5. 4. 2022
77. výročie oslobodenia mesta
V utorok 5. apríla uplynulo 77 rokov od oslobodenia Malaciek. Primátor mesta Juraj Říha pri tejto príležitosti položil kyticu k pamätníku na Kláštornom námestí. 
Výročie si pripomíname s pokorou voči osloboditeľom, ale zároveň nezabúdame na aktuálne súvislosti, keď našu susednú krajinu bezdôvodne napadol iný štát. Rusi a Ukrajinci, spolu s ďalšími národmi, pritom spolu bok po boku bojovali v II. svetovej vojne proti fašizmu. 

Pri oslobodzovaní Malaciek 5. apríla 1945 padlo 152 sovietskych vojakov a dôstojníkov. Boli pochovaní v parku pri kostole, kde neskôr vznikol pamätník, ktorý stojí dodnes. Neskôr boli ich pozostatky prevezené na bratislavský Slavín. Jediným sovietskym vojakom, pochovaným v Malackách, je major Alexander Izakovič Dubovský. Aj on sa zúčastnil na oslobodzovaní mesta, avšak s armádou postupoval ďalej na rakúske územie. Zahynul necelé dva týždne po oslobodení Malaciek, 17. apríla 1945 pri rakúskom Zistersdorfe. 

Oslobodenie nášho mesta bolo súčasťou útoku vojsk 2. ukrajinského frontu, ktorý znamenal prielom obrany nemeckých vojsk v tejto oblasti.  Otvorila sa tak cesta k obkľúčeniu Viedne a k postupu Sovietskej armády na Moravu. Nemecké vojská na západnom Slovensku sa z obavy pred obkľúčením začali rýchlo sťahovať smerom na západ. Prielom nemeckej obrany pri Malackách umožnil zatlačiť fašistické sily cez Javorníky na Moravu. Postupne boli oslobodzované všetky slovenské mestá a obce. 
 
Netreba zabúdať ani na negatívne javy, ktoré pred 77 rokmi sprevádzali postup Sovietskej armády cez naše územie. Oslobodenie od fašizmu je však faktom, a preto je potrebné si ho dôstojne pripomínať. 
Nielen vtedy, ale aj dnes sú mimoriadne aktuálne verše Pavla Országha Hviezdoslava, ktoré napísal počas I. svetovej vojny v roku 1914.

A národ oboril sa na národ
s úmyslom vraždy, s besom skaziteľa.
Kres spráskal pušiek, zahrmeli delá:
zem stene, piští vzduch, rvú vlny vôd,

kde bleskom kmitla hrozná Astarot, 
A jak v žne postať zbožia líha zrelá
pod kosou, radom váľajú sa telá;
v cveng šabieľ špľachce čerstvej krvi brod…

Tak vo víchrici totej ukrutenstva,
nímž ani tiger dravšie nezúri,
zapadá nie zvlek: výkvet človečenstva,
života radosť smrtnej do chmúry,
v prach purpur všeľudského dôstojenstva,
v sutiny jasný palác kultúry!…

P. O. Hviezdoslav: Krvavé sonety (úryvok)

Text a foto: Ľ. Pilzová Ďalšie
Oznamy
Voľby
4. 3. 2024
Voľby prezidenta 2024: Dôležité dátumy

sobota 23. marec 7.00 – 22.00 h 1. kolo sobota 6. apríl, 7.00 – 22.00 h prípadné 2. kolo…

Zobraziť celý článok
Oznamy
Voľby
4. 3. 2024
Voľby prezidenta 2024: Ste v zozname voličov?

Občania (voliči) majú možnosť overiť si, či sú zapísaní v stálom zozname voličov a či sú údaje o…

Zobraziť celý článok