska. Nevedel do čoho ide, ale šiel. K nejakému kňazovi, ktorý tam už pôsobil. Bol tam tri roky a z jeho rozprávania bolo cítiť, že to bola obojstranne prospešná misia. Pre mladých, ktorí sa točili okolo neho, i pre neho samotného kvôli nazberaným skúsenostiam, ktoré sa mu neskôr zišli. Za vrchol tejto misie považoval fakt, že sa mu s mladými podarilo dostať na osobnú audienciu k dnes už svätému Jánovi Pavlovi II. Tento pápež túžil navštíviť Rusko a nikdy sa mu to nepodarilo. Nemohol prísť do Ruska on, tak prišlo Rusko, aspoň takto symbolicky, cez Ladislava Bučka a jeho družinu, k nemu.

Po jeho skúsenostiach s touto misiou a ďalších teologických štúdiách sa dal tento, sprvoti vyštudovaný technik na Elektrotechnickej fakulte, dohromady so známym prof. Vladimírom Krčmérym, a tak sa jeho životná profesijná púť spojila s misiami… Ďalšie, ktoré absolvoval, už zastrešovala Vysoká škola sv. Alžbety.

Keď už sa naši žiaci začínali trocha mrviť na stoličkách, prešiel na misiu v Keni. A pri jeho slovách bolo vo vzduchu cítiť silnú emóciu… Dedinčania v čase sucha pijú namiesto vody krv vychudnutých kráv, alebo kôz. Zbadal som pozorné, ale kyslé tváre žiakov. Pridal ďalšie veci, o ktorých sa nám ani nezdá a prešiel k slumom. Ukazoval fotky a spomínal to, čím som tento článok začal. Pridal ešte fotografie fetujúcich detí, ktoré hladujú a aby to necítili, tak fetujú. A… máme začarovaný kruh, akých je v slumoch veľa. Zdanlivo niet úniku.

Hľadali sme potom aj spoločne riešenie. Pán profesor spomenul, že nie každému možno pomôcť, ale začal hovoriť konkrétne mená ľudí zo slumov, ktorí povstali z tohto marazmu skrz vzdelanie. Práve Vysoká škola sv. Alžbety má vzdelávacie projekty, ktorými dáva šancu mladým zo slumov na iný život.

Pán profesor objasnil, ako je to s dobrovoľníctvom a povzbudil aj našich žiakov, aby pomáhali. A nemusí to byť hneď v Keni, či Južnej Amerike. Projekty sú rozosiate aj po našom Slovensku, kde je roboty so slabšími tiež dosť.
Na otázku „Čo je to misia?“ odpovedal Ladislav Bučko v závere krásne, že je to „Podelenie sa s iným.“

Povedal, aby sme sa nesťažovali, veď patríme medzi 30 najbohatších národov na svete, lebo máme vodu. Myslím si, že nielen cez Vianoce, ale stále sme tu pre iných. Každý z nás má tú svoju osobnú dennodennú misiu na dosah. Pomáhajme.

Ďakujem za to, že som mal tú česť diskusiu moderovať a mal som tak možnosť spoznať skromného a predsa tak veľkého človeka, akým prof. Bučko bezpochyby je.

Marek Šefčík, Spojená škola sv. Františka Assiského
          

Ďalšie
Spoločnosť
30. 10. 2024
Ocenenie pre L. Ballu

Náš kolega zMestského úradu Malacky, referent pre civilné núdzové plánovanie Ladislav Balla dostal…

Zobraziť celý článok
Životné prostredie
Doprava
29. 10. 2024
S barinou pri Tescu by sa mala porátať drenáž

Intenzívne zrážky či lejaky sa vyskytovali vždy, no v ostatných rokoch sa množstvo vody, ktoré…

Zobraziť celý článok