22. 4. 2021
Ako chlapec z Malaciek uspel pred japonskými majstrami karate
V predchádzajúcom vydaní Malackého hlasu sme priniesli prvú časť rozhovoru s trénerom karate Štefanom Polákom. Porozprával, ako začínal, aké úspechy dosiahli karatisti Strojára Malacky, porovnal dnešnú generáciu detí s tou predchádzajúcou a prezradil, čo preňho osobne znamená karate. V nazeraní „pod pokrievku“ karate pokračujeme. 

Predchádzajúcu časť rozhovoru sme zakončili tým, že karate pre vás znamená nekonečnú cestu sebazdokonaľovania. Hovorili sme o historickom karate, nazývanom dó. Vieme však, že existuje aj moderné karate.                                              
Moderné karate sa delí na športový zápas KUMITE a technické cvičenia KATA. V zápase vyhrávate získaním bodov za rýchlejší a technický, ale zároveň primeraný kontakt. Súpera nesmiete nedovolene zraniť, lebo vás bodovo potrestajú a prípadne diskvalifikujú. Preto sa veľa trénuje atletická príprava a špecifická technika na princípe akcia-reakcia. Touto cestou prešli asi všetci karatisti. Časom som aj ja logicky narazil na hranice rýchlosti, sily a motivácie. Vtedy mi môj učiteľ Kyoshi Rastislav Mráz ukázal ďalší priestor vo zvyšovaní účinnosti techniky, vo využívaní vlastnej energie. On sám sa ako úspešný pretekár a mnohoročný tréner reprezentácie SR stretával s japonskými majstrami. Ich sila a účinnosť úderov ho napriek jeho mnohoročným skúsenostiam fascinovali. Hľadal odpoveď na otázku, kde títo japonskí majstri, už vtedy vo vysokom veku, berú takú brutálnu energiu. 
    Časom sa mu podarilo vytvoriť veľmi blízky vzťah so svetoznámymi majstrami Tasaki a Fujiwara. Postupne mu odkrývali tajomstvá karate. Po mnohých rokoch spolupráce získal titul Kyoshi a právo zastupovať organizáciu SEIWAKAI v Európe. Cením si, že mám možnosť byť jeho žiakom, vďaka čomu mám prístup k informáciám od súčasných japonských majstrov. 

Aké boli vaše osobné kontakty s Japonskom?                                                                   
    Ešte pred pobytom v Japonsku som bol na viacerých zahraničných seminároch ako sparing-partner a žiak majstra Mráza. S ním sa musí karate prezentovať ako reálny boj. Každý nedostatok žiaka je zlou vizitkou učiteľa. To znamená, že údery sú údery. Samozrejme, je to cesta potu aj bolesti. Rokmi tréningu sa znižuje prah bolesti, naučíte sa pracovať so svalovou kontrakciou, s dýchaním. Naše prezentácie sa páčili aj japonským majstrom, a tak som dostal príležitosť obhájiť svoj technický stupeň získaný na Slovensku aj pred komisiou 12 japonských majstrov priamo v Japonsku.
    V skupine asi 80 karatistov z celého sveta sme tvrdo trénovali v letných horúčave 6 hodín denne 5 dní po sebe. Napríklad pri cvičeniach KATA, ktoré sa musia robiť na požadovanej technickej úrovni s maximálnou tenziou, teda svalovým napätím, chodili majstri medzi nami a nečakanými údermi skúšali svalové napätie na rôznych miestach. Zápasy s určenými súpermi boli úplne na doraz. Nie všetci vydržali až do konca. Z Japonska som sa vrátil o 5 kg ľahší, bez jedného zuba, ale s obhájeným stupňom 3. DAN japonskej federácie karate. Takže spokojný. 

Mali ste tam aj verejné vystúpenia.                                                                
    Na záver seminára ma majster Fujiwara požiadal o verejné vystúpenie v jednej škole karate. Pripravovali sa tam jeho žiaci na turnaj celoštátnej úrovne. Pre chlapca z Malaciek to bola obrovská česť, že práve mňa vybrali robiť Japoncom ukážky karate. Boli tam aj novinári a písali o tom v miestnych novinách. Len som si to nevedel prečítať. Ale keď som sa pýtal na reakcie, tak s vážnou tvárou ma ubezpečili, že boli spokojní a môžem prísť opäť.

Akú máte predstavu o budúcnosti karate v Malackách?                                                                            
    Vízie máme, ale brzdí nás covid. Museli sme prerušiť tréningy aj tradičné zimné či letné sústredenia. Momentálne fungujeme formou online tréningov, aby sa deti aspoň trocha hýbali. V budúcnosti sa chceme viac venovať kondično-relaxačným cvičeniam pre dospelých. Ich cieľom nie sú športové ambície, ale upevnenie zdravia.
    Chcel by som vyzvať aj čitateľov Malackého hlasu, aby si našli čas, motiváciu a mieru pre vlastné cvičenia. Všetko je v hlave. Dá sa začať úplným základom, napríklad pravidelnou chôdzou, neskôr si pridať ľahší beh s niekoľkými klikmi, drepmi či brušákmi. Treba si uvedomiť, že organizmus časom – ľudovo povedané – „tuhne“ a potom pri nečakanom zaťažení, napríklad pri banálnom obúvaní, príde zranenie. Niekedy môže byť aj vážnejšie a bolestivejšie. 
    V Japonsku som sa stretol s príslovím KVAPKA VODY PRERAZÍ AJ KAMEŇ. Nemyslí sa sila, ale pravidelnosť a vytrvalosť. Verte, že pravidelné, hoci zo začiatku aj jednoduché cvičenia urobia s organizmom malý zázrak. Spevnená brušná stena, roztiahnuté pľúca a pružnejšia kostra prinášajú inú kvalitu života. Doprajte si ju. 

Text a foto: Karate klub TJ Strojár 


Ďalšie
Samospráva
Životné prostredie
31. 12. 2024
Zber stromčekov sa začne 10. januára

Zber stromčekov v Malackách sa uskutoční v termínoch: sídliská: 10. január a 21. január …

Zobraziť celý článok
Samospráva
Spoločnosť
30. 12. 2024
Mestský úrad má v utorok 31. decembra skrátené úradné hodiny

Mestský úrad Malacky oznamuje verejnosti, že v utorok 31. decembra budú skrátené úradné hodiny do…

Zobraziť celý článok