7. 5. 2020
75. výročie konca II. svetovej vojny: Alexander I. Dubovský bojoval za slobodu Malaciek
Sedemdesiatpäť rokov žijeme v mieri. Presne toľko uplynulo od skončenia doteraz najhrôzostrašnejšieho ozbrojeného konfliktu – II. svetovej vojny. 
 
Keď sa pred dvomi rokmi – pri storočnici I. svetovej vojny – otvorili archívy, tisíce ľudí hľadalo svojich príbuzných, snažilo sa získať akúkoľvek stopu, ktorá by ich doviedla aspoň na miesta ich posledného odpočinku. A tak nájsť nemý hrob bolo vlastne šťastie, mohli sa k nemu prísť pokloniť, položiť kyticu, zapáliť sviecu. Niektorí merali na pietne miesta dlhú cestu po celej Európe. Mnohí svojich blízkych nenašli alebo hľadajú dodnes.
 
V Malackách na starom cintoríne je pochovaný jeden zo sovietskych vojakov – inžinier, major Alexander Izakovič Dubovský, ktorý sa zúčastnil na oslobodzovacích bojoch nášho mesta. Ďaleko od rodnej zemi, krátko pred koncom vojny, položil svoj život 17. apríla 1945 v Zistendorfe ako 31-ročný (narodil sa 4. júna 1913, v Ščorse, bývalom Sovietskom zväze). Padol v boji proti fašizmu, za slobodu, pravdu a spravodlivosť, píše sa na jeho pomníku. Hrob sovietskeho hrdinu Alexandra Izakoviča Dubovského sa nachádza pri cestičke od vchodu k hlavnému krížu, uvádzajú www.malackepohlady.sk. Oslobodzovanie prebehlo pomerne rýchlo, napriek tomu v Malackách padlo počas prechodu frontu približne sto ľudí. Po vojne bol v parku vybudovaný pamätník vojakom Červenej armády, píše web.  
 
Nezáleží na tom, že časy sa zmenili, je jedno, aké je aktuálne spoločenské zriadenie v krajine a kto je pri moci, nič nemôže zmeniť dejinné fakty a skutočnosť, že by sme k nim mali pristupovať s pokorou a s úctou spomínať na tých, ktorí padli. Tak, ako tomu je každoročne v deň výročia skončenia vojny v našom meste, keď sa pri pamätníku v parku stretnú predstavitelia radnice, armády a obyvatelia, aby si pripomenuli udalosti z roku 1945.
 
Text: I. Sochorová, foto: L. Wernerová 
Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok