Človek, ktorý stál v novembri 1989 na tribúnach a bol vlastne v centre diania, priblížil študentom zákulisie mítingov a osobné prežívania jednotlivých aktérov. Z jeho slov sme mohli vycítiť, že to, čo sa nám javilo ako jednoduchá vec – teda moderovať mítingy, vyjednávať s vtedajšími mocipánmi – vôbec nebolo ľahké. Spočiatku sami aktéri vôbec netušili, či neskončia na policajnom výsluchu alebo vo väzení. Ich občianska zodpovednosť bola v týchto kritických dňoch veľkou obetou.
Študenti sa pýtali na rôzne osobnosti spojené s novembrovými udalosťami napr. na pána Dubčeka, pána Langoša a často sa z odpovedí pána Budaja dozvedeli zaujímavosti o týchto ľuďoch. Beseda začala týždeň spomínania nazvaný Od komunizmu k slobode. Počas celého týždňa od 18. 11. – do 22. 11. sa na gymnáziu uskutočňuje filmový festival krátkych dokumentov režisérky Oľgy Sommerovej zo série Príbehy bezprávia, ktoré prezentujú zlobu komunizmu a jej dopad na rôzne vrstvy spoločnosti. Jednotlivé filmy predstavujú konkrétne osudy ľudí a ich prenasledovanie komunistami.
Spomienkové akcie pokračujú pracovným workshopom, kde si študenti budú prezentovať pripravené témy súvisiace s mottom týždňa. Výsledkom týždňa by malo byť uvedomenie si toho, že naša sloboda nie je samozrejmá, že život v nedávnej minulosti vedel byť veľmi zložitý a musíme si výdobytky nežnej revolúcie vážiť a chrániť.
J. Pagáčová
MsZ: dotácie, vnútroblok Záhorácka, rozvoj kultúry
Poslanci mestského zastupiteľstva na júnovom rokovaní okrem iného schválili dve správy hlavnej…
Záver plaveckej sezóny
Klub vodných športov Oceán Malacky má za sebou záverečné preteky tejto sezóny. Išlo otri podujatia…