V piatok 1. marca štartuje v našom okrese pilotný projekt integrovanej dopravy. Cestujúcim zo Záhoria bude stačiť na cestu do Bratislavy a späť jeden predplatný cestovný lístok – takzvaná električenka alebo mesačník. Ten budú môcť cestujúci využívať v prímestských autobusoch dopravcu Slovak Lines, vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko i v bratislavskej mestskej hromadnej doprave (MHD). Jednotný predplatný cestovný lístok zatiaľ nebude platiť vo vlakoch spoločnosti Regio Jet, ktorá sa aj napriek pôvodne avizovaným informáciám do systému Bratislavskej integrovanej dopravy od 1. marca zatiaľ nezapojí.
Aj po zavedení systému integrovanej dopravy bude platiť duálny systém, cestujúci teda môžu cestovať aj po starom. V prvej etape systému integrovanej dopravy je možné cestovať zapojenými prepravcami len na jednotný predplatný cestovný lístok. Postupne by sa do systému malo zapojiť celé územie Bratislavského kraja.
Zjednotenie cestovného v Bratislavskom kraji sa zatiaľ nedotkne ťažko zdravotne postihnutých ľudí ani ich sprievodcov cestujúcich v bratislavskej mestskej hromadnej doprave. Do konca júna tohto roka môžu aj naďalej cestovať v bratislavskej MHD zadarmo. Ako informoval hovorca primátora Ľubomír Andrassy, do konca júna by sa malo rozhodnúť, či si 100-percentnú zľavu pre držiteľov preukazu ŤZP osvoja aj ostatní prepravcovia, teda železnice a regionálna autobusová doprava alebo budú platiť iné pravidlá pre zdravotne postihnutých v mestskej hromadnej doprave a iné u ďalších prepravcov.
Súčasťou projektu je aj zmena číslovania spojov. Okrem spojov MHD dostanú od 1.marca svoje čísla aj prímestské autobusové linky a dva vlaky jazdiace týmto smerom. Nové číslo bude zverejnené aj s doterajším označením konečnej zastávky s trasou, ktoré sa používa dnes. Cestujúci si tak na novinku budú môcť zvykať postupne. V týchto dňoch sa začína informačná kampaň, aby si cestujúci na novinku zvykli. „Číselným značením prímestských liniek chceme zlepšiť informovanosť a orientáciu cestujúcich. Ak sa postupne naučia, že napr. linka 219 ide do Borinky, budú sa môcť orientovať už podľa čísla a ak na zastávku príde linka 269, vedia, že ten spoj nie je ich. Tak ako to dnes funguje v MHD, kde sa ľudia orientujú prevažne podľa čísla a nie podľa konečnej zastávky,“ vysvetlila hovorkyňa bratislavskej župy Iveta Tyšlerová. Podľa župy by si cestujúci nové linky nemali mýliť s MHD, keďže najvyššie číslo trolejbusu je 212 a prímestské spoje začnú od čísla 215. „Číslo spoja bude zároveň zverejnené aj s označením konečnej zastávky a trasou, teda cestujúci si tak budú môcť na nové čísla zvykať postupne,“ dodala Tyšlerová.
– Zdroj: SITA, BID –
Viac informácií o projekte nájdete na webovej stránke projektu – Bratislavská integrovaná doprava
Box: úspešný koniec sezóny
Na majstrovstvá Slovenskej republiky staršieho dorastu, žien a mužov nominoval klub Alpha Boxing…
Posuny vývozov odpadu a otváracie hodiny zberných dvorov
Počas nasledujúcich sviatočných dní sa posúvajú vývozy odpadov a menia sa otváracie hodiny na…