Gymnázium Malacky sa v uplynulom období uchádzalo o grantový príspevok programu SK02 Prispôsobenie sa zmene klímy – prevencia povodní a sucha, ktorý vyhlásil Úrad vlády SR a ktorý je spolufinancovaný z grantovej schémy Finančného mechanizmu EHP a Nórska a štátneho rozpočtu.
Nezávislá odborná hodnotiaca komisia vybrla 40 projektov, medzi ktorými bol aj projekt malackého gymnázia, pod názvom Školské multifunkčné centrum“. Ten sa rozhodla podporiť celkovou sumou 40 000 €.
Prioritou projektu je vypracovanie a propagácia osnov zameraných na manažment dažďových vôd a jej prepojenie na zmenu klímy pre nižšie a vyššie sekundárne vzdelávanie a publikovanie všetkých informácií pre širokú verejnosť prostredníctvom internetu. Ide teda o mix teoretických a praktických cvičení z oblasti adaptačných opatrení.
Zámerom projektu je premeniť nevyužitý priestor školského areálu, na komplexnú a estetickú “živú” učebňu s využitím adaptačných opatrení, ktoré slúžia na zadržanie vody.
Gymnazisti prezrádzajú podrobnosti
Na zachytávanie zrážkovej vody budú vybudované štyri bioretenčné systémy, ktoré odvedú zrážkovú vodu z plochy 1 035 m2, z celkovej plochy striech 2 153 m2. Dva strešné zvody z budovy odborného pavilónu s povrchovým vsakom formou zaústenia do drenážnej jamy a odvedenia zachytenej vody do dažďovej záhrady, osadenej špeciálne vybranými rastlinnými spoločenstvami na východnej strane. Druhý zvod zaústením strešného zvodu do podzemných zberných rigolov a odvedenie zachytenej vody do vsaku na západnej strane s vysoko cenným mokraďovým biotopom. Ďalšie dva bioretenčné systémy z budovy telocvične formou terénnych depresií s odvodom zachytenej vody na jednej strane budovy do zberného jazierka, ktoré bude plniť funkciu zlepšenia mikroklímy a na druhej strane do drenážnej jamy.
Zrekonštruujú chodníky a vytvoria arborétum
Predmetom projektu je zároveň rekonštrukcia poškodených plôch chodníkov a vytvorenie nových prístupových chodníkov z vodopriepustných materiálov, ktoré budú upravené a trasované tak, aby jednoznačne usmerňovali pohyb študentov. Na zanedbanom priestranstve vybudujeme malé školské arborétum vysadením nových a revitalizovaním pôvodných druhov drevín. Revitalizácia zahŕňa aj odstraňovanie nepôvodných inváznych druhov rastlín. Pod vedením odborného konzultanta vytvoríme a umiestnime k jednotlivým drevinám informačné panely. V širšom okolí prírodnej učebne budú vysadené typické dreviny, ktoré budú prirodzene izolovať priestor učebne od iných funkčných priestorov areálu školy. Súčasne bude oddychovo-náučné miesto vybavené osvetlením a galériou prírodných a výtvarných artefaktov zhotovených žiakmi školy. Prírodná záhrada bude vytvorená podľa permakultúrneho princípu a bude žiť bez fungovania výraznejších zásahov a opatery počas vegetačného obdobia. Študenti sa v nej zamerajú aj na funkčnú rôznorodosť, využívanie miestnych zdrojov, recykláciu živín a energie, prírodné vzory mikroklímy, spoločenstvá a živú pôdu, vzájomnú prepojenosť základných vlastností. Práce v teréne budú vykonávať špecializované regionálne spoločnosti. Vytvorením originálnej prírodnej interaktívnej plochy vznikne nevšedná živá expozícia tradičných edukačných pomôcok.
Pri napĺňaní týchto cieľov plánuje gymnázium spolupracovať s mimovládnymi organizáciami.
-gymnázium- (upr.)
Zber stromčekov sa začne 10. januára
Zber stromčekov v Malackách sa uskutoční v termínoch: sídliská: 10. január a 21. január …
Mestský úrad má v utorok 31. decembra skrátené úradné hodiny
Mestský úrad Malacky oznamuje verejnosti, že v utorok 31. decembra budú skrátené úradné hodiny do…